Sporla uğraşan birçok kişi temel besinleri ve destekleri zaten tüketmekte. Örneğin; protein tozu hemen hemen herkeste mevcut ve düzenli tüketilmekte. Fakat önemsiz gibi gözüken, insanların teferruat olarak gördüğü besin ve maddelerin ne kadar yararlı olduğunu ve gelişimde büyük rol oynadığını bilenlerin sayısı fazla değil. İşte size temel besin ve takviyelerin yanına ekleyebileceğiniz birkaç takviye türünü:

Ginkgo Biloba

Ginko-Biloba

Ginko biloba yaprağı

Damarları genişleterek beyne bol oksijenli temiz kan pompalanmasını hızlandıran ginkgo bitkisinin ayrıca kısa süreli hafıza, konsantrasyon ve genel algılama performansını artırdığı ispatlandı. ABD Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezi’nin (CDC) yaptığı araştırmalar, üç hafta boyunca her gün 184 miligram ginkgo biloba kullanan erkeklerin, almayanlardan yüzde 20 daha sağlıklı olduğunu gösterdi.

Kore ginsengi

Ginseng bitkisi, testosteron seviyesini artırıyor. Bu durum, iktidarsızlığa neden olan prolaktin hormonunun üretimini azaltır. Ayrıca bu Asya bitkisinin libidoyu yükselttiği de biliniyor. Harvard Üniversitesi’nde Prof. Dr. Pieter Cohen “Yaptığımız araştırmalarda, sekiz hafta boyunca günde 900 milligram takviye alan erkeklerin yüzde 60’ının, haftalık ereksiyon olma sayılarının arttığını gördük” diyor.

Yeşil çay

Yeşil çay, yapısı itibariyle dört dörtlük bir yağ yakıcıdır. İçindeki epigalokateşin galat isimli asit (EGCG), metabolizmayı ve yağ yakışını hızlandırır. Prof. Dr. Pieter Cohen önderliğinde araştırma yapan uzmanlar, 76 denekten aynı diyet programını takip etmelerini istedi. Deneklerden bazılarına 270 milligramlık yeşil çay hapı, diğerlerine ise yalancı ilaç (plasebo) verildi. Yeşil çay takviyesi alanların, almayanlara göre yüzde 15 daha fazla kilo verdiği gözlendi.

Krom pikolinat

Genellikle yağ yakımına yönelik ürünlerin içinde bulunmaktadır. Krom, kan şekerini normal seviyede tutmaktan sorumlu olan insüline duyarlılığı artırır. Bu nedenle kromun besin takviyesi olarak alınması, şeker düşüşü sonucunda ortaya çıkan açlık krizlerini önlemek ve böylece gereğinden fazla yemek yememek için idealdir.

ginseng_28

Ginseng kökü

Koenzim Q10

Vücudumuzda doğal olarak salgılanan bu madde, kas hücrelerinin oksijen taşıma kapasitesini artırır. Koenzimin depolanmış yağın enerjiye dönüşmesini kolaylaştırdığı da araştırmacılar tarafından ispatlandı. Güney Kore’de kronik yorgunluktan şikayetçi kişiler üzerinde yapılan bir araştırmada, günde 100 miligram koenzim Q10 alanların, üç hafta içinde yüzde 90 iyileşme gösterdi.

Glucosamine

Bu madde genel ağrı kesici olarak etkilidir ve diz dirsek gibi noktalardaki ağrı ve acıyı azaltarak eklemlerin yırtılma ve yıpranma riskini azaltır. Etkisini görmek için gündelik dozajlarla şeklinde en az 5 – 6 hafta kullanılmasında yarar vardır.

Magnezyum

Bu temel mineral vücutta pek çok tepkimede görev alır. Kardiyovasküler, metabolizma ve kemik sağlığı için çok önemlidir ve kas kuvvetinin korunmasında da rolü bulunmaktadır. ABD’de yapılan bir araştırmaya göre, yedi haftalık bacak çalışması uygularken magnezyum takviyesi alan deneklerin bacakları placebo alanlara kıyasla %20 arttığı görülmüştür. Bunun nedeni magnezyumun kortizolü azaltıp testosteronu arttırma yeteneği olabilir. Almanların yaptığı bir araştırmada, dört hafta boyunca magnezyum takviyesi kullanan sporcuların dinlenirken ve egzersiz sonrasında kortizol seviyelerinin azaldığı görülmüştür. Kortizol kas parçalanmasını arttırıp testosteronla rekabet ettiği için kortizol seviyesini düşük tutmak kas büyümesini ve kuvveti arttırabilir. Magnezyum ayrıca uyku kalitesini de arttırmaktadır. Günde 400-500 mg magnezyum alınarak takviye yapılabilir.

Leave a Reply