Tenis Dünyasında yeni sezona hazırlıklar son sürat devam ediyor. Avustralya Açık Tenis Turnuvası’na 3 haftadan az süre kalınan şu günlerde, bu büyük turnuvaya hazırlık amacı taşıyan küçük turnuvalar da başlamak üzere. Raketler bir yandan kondisyon depolamaya devam ederken bir yandan da teknik-taktik üzerine yoğun çaba sarfediyorlar. Dünya sıralamasının üst sıralarında yer alan raketlerin hazırlıklarından birkaç haber verelim.

Özellikle Roger Federer’in Güney Amerika turu tenis dünyasında aralık ayının ortasına damga vurdu diyebiliriz. Aylar öncesinden açıklanan ve 6 maçlık bir programı kapsayan bu tur, Federer’in uğradığı 3 ülke olan Brezilya, Arjantin ve Kolombiya’da büyük ilgi gördü. Sadece tenis maçları yapmakla kalmayan majesteleri, bu ülkelerin turistik yerlerini gezdi, ünlü isimlerle futbol maçı oynadı, Arjantin futbolunun efsane ismi Gabriel Batistuta ve meslektaşı Del Potro ile ayak tenisi maçı yaptı,  başbakanlarla görüştü, Pele ile bir araya geldi. Kısacası 13 günlük bir Federer fırtınası Güney Amerika’yı salladı. 6 maçta 4 galibiyet alan ve 2 yenilgi alan Fedex şüphesiz maçlardan çok bu günlerin tadını çıkarmaya baktı. Bu kıtaya hep  4-5 günlük turnuva yerine daha uzunca bir süre için gelmeyi istediğini ve bu sezonun diğerlerine oranla daha erken bitmesinin bu tura olanak sağladığını ifade eden Federer, turu inanılmaz olarak değerlendirdi ve hayatında unutamayacağı anılarla buradan ayrıldığını ifade etti. İlk düşüncesinin maksimum 3 maç oynamak olduğunu ama böyle bir ilgiyi görünce bu sayının seyircilere asla yetmeyeceğini düşündüğünü söyledi. Fedex, şu an İsviçre’ye döndü ve bir yandan ailesine zaman ayırırken bir yandan hazırlıklarına devam ediyor. 

Federer, futbol efsanesi Pele ile buluştu.

Andy Murray ise hazırlık için Miami’yi seçenlerden. 3 haftadır burada olan ve çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdüren Britanyalı tenisçi çalışmalarının yoğunluğunun kendisini çok zorladığını, hatta zaman zaman acı çektiğini ama 2012’deki  performansının seneye de devam ettirebilmek için bunun gerektiğini belirtti. Murray, ayrıca sene başında çalışmaya başladığı koçu Ivan Lendl’in kendisine çok şey kattığını ve onunla uzun süreli çalışmak istediğini söyledi. Geçmiş yıllarda birçok final kaybetmesinden başının genelde eğik olduğunu ifade eden dünya 3 numarası, bu seneki başarılarından sonra ise etrafta yürümenin kolaylaştığını ve rahatladığını ifade etti.

Murray, Miami sahillerinde kondisyon depolamaya devam ediyor.

Rafa Nadal, bilindiği gibi 2012 ortasından itibaren yaşadığı ciddi sakatlık nedeniyle kortlardan uzak. Çok yoğun ve sabırlı bir şekilde çalıştıktan sonra İspanyol raket, şu günlerde artık kortlara dönmeye hazırlanıyor ama fanlarına kendisinden şu aşamada çok da büyük başarı beklenilmemesini söylüyor. Asıl hedefinin Mart ayındaki turnuvalara %100 hazır olmak olduğunu söyleyen dünya 4 numarası Avustralya Açık’da da çok yol gidememesinin kendisi için sürpriz olmayacağını belirtti. Gerçekten üst düzey ve bu yıla kadar her yıl istikrarlı bir şekilde maç oynayan bir raketin bu kadar uzun süre kortlardan uzak kalması çok zor bir durum. Bu yüzden Nadal’dan Ocak-Şubat aylarında bir turnuvada üst düzey ya da eskisi gibi performans beklemek hayalcilik olabilir.

Bayanlarda ise en önemli haber şüphesiz Serena Williams’ın geçen hafta içinde ameliyat olması. Ayak başparmağından küçük bir operasyon geçiren dünya  1 numarasının 14 Ocak’da Avustralya’da yerini alabileceği açıklandı. Caroline Wozniacki ve Venus Williams geçtiğimiz pazar günü Miami’de bir gösteri maçı yaparken, bu Cuma günü yine Wozniacki bu sefer Sharapova ile Seul’de bir gösteri maçında karşılaşacak.

Leave a Reply