Rosberg Yolda Kaldı, Hamilton Affetmedi

Formula 1 2015 sezonunda son düzlüğe gelirken sezonun 16. yarışı Rusya’nın Sochi pistinde koşuldu. 53 turluk yarışa pole’den başlayan Rosberg mekanik bir arıza yaşayıp 7.turda yarış dışı kaldı. Hemen arkasında olan takım arkadaşı Lewis Hamilton devraldığı liderliği yarış sonuna kadar bırakmadı ve 42.grandprix zaferini elde etti. Bu sonuçla Formula 1 efsanesi Ayrton Senna’yı yarış galibiyeti sayısında geride bırakmış oldu.hamilton

Yarışın ilk turundan son turuna kadar tansiyon hiç düşmedi. Pilotlar son ana kadar mücadeleyi bırakmadı. İlk turda Sauber pilotu Ericsson ile Force India’dan Nico Hülkenberg çarpıştı ve iki pilot pistin ortasında kalınca güvenlik aracı devreye girdi. 7.turda Nico Rosberg’in sorun yaşayıp aracı garaja çekmesiyle Hamilton liderliği aldı. 13.turda Romain Grosjean aracın kontrolünü kaybedip 3. virajda bariyerle gömüldü. Pist üzerine birçok parça fırlayınca güvenlik aracı ikinci kez piste dahil oldu.

Pilotların 19 ve 25. turlar arasında tek pit stop ile yarışı bitirmesi bekleniyordu. Güvenlik aracı ile strateji değiştiren bazı pilotlar tek pit stop’u güvenlik aracı avantajıyla yaptılar. Perez,Ricciardo,Verstappen,Sainz ve McLaren pilotları ön sıraları zorlamak için erken pite giren pilotlardı. Hamilton-Bottas-Vettel-Raikkonen-Kvyat-Nasr önde pite girmeyen pilotları oluştururken , pite girip sert lastiğe geçen pilotlar arkadan takip ediyordu.

Ericsson ve Hülkenberg'in kazası

Ericsson ve Hülkenberg’in kazası

27 ve 35.turlar arasında kalan pilotlar da pit stop’larını gerçekleştirdi. Bu periyotta en erken davranan Bottas arkada trafiğe takılarak zaman kaybetti ve Vettel’in arkasında kaldı. Bu noktadan sonra Raikkonen’den kaçıp öndeki Perez ve Ricciardo’yu yakalamaya çalıştı. Özellikle son 10 tura girilirken öndeki Hamilton’ı saymazsak ilk 5 pilot arasında müthiş bir çekişme başladı.

Raikkonen’in baskısından ötürü Ricciardo’ya atak yapacak fırsatı bulamayan Williams pilotu Valtteri Bottas, 43.turda DRS yardımıyla Dani Ricciardo’yu geçebildi. 5 tur sonra da Raikkonen Ricciardo’yu geride bıraktı fakat Fin pilot Ricciardo’nun arasında çok zaman kaybetti ve Bottas ile arasında 3.5 saniyelik bir fark oluştu. Bitime 3 tur kala yaklaşık 10 saniye avantajla liderlikte bulunan Hamilton sorun yaşamaya başladı ve ikincilikteki Vettel’den tur başına 2 saniye daha yavaş gidiyordu. Fakat turlar bittiği için Vettel Hamilton’a yetişemedi ve yarışı ikinci tamamlayacaktı.

Yine aynı turda Bottas , Perez’in arkasına yapıştı ve podyumun son basamağı için zorlamaya başladı. Raikkonen ise bu esnada Bottas’ın zaman kaybetmesinden faydalanarak vatandaşına yetişti ve son turlarda bu ikili arasında müthiş bir savaş başladı.

0.8 saniye içinde 3 pilot, Perez , Bottas ve Raikkonen sıralandı. 52.turda DRS alanında Bottas Perez’i zorlayarak geçti ve virajın çıkışında Perez’in bıraktığı boşluğa Raikkonen de dalarak Meksikalıyı geçmeyi başardı. 4 viraj sonra son tura girildi ve 3.lük mücadelesi Bottas ile Raikkonen arasındaydı. Start-finiş düzlüğünde atak yapamayan Ferrari pilotu 1.sektörün son virajında geride olmasına rağmen geç frenle Bottas’ın içine doğru girdi. Bottas da onu fark etmeyince iki pilot temas yaşadı. Bottas pist dışına sürüklenip motosu stop ederken Raikkonen de süspansiyonuna zarar verdi. Finişe kadar sürünerek giden Raikkonen Perez tarafından geçilince podyumun son basamağına bitmiş lastikleriyle direnen Force India pilotu Serio Perez çıktı.podyum

Yarıştan sonra bu kazaya inceleme geldi ve sonucunda Raikkonen hatalı bulunarak 30 saniye cezası verildi. Bu cezanın ardından Raikkonen resmi olarak 8.sırada yarışı bitirdi. Bu sonuçlarla beraber Mercedes AMG Petronas markalar şampiyonu olmayı garantiledi.

 

 

Yarış sonucuna göre ilk 10 şu şekilde sıralandı:final standings

Bir sonraki yarış Amerika Birleşik Devletleri, Austin’de.

Leave a Reply