12 dev

Fotoğraf: www.ntvspor.net

Turnuvanın belki de viraj maçı olarak adlandırılan üçüncü maçında, Ukrayna ile karşılasan Ay-yıldızlılar 64-58 mağlup oldu, virajı alamayarak grup ikinciliğini Ukrayna’ya kaptırdı. Millilerimiz maça Sinan Güler, Barış Hersek, Emir Preldzic, Ender Arslan, Ömer Aşık beşi ile başlarken rakip takım Eugene Jeter, Oleksandr Lypovyy, Kyryl Natyazhko, Dmytro Zabirchenko ve Maxym Kornienko beşi ile başladı. Özellikle, Finlandiya maçında sakatlanan 2 numaraları Sergii Gladyr’ın yokluğunu avantaja çeviremedik. İlk iki çeyrek çok iyi denilebilecek bir savunma yaparken hücum tempomuzu bulamayarak sayı üretmeyi bir türlü başaramadık ve 4.çeyrekte savunmamızı da kaybedince mağlubiyetin ayak sesleri geldi.

Birinci çeyrekte ilk sayımızı Ömer Aşık’a yapılan faul sonucu bulduk. Eşleşmeler tahmin edildiği gibi oldu. Maçın kilit isimi aynı zamanda turnuvanın en skorer 3.ismi olan Jeter’i Sinan Güler savundu. Sinan’ın enerjisini hemen hissettik. Her maç farklı bir oyuncu ön plana çıkartılan milli takımımızda Ömer Aşık ve Barış Hersek ilk çeyrek bir adım öne çıktı. Barış’ı 4 numara’da iyi kullandık ve kendisi çok gayretliydi. Ömer Aşık ise ribaundları kolayca çekip aldı. Asıl önemli nokta ise, serbest atışlarda sorun yaşayan Ömer Aşık daha ilk çeyrekte 8’de 6 isabet kaydetti ve maçı 16 sayı , 20 ribauntla tamamladı. 1.çeyrek 13-13 eşitlikle geride kaldı. 2.çeyreğe ise Emir’in üçlük atışıyla başladık ancak gerisi gelmedi. İki takımda da hissedilen gerginlikten dolayı karışıklı boş şutlar kullanıldı. Maçtaki durgunluğa rağmen hiç mola alınmadı ve 2.periyot sonunda soyunma odasına 26-25, 1 sayı önde gittik.

Sinan

Fotoğraf: www.tbf.org.tr

Üçüncü çeyreğin başında Barış Hersek, 4. faulünü aldı ve bitime 3 dakika kala takım faul hakkımızı doldurduk. Sinan Güler de faul problemi yaşayıp kenara gelmesiyle nefes alan Jeter, Ukrayna’nın skor yükünü çekerken üst üste sayılarıyla rakip 6 sayılık farka ulaştı. Kalan sürede Kerem ve Emir ile sayı bulan 12 Dev Adam, hücumda sayı bulamayınca ibre Ukrayna lehine döndü ve 3.periyotu 41-39 yenik tamamladık. Son çeyreğe gelindiğinde ise boyalı alanı boş bulan Ukrayna başta farkı açtı; ancak Oğuz-Ömer ikisi ile boyalı alanı yeniden kapattık, hatta son 6 dakikaya girilirken 6-0’lık bir seri yakaladık. Fakat maç sonu doğru 5’ini bulamayıp bir de maç boyunca tek iyi yönümüz olan savunmamızı da kaybedince Mishula görevini yaptı, üçlükleri gönderdi. Böylece Ukrayna’ya boyun eğen Milliler sahadan mağlup ayrıldı ve grup ikinciliği şansını da zora soktu.

Dünya Kupası C Grubu’nda bu gün Finlandiya ile karşılaşacak Milliler, grup ikincisi olabilmek için rakibi karşısında sahadan galibiyetle ayrılmak zorunda; ancak galibiyet de tek başına yeterli değil. Bunun yanında grubun son maçında Dominik Cumhuriyeti ile mücadele edecek Milliler’in o maçtan da galibiyetle ayrılması gerekiyor. Ayrıca grubumuzda Finlandiya, Ukrayna’yı 5 sayı farkla mağlup etti. Üçlü averajda öne geçebilmemiz için Finlandiya’yı en az 7 sayı farkla mağlup etmemiz gerekiyor.

ö aşık

Fotoğraf: www.tbf.org.tr

Umarım turnuva boyunca Yeni Zelanda maçının son dakikasında yüzümüze gülen şans ve Amerika maçında bulduğumuz mücadeleci ruh yanımızda olur.İstenirse her başarı gelir, siz yeter ki isteyin…

Leave a Reply