Yine Hamilton , Yine Mercedes Kazandı

PodyumFormula 1’de sezonun beşinci yarışı İspanya’nın Catalunya pistinde koşuldu. Rakiplerinden bir hayli ileri seviyede performans gösteren Mercedes pilotları arka arkaya 4. kez ilk iki sırayı aldılar. Pole’den başlayıp son tura kadar liderliği pit stoplar dışında hiç bırakmayan Lewis Hamilton bu sezon üst üste 4. Grand Prix zaferini kazandı. Baştan sona diğer takımlardan hiçbir pilot Mercedes’in hızına ayak uyduramadı ve Mercedes pilotları Rosberg ile Hamilton kendi aralarında birincilik için kapıştılar.  İlk turlarda Hamilton, takım arkadaşıyla arasındaki farkı 4 saniyeye kadar çıkarsa da Rosberg bu rakamın artmasına izin vermedi. Pilotlarının yarışmasına izin veren Mercedes takımı -yarış her ne kadar gri okların ezici üstünlüğüyle geçse de- yarışa büyük heyecan kattı. Farklı lastik stratejisiyle bitiş çizgisine gelen pilotlardan Rosberg, Hamilton’a lastik avantajıyla son turlarda iyice yaklaşıp farkı 1 saniyenin altına indirdi. Son turda fark yarım saniye civarına gelse de geçişe elverişsiz olan Catalunya pistinde Rosberg uygun fırsatı yakalayamadı ve çizgiyi ikinci sırada geçti. Bu sonuçlarla Lewis Hamilton pilotlar klasmanında zirveye çıkmış oldu.

Podyumun üçüncü basamağını da Red Bull Infiniti pilotu Daniel Ricciardo doldurdu. Böylece ilk resmi Formula 1 podyumuna ulaşan Avustralya’lı pilot toplamda puanını 39’a yükseltti. Sezonun ilk yarışı olan Avustralya Grand Prix’sinde kazandığı podyum daha sonra yarış esnasında yakıt kullanımıyla ilgili kural ihlali yaptığı gerekçesiyle elinden alınmıştı.

MercedeslerPilotlara fazla geçiş imkânı sunmayan Catalunya pistinde sıralama değişiklerinden çok takımların telsiz konuşmaları öne çıktı. Özellikle Mercedes takımının, pilotlarıyla yaptığı konuşmalar televizyon başındaki izleyicileri daha da heyecanlandırdı. Bu konuşmalarda anlaşıldığı kadarıyla iki pilotuna da aynı mesafede yaklaşan Mercedes, sadece yarış sonunda 43 puanı elde etmeyi değil hem de yarışın seyir zevkini artırmayı hedeflediğini gösterdi. Lewis Hamilton yarışın her turunda arkasındaki takım arkadaşıyla olan farkın kendisine bildirilmesini istedi. Bilgi eksikliğinde ya da pit-stop stratejileri ile ilgili kafasına takılan her şeyde telsizden Mercedes garajına adeta fırça çekti.

 

Ferrari Çok Yavaş ferrari

Sezonun ilk 5 yarışında sadece 1 kez Alonso ile podyum gören Ferrari, rakiplerinden çok yavaş kaldı. Kendi evinde sıralama turlarında Mercedes pilotlarından 1.8 saniye yavaş kalan Fernando Alonso, bu durumun podyum görememekten çok daha kötü olduğunu söyledi. Startta trafikte sıkışıp ilerleyemeyen İspanyol pilot bir süre takım arkadaşı Kimi Raikkonen’in arkasında kaldı. 3 pit-stop stratejisi ile gelip 2 pit-stop yapan Raikkonen’i yeni lastik avantajıyla 3 tur kala ancak geçebildi. Takım halinde 6 ve 7. sıralar elde edilse de hız ve performans bakımından o alışılmış Ferrari gücünü yansıtamadılar. Hatta Raikkonen Mercedes pilotlarından tur yemekten bile kurtulamadı. Yarıştan sonra konuşan Alonso, “ Ferrari şampiyonluğa çok uzak, artık ikinciliği düşünmeliyiz. “ diye konuştu.

 

Daniele Ricciardo 3.'lük kupasını alıyor

Daniele Ricciardo 3.’lük kupasını alıyor

Red Bull En İyi İkinci Otomobil

 Sıralama turlarında Hamilton’un arkasından başlama hakkını elde eden Daniele Ricciardo başladığı gibi bitirip podyuma çıktı. Takım arkadaşı şampiyon pilot Vettel ise sıralama turlarında 10. sırayı elde etti. Yarış günü vites kutusunu değiştirince 5 sıra geriden başlama cezası aldı ve yarışa 15. cepten başlamak zorunda kaldı. Startta çok fazla sıra kazanamayan Alman pilot, mükemmel uygulanan 3 pit-stop stratejisi ve agresif sürüşü sayesinde kazandı. İlk  pit-stoplar sonrası 9. sıraya yükseldi. İkinci pit-stopların ardından Ferrari pilotu Raikkonen’in önünde piste döndü. 3 pit-stop yapan diğer Ferrari pilotu Alonso ise yanlış pit zamanlamasından ötürü garajdan Vettel’in arkasında döndü. Alman pilot yarışın bitimine 3 tur kala önündeki Valtteri Bottas’ı da geçerek yarışı 4. sırada bitirmeyi başardı. Griddeki yerinden 11 sıra önde yarışı noktalayan Sebastian Vettel sonuçtan fazlasıyla memnun olduğunu, daha iyi bir hafta sonu geçiremeyeceğini ifade etti. Bu sonuçlarla Red Bull Infiniti pilotları 3 ve 4. sırayı paylaşırken ortaya koydukları performans ile de Red Bull’un en hızlı ikinci otomobil olduğunu ispatladılar.

 

 

Leave a Reply