Calum-von-Moger-Workout-InterviewBu yazımda fazlasıyla genç profesyonel bir vücut geliştirme sporcusundan bahsedeceğim. Adı; Calum von Moger ve tıpkı Arnold Schwarzenegger’in gençilk hali. Calum 1990 yılı doğumlu olsa da 70’lere ve 80’lere duyduğu hayranlıktan ötürü sanki vücudu o zamanın izlerini taşımakta.

Geçtiğimiz yıl yaptığı Amerika ziyaretinde kendisine çok karlı bir teklif sunuldu. Teklif ise; WWE’de profesyonel bir güreşçi olması. Calum gerek fiziği gerekse yüz hatları itibariyle WWE’deki kötü karakter olan ‘heel’lere karşı güreşebilecek iyi karakter olan ‘face’ karakteri tipine uygun bulunmuştu. WWE’nin vazgeçilmezi olan heel vs face güreşlerine çıkabilecek face’ler nadir bulunduğu için bu teklif Calum için bir dönüm noktası olabilirdi fakat katıldığı güreş ile ilgili kamp dönüşü güreşçi değil vücut geliştirmeci olduğunu belirterek bu teklifi reddetti.

Fiziğinden de anlaşılabilceği gibi bu teklifi reddettikten sonra kendisi 1970’lerdeki Muscle Beach tarzı vücuda sahip olabilmek için sıkı antrenmanlara daha da ağırlık verdi. 14 yaşında, daha 6 aylık bir ağırlık sporcusu iken, izlediği bir Arnold filmi sonrasında istediği vücudun bu olduğuna kanaat getirmişti ve şüphesiz ki bu hayalini gerçekleştirdiğini söyleyebiliriz. Antrenmanlarında ise sert çizgilere sahip olmayan bir sporcu, her egzersiz için set ve tekrar sayılarını belirliyor fakat bu sayıları bir rehber gibi kullanarak o anki vücut tepkilerine göre antrenmanına devam ediyor, anlık değişiklikler yapıyor.

Calum’un sporculara bazı tavsiyeleri var:dILfIozWT84

– Sakatlanmamak için düzgünce ısının.

-Aşırı ya da az antrenman yapmayın.

– Doğru teknik ve pozisyonu kullanın.

-Antrenmanlarınızı şiddetlendirin.

– Gelişigüzel hareket etmeyin ve antrenman sırasında vücudunuzun kendini toparlamasına izin verin.

Antrenman hazırlığına bakacak olursak; kendisi antrenmanlardan 60 dakika önce tavuk ve pirinç tükettiğini, eğer olursa yüksek proteinli bir smoothie tükettiğini söylüyor. Ayrıca sponsoru olan markanın enerji ürününü tüketiyor.  Antrenmanlarında ise genellikle çalışacağı bölgeye özgü 20 dakika civarı ısınma hareketleri yapıyor ve her antrenmanda ilk çalıştırdığı bölgeyi sorayla değiştiriyor.

İşte 70’ler şovu Calum von Moger!

Calum-Von-Moger - IFBB-Professional-Bodybuilder-and-Model-9

 

Kaynak:

Muscular Development Yıl:2014 / Sayı:6

Calum von Moger

Leave a Reply