Kahve, keyifli içimi ile sohbetlere eşlik etmesi veya sabah bizi kendimize getirmesi dışında birçok faydaya sahip. Hatta öyle ki belki bu özellikleri onun en basit özellikleri olabilir. Kısaca bazılarına değinmek gerekir ise;

caffeine-fundersandfoun-dersKalp için

Brooklyn College’ın araştırmasına göre günde 4 fincan kahve içmek dolaşım sisteminde meydana gelebilecek rahatsızlık risklerini etkileyici bir şekilde %53 oranında azaltabiliyor.

Karaciğer sağlığı

Los Angeles’da bulunan USC Norris Comprehensive Cancer Centre’ın araştırmasına göre, sadece zor anlarda koyu kahveler içen kişilere oranla, düzenli kahve içen kişilerin karaciğer kanserine yakalanma riski %29 oranında daha az olacaktır. Alkol tüketimi ise bu etkiyi tersine çevirmekte.

Demanstan kurtulun

Kahve ayık tutmanın dışında, yaşlılıkta da kişileri zihnen daha dinç kılacaktır. Harvard’da gerçekleştirilen araştırmaya göre vücuda düzenli kafein alımını sağlamak Alzheimer’a yakalanma riskini %60’a kadar azaltabiliyor ve Parkinson’a yakalanma riski de neredeyse yarı yarıya azalıyor.

Hafıza içeceği

Herhangi bir şeyi hatırlamak istediğinizde kahve içmek bir çözüm olabilir. John Hopkins University ‘nin bulgularına göre bir double espresso hafızanızı 24 saate kadar zinde tutabiliyor.

Kahve mutluluğu

Harvard School of Public Health’in bulgularına göre günde 4 kahve depresyon riskini %20 oranında azaltır.

Prostatınızı koruyun

Prostat rahatsızlıkları erkekler için ciddi riskler taşımakta. Kahve içmek, doktorun lastik eldivenlerini takmasından çok daha iyi olacaktır. Harvard’da gerçekleştirilen araştırmaya göre günde 3-6 kupa kahve tüketmek prostat kanseri riskinizi %60 oranında azaltır.

Direnç kazanın

Neon renkli spor içeceklerinden vazgeçin. University of Birmingham’ın araştırmasına göre koşu dayanıklılığınız espresso ile %26 oranında artabiliyor. Hatta üst seviye uzun mesafe koşucularından özel bir tavsiyeyle, koşarken kahve çekirdekleri bile emebilirsiniz.

İnsülin

Institute for Scientific Information on Coffee’nin araştırmasına göre her kupa kahve 2. tip şeker hastalığına yakalanma riskini %10’a kadar azaltabiliyor.il_214x170.614612542_9bht

Yağ yakın

Araştırmalar kahvenin yağ yakıcı özelliklerini ispatlamış durumda. Hem metabolizmayı hızlandırarak, hem de iştahı keserek. Günde 2 bardak sade kahve en iyi definasyon yardımcınız olabilir.

Görüldüğü gibi kahvenin faydaları hayli fazla, tabi ki etkileri bunlarla sınırlı değil. Düzenli olarak kafein tüketen erkeklerin ereksiyonla ilgili sıkıntılarının, tüketmeyenlere göre neredeyse yarı yarıya denecek kadar az olduğu görülmüştür; nitekim bu yine kardiyovasküler sisteme sağladığı faydalardan ileri gelmektedir. Ayrıca Türkiye’de vücut geliştirme sporunun yeni yeni yayılmaya başladığı dönemlerde, supplementler veya enjekte ürünlerin o zamanlar neredeyse hiç mevcut olmadığını tahmin edebilirsiniz, kahvenin antrenmanlara büyük katkısı olduğu görülmüş ve sır gibi kulaktan kulağa geçerek kahve günümüzün pre-workoutu olarak kullanılmaya başlanmıştır. Ben de çoğu enerji ürününü denemiş olmama rağmen gerçekten bir bardak filtre kahveden etkili olanını görmedim desem yalan söylemiş olmam.

O yüzden, bir kahve daha lütfen !!

 

Kaynakça: Men’s Health

Leave a Reply