indir

Kaftanzoglio Stadyumu’nun yanında bulunan yeni bina

Eminim ki; pek çoğunuz Selanik taraflarına gitmişsinizdir. Ancak içinde spora ve olimpiyata dair her şey bulunan bu müzeden ya haberiniz yoktur ya da gezecek vaktiniz olmamıştır. Bu müze; ülkedeki tek Olimpiyat müzesi olarak yer alıyor. 1998 yılında Yunanistan’da alanında tek olan müze, Spor Müzesi adıyla kurulmuş. Başlangıcından itibaren Yunanistan’da Olimpiyat Oyunları’nın organize edildiği 2004 yılına kadar müze, klasik bina düzenindeymiş. 2014 Olimpiyat yılında müze; Atina’da gerçekleştirilen 2004 Olimpiyat Oyunları kapsamında eleme maçlarına ev sahipliği yapan Kaftanzoglio Stadyumu’nun bir bölümünde, esas olarak Spor Müzesi’nin ihtiyaçlarını karşılamak üzere tahsis edilmiş yeni binaya taşınmış. Müze, atletizm, atıcılık, badminton, basketbol, binicilik, bisiklet, boks, eskrim, futbol, güreş, halter, hentbol, hokey, jimnastik, judo, kano, kürek, masa tenisi, modern pentatlon, okçuluk, tekvando, triatlon, voleybol, yelken gibi olimpiyatlarda oynanan tüm oyunlara ait gerek ilkleri gerek madalyaları yakından görme imkanı sunuyor. Ayrıca, paralimpik olimpiyatlar için de ayrı bi bölüm var.

DSCF5621

Paralimpik Olimpiyat Bölümünden Bir Kare

Hatta uzun atlama denemek isterseniz kendinizi kumların üzerine atma şansınız bile var. Sadece olimpiyatlara ait eşyaları da değil Olympiakos ve Panathinaikos’a ait Euroleague kupalarını, basketbolcularının kazandığı MVP ödüllerini hatta ve hatta Dünya Kupası’nı karşınızda bulmanız mümkün.

DSCF5613

Yunan Devi Panathinaikos’a ait Ödüller

DSCF5617

World Cup ve Panathinaikos, Olympiakos, Yunan Milli Takımı’na ait formalar

DSCF5633

Bulunan Afişlerden Sadece Bir Tanesi

 

Ancak benim en çok ilgimi çeken kısım antik çağlardaki oyunların tasvirinin yapıldığı bölüm ve 1940’lı yıllardan tutun Nazi etkisi görülen olimpiyatlara ait afişlerdi.

 

 

 

 

 

 

DSCF5636

 

 

Ve tabii ki bir de sporun kara lekesi “doping”e de özel kırmızı oda temalı bir alan ayrılmış durumda. Son olarak sizleri fotoğraflardan bazılar ile yalnız bırakmadan önce müze görevlisiyle konuştuklarımı aktarmak istiyorum. Görevli; çok fazla ziyaretçi gelmediğini belirtti hatta benim gelişime bile şaşırmış görünüyordu. Müzenin bakımı için bir hayli fazla yatırım yapıldığını söyledi. Kısaca yolunuz düşerse 3 euro gibi cüzi bir ücret karşılığında spor şöleni yaşayabilirsiniz.

 

DSCF5675

Antik Yunan’a ait İlk Olimpiyat Betimlemeleri

DSCF5689

Atletizm Koşusunda Ateşlenen İlk Tabanca

Yine

İlk Olimpiyat Taçları

DSCF5699

1923’te inşa edilen ve 2003’te yıkılan Wembley Stadyumu’na ait giriş turnikesi

Leave a Reply