Omuz kaslarının çalışma şekli vücuttaki diğer kaslara göre farklılık göstermektedir. Rotator cuff isimli kolun ileri, geri ve yanlara hareketini sağlayan hassas kasların da bu bölgede bulunması ile hem hareketler yapılırken hem ısınırken omuz bölgesi dikkatli çalıştırılmalıdır. Bununla beraber omuz nispeten diğer bölgelere göre geliştirmesi daha zorlu bir süreç isteyen bir bölgedir.

Yeterli ısınma hareketleri yapıldıktan sonra bazı önemli noktalara dikkat etmek gerekir. Bunlara bakacak olursak;

Seated-Shoulder-Press1- Omuz başlarının gelişmesi yüksek ağırlıklı çalışmalardan çok hafif veya normal kilolarla çok tekrar yapılmasına bağlıdır. Omuz başları slow twitch denilen yavaş kasılan ve zor yorulan kaslara sahiptir. Bu durumda gelişim sağlayabilmek için kasları sürekli gergin tutmak gerekir. Örnek vermek gerekirse; press hareketlerinde, hareketin tepe noktasında dirsekleri kilitlememek gerekir, dirsekler kilitlenirse gerilim omuz kaslarından çıkarak eklemlere geçecektir ve bu hareketi verimini büyük ölçüde azaltacaktır.

2- Press hareketlerinin alt noktası ise ense kökü değil hemen hemen başın orta hizaları olmalıdır. Omuz ile dirsekler arasında kalan bölge yere paralel olma hizasından daha alt bir hizaya inerse yine sakatlanma ihtimali artmakta ve ağırlığın şiddeti farklı kas gruplarına veya eklemlere yönelmektedir.

3- Bir diğer yanlış ise lateral raise hareketinin yüksek ağırlıklarla yapılmaya çalışılmasıdır. Lateral raise yüksek kilolarla yapıldığı taktirde yük doğrudan trapezlere binerek yine omzun çalışmamasını sağlayacaktır. Ayrıca yük trapezlere geçmese bile, rotator cuff ile doğrudan ilgili olan bu hareket kaslarda sakatlık, şok, yırtılma gibi sonuçlara yol açabilecektir. Raise hareketinin en nizami şekli; hafif kilolarla, dirsekler hafif kırık ve kontrollü Seated-Side-Lateral-Raisebir şekilde  yapılan halidir.

4- Unutulmaması gereken bir başka konu da başka bölgelerin antrenmanlarının omzu da yorduğudur. Örneğin; chest press hareketleri genellikle omuza da yük bindirmektedir. Omuz, nasıl uzun ve gergin bir antrenman istiyor ise dinlenme olarak da uzun bir dinlenme gerekli olabilir. Göğüs gününden sonra omuz antrenmanı yapılırsa omzun hâlâ iyileşme aşamasında olduğu ve performansın düştüğü gözlenecektir. Bu sebeple hangi bölgenin ne zaman çalışılacağı belirlenirken dikkat edilmelidir.

Leave a Reply