winner

Formula 1 2016 sezonunun 7.yarışı Kanada Montreal’de Gilles Villeneuve pistinde koşuldu. Yarışı pole’den başlayan Mercedes pilotu Lewis Hamilton kazandı. Startta liderliği alan Sebastian Vettel ile geçen büyük bir taktik savaşının sonunda galip gelen taraf Mercedes garajı oldu. Bu galibiyet ile sezona sönük başlayan Hamilton , Monaco’dan sonra Kanada’da da kazanarak moral depoladı. Takım arkadaşı Nico Rosberg ise ilk viraja Hamilton’ın dışından gelirken temas yaşayarak pist dışına taştı. Momentum kaybıyla piste dönen pilot birkaç kişiye geçildikten sonra 10.sırada kendine yer buldu. Yarışın sonuna dek kaybettiği sıraları telafi etmeye çalışan Alman pilot 5.sırada finiş görebildi.

Starttan hemen sonra Rosberg - Hamilton teması

Starttan hemen sonra Rosberg – Hamilton teması

4 ve 5.sıradan kalkan Red Bull pilotları önceki iki yarışın aksine çok parlak bir performans gösteremediler. Tek pit-stop stratejisini sürdüremeyip ikinci kez pite gelmek zorunda kalınca arkadan gelen Williams Martini pilotu Bottas ikiliyi geride bırakarak podyumun son basamağına çıktı. Böylece Fin pilot sezonun ilk podyumuna ulaştı.

VETTEL – HAMILTON ÇEKİŞMESİ

Startta Hamilton’ın arkasından bir ok gibi fırlayan Vettel ilk viraja gelmeden liderliği aldı. İlk 10 tur boyunca Hamilton Vettel’in arkasında onu yakalamaya çalıştı fakat farkı 1 saniyenin altına indiremedi ve geçiş şansı da yakalayamadı. 10.turda motor patlatan Jenson Button aracını uzun düzlüğün kenarına çekince sanal güvenlik aracı uygulaması devreye girdi. Ferrari bundan faydalanıp erken bir pit stop ile 2 pit-stop stratejisini uyguladı. Vettel ve Raikkonen süper yumuşak lastiklere geçti. Vettel pitten çıktığından Hamilton ile arasında 11.5 saniye vardı. 23.tura kadar pistte Ultra yumuşak lastikler ile kalan Hamilton aşınan lastikler ile Vettel ‘e karşı zaman kaybetmeye başladı.  24.turda fark 5.9 saniyeye kadar indi ve bu turun sonunda Hamilton yumuşak lastiklere geçiş yaptı. Hamilton kalan 46 turu bu lastikler ile tamamlaması gerekiyordu. Vettel ise bir kez daha pite girecek, liderliği kaybedecek fakat yeni set lastiklerin avantajıyla öndeki Hamilton’a yaklaşıp pist üzerinde geçecekti.

Hamilton pitten Vettel’in 12 saniye ardında çıktı.  Bu bölümde ikilinin zaman turları çok yaklaşıktı ve fark 9.3 saniyeye ancak düşmüştü. Süper yumuşak lastikler ile 27 tur tamamlayan Vettel 37.turda son bölüm için tekrar pite gelerek bu hafta sonu kullanılması zorunlu tutulan yumuşak hamur lastikleri taktı.

Bu kez Vettel Hamilton’ın 7.5 saniye arkasındaydı ve yeni lastikler ile farkı kapatmaya başladı. 54.turda fark 4.6 saniyeye kadar düştü ve Vettel’in atak yapmak için önünde 16 tur vardı. Her turda yarım saniyeden daha az kazanabiliyordu. 56.turda fark 4.1 saniyeye kadar gelmişken Vettel son şikanı kaçırınca fark 5.8 saniyeye çıktı. Hem kalan tur sayısı hem de Ferrari’nin gücü Mercedes’i yakalamasına yetmedi ve damalı bayrağı ilk gören isim Lewis Hamilton oldu.

Pist dışına çıkıp sıra kaybeden Nico Rosberg, Felipe Massa'nın arkasında

Pist dışına çıkıp sıra kaybeden Nico Rosberg, Felipe Massa’nın arkasında

Bu sonuçla beraber Hamilton şampiyonada lider Nico Rosberg ile arasındaki puan farkını  9’a indirmiş oldu.

Bir sonraki yarış önümüzdeki hafta sonu Avrupa Grand Prix’sine ev sahipliği yapacak olan Azerbaycan’ın Bakü şehir pistinde koşulacak.

 

Leave a Reply