eurolea

Turkish Airline Euroleague Top 16’da 4.haftaya girilirken Top 16 Grup E’de bulunan temsilcimiz Galatasaray’ın rakibi Alba Berlin’ken ; Grup F’de bulunan Fenerbahçe Ülker’in rakibi Olimpia Milano; Anadolu Efes’inki ise Nizhny Novgorod. Şimdi sırasıyla temsilcilerimizin karşılaşmalarını daha yakından inceleyelim:

Galatasaray Liv Hospital – Alba Berlin


albaKarşılaşma TSİ 20.00’de Abdi İpekçi Arena’da oynanacak. Kâğıt üzerindeki favorinin Kızılyıldız zaferi ile yurda dönen Galatasaray olduğunu söyleyebilirim. Galatasaray atılan toplam sayı, ribaund, blok,  3 sayı ve serbest atış yüzdesi ile Alba Berlin’in önünde. Ancak; Alba Berlin, top çalma ve 2 sayı yüzdesi ile Galatasaray’ı istatistik olarak geride bırakıyor. Diğer bir göze çarpan istatistik ise Alba Berlin’in top kayıplarının 15.2 gibi bir orana sahipken Galatasaray’ın oranı 11.8. Eğer Galatasaray bu top kayıplarını hızlı hücumlarla cezalandırırsa rahat kazanacaklarını düşünüyorum. Büyük ihtimalle karşılaşmanın gülen yüzü Sarı-Kırmızılı ekip olacaktır, temsilcimize başarılar diliyorum.

Olimpia Milano – Fenerbahçe Ülker


 

milanoF grubundaki temsilcimiz Fenerbahçe ise geçen hafta kendi evinde Olympiakos’a kaybetmenin üzüntüsüyle bu hafta deplasman yolunu tutuyor. İstatistiklere göz atarsak; Fenerbahçe Ülker’in bu maçı alması gerekiyor. Ancak serbest atış yüzdesini %64.0’dan, Milano’nun %71.0 seviyesine çekip 11.2 olan top kaybını azaltırsa daha rahat kazanacaktır diye düşünüyorum. Özellikle kaptan Emir Preldzic’e büyük görev düşüyor; çünkü top kaybını en fazla yapan isim. Ayrıca Daniel Hackett dikkat edilmesi isimlerden biri. Top yuvarlak, potanın da kimi seveceği belli olmaz ama bu karşılaşmanın da kazanan tarafı ekibimiz Fenerbahçe Ülker olacak gibi.

BC Nizhny Novgorod – Anadolu Efes


nyzEvinde mağlubiyet üzüntüsü yaşayan diğer bir ekibimiz ise Anadolu-Efes oldu. Abdi İpekçi’de CSKA Moskova karşısında boyun eğen ekibimiz bu hafta galibiyet için bir başka Rus ekibinin konuğu olacak. Anadolu Efes’in işi zor gibi atılan toplam sayı, ribaund, asist, top çalma, blok, 2 sayı, 3 sayı ve serbest atış yüzdesinde Nizhny Novgorod Efes’in önünde. Ekibin tek zayıf noktası 14.0 oranıyla yaptığı top kayıpları gibi duruyor. Koç Ivkovic’in nasıl bir oyun planı izleyeceğini merak ediyorum. Umarım istatistikler yanıltır ve kazanan taraf Anadolu Efes olur.

 

Leave a Reply