Beşiktaş’ın Yavru Kartalı: Enes Berkay Taşkıran

enes-70617 Ocak 1997’de doğan Enes, ilk başta futbola ilgisi olmasına rağmen annesinin kendisinden habersiz bir şekilde Anadolu Efes yaz okuluna yazdırmasından sonra basketbola ilgi duymaya başladı. Yeşilyurt Spor Kulübünde oynarken Erzurum’da düzenlenen Yıldızlar Türkiye Şampiyonası’nda dikkatleri üzerine çekti. Daha sonra U16 milli takım kadrosuna çağrıldı. Ardından Beşiktaş’a transfer oldu ve şu anda Beşiktaş İntegral Forex A Takımı’nın 12 kartalından biri.

Enes 1.90 boyunda ve şu anda guard olarak izliyoruz. Fast-breakler de çok başarılı. Hızlı ve atlet olduğu için bire birlerde tutulması çok zor. Genellikle rakiplerine zor anlar yaşatıyor. Özellikle takımının zor anlarında bire birleri ile takımı için hemen sayı üretip takımına derin bir nefes aldırıyor. Savaşçı özelliğini de unutmamak lazım. Oyun içinde pes etmiyor.  Ayrıca savunması için iyi diyebilirim.Berk706

Ancak her genç oyuncu gibi Enes’in da ufak tefek eksikleri var. İlk başta şutuna güveni yok ve bu güvensizlik doğal olarak düşük şut yüzdesini de beraberinde getiriyor. Saha görüşünde de bazı eksiklikler var. Bazen boştaki doğru oyuncuyu göremiyor ve bu da ya top kaybına ya da sürenin boşa akıp gitmesiyle sonuçlanıyor. Son olarak; fiziğini biraz daha geliştirmesi onun adına iyi olacaktır.

Milli takım kariyeri Mustafa Derin’in, Kiev’de düzenlenen U16 Avrupa Şampiyonası kadrosuna dâhil etmesi ile başladı. Şampiyonada 11.0 sayı 2.0 ribaund 1.6 asist ile oynadı.  Ayrıca Berkay, Mustafa Derin’in, gelişiminde kilit isimlerden biri olduğunu söylüyor.gjIN6Iyc_400x400

Sözün özü; 97’ jenerasyonundaki iyi isimlerden biri Enes Berkay Taşkıran ancak henüz 18 yaşında ve önünde uzun bir yol var. Kerem Tunçeri ve Muratcan Güler  gibi kendisine örnek alabileceği pek çok isimle aynı takımı paylaşıyor. Eminim ki; gerekli çaba ve çalışma ile isminin daha çok duyulacağı günler çok yakında.

Leave a Reply