Belçika’da Mercedes’in Kâbusu Ricciardo Kazandı

ricci

F1’e verilen dört haftalık aradan sonra sezonun 12. Yarışı Belçika’nın efsanevi pisti Spa-Franchorchamps’ta koşuldu. Yarışa ilk çizgide başlayan ve şampiyonluk mücadelesi veren Mercedes pilotlarının ikinci turda birbirine temas etmesi sonucu hasar görüp, geri düşmesini fırsat bilen Red Bull pilotu Daniel Ricciardo damalı bayrağı ilk gören isim oldu. Pole’den başlayan fakat takım arkadaşıyla yaşadığı temastan ötürü ön kanadının bir kısmını yitiren şampiyona lideri Nico Rosberg geriye düştüğü yarışta sonlara doğru bir çıkış yakalamasına rağmen Ricciardo’ya yetişemedi ve yarışı ikinci sırada tamamladı. Yarış boyunca istikrarlı bir grafik çizen Williams Martini pilotu Valtteri Bottas son turlarda Raikkonen’i geçerek podyumun son basamağını kazandı. Fin pilot böylelikle son 5 yarışta 4. kez podyum görmüş oldu. Sezon başından beri bekleneni veremeyen Ferrari pilotu Kimi Raikkonen ise dördüncü sırayı alarak bu sezonki en iyi derecesini elde etti.

ham-ros

İkinci turda Les Combes’da Hamilton ve Rosberg’in teması

Startta yavaş kalkan Rosberg ilk virajda Hamilton ve Vettel’e geçildi. Eau Rouge’da iyi bir ivme yakalayan Vettel düzlük sonunda Hamilton’a atak yapmaya çalışırken Les Combes’da pist dışına taştı ve ikinciliği Rosberg’e hediye etti. Liderliği almak için saldırma sırası Rosberg’deyken 1 tur önce Vettel’in hata yaptığı yerde Rosberg’in ön kanadı Hamilton’ın arka lastiğine çarptı ve kıyamet burda koptu. Temas sonucu sol arka lastiği patlayan Hamilton patlak lastikle pite kadar gitti. Rosberg’deki hasar takım arkadaşındaki kadar büyük değildi ve yoluna lider olarak devam edebildi. Fakat ön kanattan kopan parçalar yol tutuşunu azalttı ve hızlı turlar atmasını engelledi. Hamilton ve Rosberg toplamda 3 pit stop stratejisine gittiler fakat Hamilton’ın aracının tabanındaki hasar, onun arka sıralardan yükselmesini engelledi ve puan alamayacağını anlayınca yarışı bıraktı. Rosberg ise birkaç tur sonra yeni ön kanat takarak yoluna devam etti. İyi bir sürüşle ikinciliği getirmeyi başaran Alman pilot, Hamilton puan alamayınca şampiyonluk mücadelesinde puan farkını 29’a çıkardı. En yakın rakibinin yarışını mahvetmesinde kasıt gören izleyiciler, kupa seremonisinde Rosberg’i yuhaladı.

kırık kanat

Temastan sonra Rosberg’in ön kanadından kopan parça

Mercedes Daha Temkinli Olacak

Mercedes takımı sezon başından beri pilotlarının temas yaşamadıkları sürece birbiriyle yarışmasına izin veriyordu. Özellikle Bahreyn ve İspanya yarışlarında bu ikilinin mücadelesi izleyenlere büyük keyif veriyordu. Ancak hafta sonu yaşananlar takımın önceliklerinin değişmesine yol açtı. Otomobilin performansı ile yarış öncesinde gri okların bir başka dubleye imza atması bekleniyordu. Fakat Hamilton puansız ayrılırken, Rosberg de ikinci olarak 18 puan aldı. Bu da takım adına kaçan 25 puan demek. Takımın önceliğini artık markalar şampiyonasına vereceğini açıklayan takım patronu Toto Wolff, yarış sonrasında şunları söyledi: “Pilotlarımızla oturup konuşacağız, ne olduğunu onlara soracağız. Tabi ki Nico’ya her şeyi mahvettiğini söylemeyeceğiz. Pilotlarımız ellerinden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyorlar. Fakat böyle bir olayın tekrar gerçekleşmesine müsaade etmeyeceğiz”. Olayın kahramanları ise farklı yorumlarda bulundu. Lewis Hamilton, Rosberg’in kendisine kasıtlı çarptığını, istese kazadan kaçabileceğini ifade etti. Rosberg ise DRS olmadan düzlük sonunda Lewis’den hızlı olduğunu savunarak oraya girmesinin normal bir yarış olayı olduğunu söyledi. Çarpma anının da kazadan ibaret olduğunu , yarış hakemlerinin kendisine bir ceza vermemesini kanıt göstererek ifade etti.

start

İlk virajda lider Hamilton’a dışarıdan atak yapmaya çalışan Sebastian Vettel ve arkalarında kalan Rosberg

Yarıştan önemli anlar:

Tur 1: Startta yavaş kalan Rosberg, Vettel ve Hamilton’a geçildi. Eau Rouge’da Hamilton’a yaklaşan Vettel, Kemmel düzlüğünün sonunda atak yapmaya çalışırken pist dışına çıktı. Bu arada Rosberg ikinciliği geri aldı.

