İlki 1965 yılında Joe Weider’in öncülüğünde gerçekleşmiş olan Mr. Olympia, her yıl düzenlenerek günümüze kadar gelmiş ve şu an dünyanın en iyi insanüstü vücut geliştirme sporcularının, vücutlarındaki hacim, derinlik, simetri, definasyon yetileri ile yarıştığı ve vücut geliştirme sporunun Şampiyonlar Ligi sayılacak bir müsabaka haline gelmiştir. Geçmiş şampiyonlara kısaca bir göz atacak olursak; Lee Haney ve Ronnie Coleman 8’er birincilik ile ilk sırayı paylaşmakta. Arnold Schwarzenegger ise 7 birincilik ile şampiyonluk sayısında ikinci sırada bulunmaktadır.

Vücut geliştirme sporu onlarca yıldır aynı şey olmasına rağmen, sporcuların her yıl önceki sporculara nazaran daha da gelişmiş olduğunu farkediyoruz. Sonuçta bench press hareketi 20 yıl önce de bench press hareketiydi. Öyleyse değişen şey bana göre ağırlıklar, hareketler veya protein değil. Ben bu değişimi steroid üretimindeki teknolojinin gelişmesine ve insanların artık devasa büyüklükte sporculara alışarak daha farklı bir şey görmek istemelerine bağlıyorum. Bunun yanı sıra müsabıkların cesareti ayrı bir şaşkınlık konusu.

2014 Mr. Olympia’ya ön bakış yaptığımzda podyumda 3 yıldır ünvanı elinde bulunduran Phil Heath ile 3 yıldır ikinci olan Kai Greene’in yine başa başa gideceği açık gözükmekteydi. Sonuç olarak anatomisinin verdiği avantaj ile rahat şekilde yıllarını geçiren Heath ile hırsı ile ön plana çıkan Greene etkinlik süresince neredeyse birbirlerine gireceklerdi. Sonuç olarak Phil Heath 2014 Mr. Olympia ünvanının sahibi olarak 4. madalyasını aldı. Kai Greene ise yine ikinci olarak yarışmayı tamamladı.

 

Phil Heath vs Kai Greene

Phil Heath vs Kai Greene

Üçüncülük ve dördüncülük sıralamasına baktığımzda ise Shawn Rodden ile Dennis Wolf birbirlerine üstünlük sağlamaya çalıştı. Geçtiğimiz yıllarda bacakları ile ön plana çıkan Dennis Wolf, Arnold Classic’de Shawn Rhoden’i geride bırakarak birinciliği almıştı. Rhoden, 2014 Mr. Olympia’da üçüncülüğü Wolf’un elinden alarak intikamını almış gözükmekte.

Dennis Wolf vs Shawn Rhoden

Dennis Wolf vs Shawn Rhoden

Kişisel bir yorum yapmam gerekirse; Kai Greene’in yıllardır daha etkili bir gelişim grafiği çizdiğini düşünmekteyim. Hacim ve dolgunlukta her ne kadar Phil Heath’ı geride bırakmış olsa da definasyon formu ve poz konusunda eksikleri olan Greene’in podyumda kendini daha iyi gösterebilmesini beklerdim. Sonuç olarak 2015 Mr. Olympia’da daha agresif bir Kai Greene ve şampiyonluk konusunda daha endişeli bir Phil Heath ile karşılaşacağımızı düşünüyorum ve Greene’in şampiyonluğu podyumda Heath’dan tabiri caizse ezerek alacağı bir Mr. Olympia görmeyi umut ediyorum.

Detaylı görsel için 3 dakikalık Kai Greene, Dennis Wolf, Shawn Rhoden ve Phil Heath podyum performansı:

https://www.youtube.com/watch?v=61kf5MiEo84

Leave a Reply