Brezilya’da Sıkıcı Yarışın Galibi Rosberg

image91.img.1536.mediumFormula 1’de sezonun bitimine 2 hafta kala sondan bir önceki yarış olan Brezilya Grand Prix’sini Mercedes AMG pilotu Nico Rosberg kazandı. Yarışı pit-stoplar sırasındaki yer değiştirmeleri saymazsak baştan sona lider götürüp kazanan Alman pilot 2015 sezonunda şampiyonluğu takım arkadaşı Lewis Hamilton’a kaptırsa da bu sonuçlarla pilotlar klasmanında ikinciliği garantiledi.

image38.img.1536.medium

Tabii ki de hiç kimse kaza olsun, pilotlar yaralansın istemez fakat hafta sonu Formula 1 izleyicileri için oldukça sıkıcı geçti. İlk turda Carlos Sainz’ın motor arızası ile aracını kenara çekmesi haricinde kimse yarış dışı kalmadı. Geçiş olarak da Max Verstappen’in orta sıralarda verdiği mücadele hariç pek kayda değer olayların yaşanmadığı yarış oldukça monoton devam etti. Bir ara ikincilikteki Hamilton , Rosberg’i yakalayıp farkı 0.3 saniyeye kadar düşürse de eşit motor gücü ve türbülans nedeniyle atak yapma fırsatı bulamadı. Daha sonra ikili arasındaki fark da açıldı. Hamilton ve 3.lükteki Vettel’in arası da her tur açıldı. Raikkonen de takım arkadaşının 30 saniye gerisinde yarışı bitirdi. Valtteri Bottas 5.sırada finiş görmesine rağmen Nico Rosberg’den tur yiyerek yarışı noktaladı. Öndeki grup baştan sona kendi hızlarında geçiş olmazsızın giderken özellikle 9 ve 10.sıralar için kapışma vardı. O bölgede Sergi Perez, Romain Grosjean, Max Verstappen, Pastor Maldonado aralarında birçok geçiş izledik. DRS yardımıyla düzlük sonuna varmadan yapılan kolay geçişler izleyenlere pek tat vermedi.

image21.img.1536.medium

McLaren pilotları Alonso ve Button yine puan almanın çok ötesinde kaldılar. Manor Marussia pilotları her yarışta olduğu gibi yine son 2 sıradalardı fakat birçok yarışta iki pilotuyla beraber finişe gelmeyi başardılar. Brezilya’da da aynı başarıyı tekrarladılar. Yarış başlamadan önce lastik ısısı izin verilenden sıcak olduğu bulunan Massa yarıştan ihraç edildi. Nico Hulkenberg 6.sırayı alarak Force India takımına 8 puan daha kazandırdı. Bu sonuçların ardından Force India markalar şampiyonasında beşinciliği garantiledi ve bu takım tarihinin en büyük başarısını getirdi.

image39.img.1536.medium

‘ İki Alman pilotun pozu

Rosberg üst üste 5.kez pole’ü Lewis Hamilton’dan alarak Cumartesi serilerine devam etti. Üst üste ikinci galibiyetini almış oldu. Rusya’da ve İtalya’da motor arızası nedeniyle yarış dışı kalmasa ve Hamilton kadar şanslı olsa belki de şampiyonluk mücadelesi son yarışa taşınacaktı. Üst üste yenilgilerden sonra Lewis Hamilton verdiği röportajlarda bu sezon gerektiği başarıyı zaten yakaladığını, şampiyon olduğunu ve Nico’nun son yarışlardaki üstünlüğünü çok umursamadığını söyledi. Yarışı kazanan Nico Rosberg, takım arkadaşı Hamilton’ın kariyerinde Breziya’da yarış kazanamama serisini kırmasını engellemiş oldu. Geçtiğimiz sezon da burada kazanan Alman pilot olmuştu.

Leave a Reply

1 comment

  1. Filiz

    Yarışı izleyen büyük çoğunluk aynı düşüncelerde olmalı. Oldukça sıkıcı bir yarıştı. Kaleminize sağlık, son yarış için de yorumunuzu bekliyoruz