gjpt1Sporcu besin desteklerinin en favori ürünü olan protein tozları, sadece vücut geliştirme alanındaki sporcular tarafından değil her alandan sporcular tarafından tüketilmektedir. Bunun sebebi fiziksel güce ve dayanıklılığa dayanan her alanda vücudun hızlı takviyelere ihtiyaç duymasıdır.

Günümüzde alıcılara satılan protein tozlarına baktığımızda genellikle içerik olarak soya, peynir altı suyu, yumurta, et gibi ürünlerden elde edilen tozlar piyasalarda yerini almakta. Soyanın, erkeklerde kısırlıktan hormon bozukluğa kadar birçok olumsuz Protein-Diyetiyle-Yemeği65545etkisi olduğu gözlenmiştir. Belki de soya içerikli ürünlerin gelişmeyi ciddi biçimde artırması, negatif etkilerinin de fazla olmasından dolayı olabilir. Aromatize olma (maddenin vücutta kadınlık hormonuna dönüşerek büyüme etkisi yaratması)  gibi bir etkiye sahip olan soya, yine de uzun süreli şekilde kullanılmamalı ve olabildiğince kullanımından kaçınılmalıdır. Yumurta proteinleri ise besleyicilik açısından etkili olmakla beraber, Türkiye’de bu içerikli iyi protein tozlarını bulmak pek de mümkün değildir.

Whey proteinler ise genellikle süt ve süt ürünlerinden üretilmektedir. Çoğu sporcu tarafından tercih edilen whey proteinler, hammaddenin gördüğü işlemlere göre kategorilere ayrılmaktadır. Bunlar; izole,hidrolize, konsantre şeklinde sınıflandırılabilir. İzole protein tozları çoğu sporcunun elinde gördüğümüz aromalı, amino asit veya mineral destekli, içinde şeker ve yağ barındıran klasik gıda takviyeleridir. Konsantre olanlar ise diğer türlere göre daha pahalı tatsız ve katkısız olan saf protein tozlarıdır. Casein proteinlerde ise yine süt ve süt ürünleri içerikli hammaddeler kullanılmakta, fakat bu tür hammaddenin sindirimi 6-8 saate kadar uzanabilen yağlı kısmından elde edilmektedir. Çoğunlukla yatmadan önce tüketilerek vücudun protein ihtiyacının uyku sırasında da karşılanması hedeflenir.

Günümüzde en sık kullanılan protein tozu türü whey proteinlerdir. İzole whey’ler ortalama 8-10 dakikalık bir sindirim süresine sahip olduğu için antrenmandan sonra açığa çıkan protein eksiğini hızlı bir şekilde kapatmak için en iyi yoldur. Bu doğal şekilde karşılanmaya çalışılsa, örneğin yumurta veya ton balığı ile; bu ürünlerin sindirilme süresinin birkaç saat olduğunu hesaba katarsak, antrenmandan hemen sonra kana karışması için ürünlerin spordan birkaç saat önce tüketilmesi gerekmekte bu da antrenmanı biraz dolu bir mide ile yapmanız gerektiği anlamına gelmektedir. Bu durum ise sporda vücudun enerjisini kesen ve kişiyi rahatsız eden bir durum yaratacaktır. Söylendiği üzere, spordan hemen sonra tüketilecek bir ölçek protein tozu ile bu sorun kolaylıkla çözülmektedir.whats-up-with-protein-powder

Vücudun günlük protein ihtiyacı da protein tozu kullanımında büyük rol oynamaktadır. Sıradan yetişkin vücutlar kilogram başına günlük 1 gr proteine ihtiyaç duymaktadır. Örneğin 70 kilo olan bir insan günlük 70 gr protein tüketerek gündelik yaşamını rahatça devam ettirebilir. Fakat gün içinde yapılan aktivitelerin yoğunluğu ve sertliği arttıkça proteine olan ihtiyaçta artacaktır. Kondisyon sporları ile ilgilenen kişilerde bu ihtiyaç kilogram başına günlük 1.2 gr ile 1.5 gr arasında değişirken, güç sporları ile uğraşan kişilerde bu ihtiyaç kilogram başına günlük 1.5 gr ile 2 gr proteine denk gelmektedir. Protein tozu tüketiminde en verimli zamanlar sabah uyandıktan sonra (kahvaltıdan yarım saat-bir saat önce olmak üzere) ve antrenmandan hemen sonrasıdır. Sporcuların profesyonel olmaması durumunda sabah içilen protein tozu da şart değildir. Son olarak şunu söylemek gerekir ki, gün içinde vücudun yeterince beslenmediği hissedilirse antrenmandan bir süre önce de bir ölçek protein tozu tüketilmesi mümkün olabilir.

Unutulmaması gereken şey; besin desteklerinin mucize yaratan ürünler olmadıklarıdır.  Bu tip ürünler sporculara bazen zamandan ve paradan kazanç sağlarken bazen de 8 yumurta yemek yerine 1 ölçek protein tozu içerek vücudun sindirim işlemi sırasında daha az yorulmasına katkıda bulunur.

blenderda-proteinli-hazir-kahvalti-255x300Yaz ayları için favorim olan protein shake tarifi: 1,5 ölçek çilekli protein tozu, 2 bardak yağsız süt, 2 kaşık vanilyalı dondurma, 1 kaşık çilek şurubu ve bir miktar buzu robotta çekerek milk shake kıvamı lezzetli bir protein shake hazırlayabilirsiniz.

Leave a Reply