Monza’da Kazanan Hamilton Şampiyonada Liderliğe Yükseldi

Formula 1 ‘de Lewis Hamiton Monza’da koşulan İtalya Grand Prix’sini kazanırken takım arkadaşı Valtteri Bottas ile Mercedes adına bir dubleye imza attılar. Bu sonuçla beraber Hamilton 2017 sezonunda ilk defa şampiyona liderliğine yükseldi . Ferrari’nin kendi evinde Vettel, ancak 3. sırada finiş görebildi.

Yarışa 16. sıradan başlayıp büyük bir savaş veren Red Bull pilotu Daniel Ricciardo 4. olurken aldığı grid cezalarıyla geriden başlayan takım arkadaşı Max Verstappen ilk turlarda Massa ile yaşadığı temastan ötürü lastik patlatarak pite geldi. Bu noktadan sonra öndeki ekibi yakalamak için çabalasa da 10. sıradan öteye gidemedi.

Temastan sonra Verstappen’in aldığı hasar

Red Bullların grid cezası ve cumartesi günü yağmurlu havada uygun ayarları yapamayan Ferrariler sayesinde 3. sıradan start alan Force India pilotu Esteban Ocon yarışın başlarında Bottas ve Ferrarilere geçildikten sonra Williams pilotları Lance Stroll ve Felipe Massa tarafından yarışın kalanında baskı altında kalmasına rağmen geçilmeyerek yarışı 6. sırada tamamladı. Takım arkadaşı Perez ise Williamsları yarışın sonunda yakalasa da geçiş imkanı bulamadı ve 9. bitirdi. Geçtiğimiz hafta Belçika’da temas eden Force India pilotları arasında büyük bir gerginlik olmuştu ve takım adına önemli puanlardan olmuşlardı. Ocon 2 puan alırken Perez puan potasına girememişti. Bu hafta da Ocon, Perez’in önünde finiş görmeyi başardı. Fransız genç pilotun, son 3 sezonda aldığı podyumlarla Force India’nın gözbebeği olan Sergio Perez’in takımdaki tahtını daha ilk sezonda salladığını söyleyebiliriz.

Hamilton polden başladığı yarışı başından beri domine etti. Bottas ise kötü bir start alarak ilk virajda Raikkonen’e geçilse de turun sonunda Parabolica virajında yaptığı atakla sırasını geri aldı. Daha sonra önündeki Ocon ve Stroll’ü geçmekte hiç zorlanmadı. Vettel ise takip eden turlarda önce takım arkadaşını ve Ocon ile Stroll’ü geçerek 3.’lüğe yerleşti. Fakat düzlükleri fazla olan bu pistte Mercedes motor gücü Ferrari’nin çok önündeydi ve Vettel öndeki gümüş oklara yaklaşamadı bile. Yarış bitiminde Hamilton-Vettel arasında 36 saniyelik fark vardı.

Ferrari ikinci pilotu Kimi Raikkonen ise lastik avantajıyla gelen Ricciardo’ya geçilmekten kurtulamadı. Cumartesi sıralama turlarında takım arkadaşı Vettel’den hızlı olsa da bu performansı yarışlara taşıyamamaktan muzdarip.

Pilotlar klasmanında son durum

 

Sıradaki yarış iki hafta sonra Singapur’da. Ferrari’nin araç yapısına daha çok uyan bu pistte tifosilerin beklentisi yüksek. Mercedes sene başında lastik çalıştırma probleminin üstesinden geldi ve biraz daha baskın olmaya başladı. Ferrari’nin bol virajlı pistlerde kayıp vermemesi gerekiyor.

 

 

Leave a Reply