Leyla Çalışkan’ın Parkelere Hediyesi: Furkan Korkmaz

furkan24 Temmuz 1997’de doğan Furkan Korkmaz, basketbola 9 yaşında okul takımına girerek başladı. Daha sonra Leyla Çalışkanla tanıştı ve Basket34’te kendinden büyüklerle oynadı. Yıl 2012’yi gösterdiğinde ise Yeşilyurt Spor Kulübü’nden Anadolu Efes’e transfer oldu.

Furkan’ın maç içinde pek çok olumlu özelliğini izliyoruz. Ancak benim en beğendiğim ve takdir ettiğim özelliği, maç içinde yaptığı hataları hemen telafi edebilmesi. Oyun içinde soğukkanlı davrandığı gibi oyun sıkıştığı anda da sorumluluk alabiliyor. Bileklerinin düzgün olması şut atış yüzdesine katkı sağlıyor, ayrıca üçlük atış yüzdesi bir hayli yüksek. Furkan, oyuna pek çok özelliği ile katkı veriyor; asist, ribaund, saha içi liderliği, skorerlik gibi pek çok özelliğe sahip. En önemlisi de bir sporcunun olmazsa olmazı olan “ağırbaşlı ve olgun” oluşu başka bir artı özelliği. furkan-2

Furkan’ın gelecekte kariyerine engel olacak ciddi eksikleri olduğu söylenemez; ancak atışlarında tedirgin davranıyor, atması gereken atışları kullanmıyor. Diğer  eksik yönü ise defansta sürekliliği yok, savunmada bazen agresifliğini kaybediyor. Bu eksik yönlerini kısa zamanda toparlayacağını düşünüyorum. Furkan’ı Pertevniyal Genç Takımı’nda oynarken izleyenler penetrelerinin zayıf olduğunu hatırlayacaklardır; ancak şu anda zayıf ve güvensiz penetrelerinin yerine, iyi ve soğukkanlı penetreler izliyoruz. Furkan’ın var olan eksiklerini yavaş yavaş kapattığını söyleyebiliriz.

Furkan, Milli Takımda 2013’te Ukrayna’da düzenlenen Avrupa Yıldızlar Basketbol Şampiyonası’nda maç başına 25.3 sayı ortalaması ile şampiyonanın sayı kralı oldu. 2013-14 sezonunda ise yine Konya’da düzenlenen Avrupa Gençler Şampiyonası’nda Genç Milli Takım ile şampiyonluk sevinci yaşadı.{FEFC5F54-82F8-4E21-8AD0-9849F0F91B49}flexible

Furkan şu an Anadolu Efes’te de iyi işler yapmaya devam ediyor. Özellikle koç İvkovic bu sezon hemen hemen her maç Furkan’a şans verdi. Ayrıca bu yıl Furkan Korkmaz’ı basketbolseverler All-Star’da da izleme şansı bulacaklarını hatırlatalım.

Leave a Reply