Tur 2: Aynı düzlük sonunda Rosberg Hamilton’a dışardan yaklaştı ve ön kanadı takım arkadaşının lastiğine temas edince Rosberg’in ön kanadı hasar aldı. Hamilton’ın ise lastiği patladı ve yavaş yavaş herkese geçildi. Patlak lastikle pite gelen Hamilton, piste döndüğünde Rosberg ile arasında 1 dakika fark oluştu.

Tur 6: Vettel ikinci sektörde pist dışına taştı ve kontra ile momentum kaybetti. Bu aradan faydalanan Ricciardo takım arkadaşının önüne geçti ve ikinciliği aldı.

Tur 9: Ön kanattaki hasardan ötürü yol tutuşunda azalma olan ve hızlı turlar atamayan Rosberg pite gelip ön kanadı değiştirdi. Rosberg sert lastiğe geçti. Pistte ilginç bir tablo oluştu. En ön çizgiden start alan pilotlar Rosberg 15. sırada , Hamilton 19. sırada. Raikkonen de pite geldi.

Tur 10: Pit-stoplar başladı. Rosberg kaybettiği sıraları geri alıyor.

Tur 11: Erken pit-stop Raikkonen’e yaradı ve pit-stop sonrası Vettel’in önünde kalmayı başardı.

Tur 12: Ricciardo pitten dördüncü sırada çıktı ve önünde pite girmeyen pilotlar Bottas , Alonso, Button.

Tur 14: Formasyon turuna başlarken mekanikerler hala aracın yanında bulunduğu için Alonso’ya  5 saniye dur-kalk cezası geldi. Pit-stoplar sırasında bu cezayı çeken Ferrari pilotu 8.’liğe geriledi. Raikkonen ikinci sıraya yükseldi ve pit-stopların kazananı oldu. Ricciardo tekrar yarışın lideri. Rosberg ise 4.sıraya kadar yükselebildi.

Eau rouge

Ünlü viraj Eau Rouge

Tur 17: Rosberg, Bus stop’ta Vettel’e atak yapmaya çalışırken tutuşu kaybetti. Start-finiş düzlüğünde iyice yaklaşan Bottas, DRS yardımıyla Eau Rouge çıkışı Rosberg’i geçti.

Tur 18: Lastikleri biten Hamilton pite geldi. Tekrar 19.’luğa geriledi.

Tur 20: Nico Rosberg titreşim problemi yaşadı ve sert lastiğe göre erken bir pit-stop yapmak zorunda kaldı. Alman pilot 10. sırada piste döndü.

Tur 28: Ricciardo ve Bottas da pit stopları gerçekleştirdi. Fakat Ricciardo liderliği korudu. Bottas Rosberg’in arkasında kaldı. Rosberg ikinci sırada ve Ricciardo ile 3 saniye aralarında fark var.

Tur 31: Bottas lastik avantajıyla Vettel’i geçip 4.lüğe yükseldi. Rosberg ve Ricciardo aynı tür lastiğe sahip olmasına rağmen, daha yeni lastiğe sahip olan Ricciardo, 11 turluk lastiğe sahip Rosberg’in kendisine yaklaşmasına izin vermedi. Fark 3 saniyede sabit.

Tur 35: Nico Rosberg pite girdi ve son bölümde yumuşak lastiğe geçti.

Tur 37: İkincilikteki Rosberg yumuşak lastiğin avatajıyla Ricciardo’ya her tur 2 saniye yaklaşıyor. Fark 19 saniye.

Tur 40: Hamilton aracın tabanındaki hasardan ötürü iyi turlar atamayıp geride kaldı. Puan alamayacağını düşünerek motoru koruma yoluna gitti ve aracı bitime 4 tur kala garaja çekti.

Tur 42: Ricciardo-Rosberg farkı 6.2 saniye. Mercedes takımı telsizden Nico’ya rakibini yarışın en sonunda yakalayacağını ve zorlaması gerektiğini söyledi.

Tur 44: Son turda farkı ancak 4 saniyeye kadar eritebilen Rosberg ikinciliğe razı olurken, Daniele Ricciardo bu sezon 3. galibiyetini aldı. Kemmel düzlüğünde Alonso kendisini geçmek üzereyken onu çime iten Magnussen 6. Sırada yarışı tamamladı fakat bu olayda kusurlu görüldüğü için yarıştan sonra +20 saniye cezası aldı ve böylelikle 12.liğe geriledi.

 

Bu sonuçlarla Rosberg puanını 220’ye yükseltirken şampiyonluk yarışında hemen arkasındaki Hamilton ile puan farkını 29’a yükseltti. Macaristan ve Belçika GP’leri ile ardı ardına 2 zafer kazanan Ricciardo da gri okların şampiyonluk mücadelesine ortak olabileceğinin sinyallerini verdi.

Leave a Reply