O, Gelecek mi Yoksa Saman Alevi mi?

f5025 Mayıs 1996’da doğan Okben Ulubay, ikiz kardeşi Oktay ile basketbola 5 yaşındayken Anadolu Efes’te başladı. Eski bir Efes antrenörü olan Atalay Gemen ikizleri hemen gözüne kestirdi ve bir sonraki yaz onları denemek için İstanbul’a davet etti. Ayrıca bu iki genç oyuncunun annesi ile babası da eski birer basketbolcu. Uzun bir altyapı serüveninin ardından Okben, ilk defa 2013-2014 sezonunda A takım kadrosuna alındı.

Özgüveni yüksek genç oyunculardan biri de Okben. İlk olarak iyi penetrelerinden, yüksek yüzdeli serbest ve 2 sayılık atışlarından başlamak gerekiyor.Saha görüşü iyi olduğu için farklı pozisyonlara rahatlıkla asist yapabiliyor. Bu durum da gösteriyor ki karşımızda oyunu iyi yorumlayan bir Okben var. Ribaundları toplama konusunda da gayet iyi. Özellikle de savunma ribaundlarında. Ayrıca baskıyı nasıl aşabileceğini biliyor.2c537808e78070f848e2c8a9a599f7fadcb3be268e80e19e3b46de0c6c16d077

Diğer yazdığım genç oyuncuların aksine; Okben’in eksikleri neredeyse artı yönlerine eşit. Bana göre Okben daha fazla çalışmalı. İlk olarak mental şekilde güçlenmeli. Çünkü oyun içerisinde işler kendi adına kötü gittiğinde oyundan kopabiliyor. Bu da takımın hücum ve savunma düzenlerinde aksamasına sebebiyet veriyor. Bazı anlarda top paylaşımına gitmediği için aceleci davranması sonucu maç içinde kötü kararlar veriyor. Gereksiz faul yapıyor, hızını kontrol edemeyerek top kayıplarına neden oluyor. Savunması da geliştirmesi gereken eksik yönlerinden biri. Ayrıca pek çok yaşıtına göre fiziği iyi; ancak kullanmak için çaba sarf etmiyor.

Milli takım kariyeri ise şu şekilde şekillendi: 2012 yılında Avrupa Yıldızlar Basketbol Şampiyonası’nda altın madalya kazanan Milli Takım kadrosunda yer alan Okben, turnuvada gösterdiği performans ile turnuvanın en değerli oyuncusu seçildi. 2013 ve 2014 yıllarında Genç Milli Takım ile iki kez Avrupa Gençler Şampiyonluğu yaşadı.okben-ulubay3

Bitirirken şunları söylemeden geçemeyeceğim. Okben’in geleceği konusunda endişelerim var. Her an bir “İlkan Karaman” vakasıyla karşılaşabilecekmişiz gibi geliyor. Sanki yok olup gitmeye müsait gibi. Okben kendini toplamalı ve iyi bir basketbolcu mu yoksa geçmiş zaman kipi kullandığımız cümlelerin öznesi mi olacağına karar vermeli diye düşünüyorum.

Leave a Reply

1 comment

  1. Adil

    Mükemmel bir yorum. Yazının öznesi olan Okben okursa-ki gözünden kaçacağını sanmam- kendisi için de çok faydalı olabilir.