Banvit Uzatmada Yıkıldı

indirTürkiye Basketbol Ligi’nin 16. Haftasında Banvit evinde Pınar Karşıyaka’yı ağırladı. Özellikle son dakikaları büyük çekişmeye sahne olan maçın normal süresinde iki takım yenişemeyince maç uzatmaya gitti. Normal süresi 75-75 sona eren karşılaşma, uzatmada 89-87 Pınar Karşıyaka galibiyeti ile sonuçlandı.

Maça tutuk başlayan Banvit ilk 2 dakika sayı bulamadı ve ilk 2 dakika sonunda 6-0’lık bir skor vardı. Bu dakikalarda Sammy Mejia ile sayı üretmeye çalışan Banvit üst üste kaçan şutların üstüne savunmada da başarısız olunca fark 13 sayıya kadar çıktı: 19-6. İlk periyot sonunda 19-8’lik Pınar Karşıyaka üstünlüğü bulunuyordu.

2. çeyrekle beraber hücumda toparlanan Banvit dış şut yüzdesini yükseltti fakat savunmada verilen açıklar ve kaybedilen savunma ribaundlarıyla sayı farkını eritmede başarılı olamadı. İkinci çeyrekte potaya 25 sayı bırakan Banvit, 24 sayı yemekten de kurtulamadı. Soyunma odasına giderken 10 sayılık fark vardı: 43-33.

3. periyotta da hücumdaki istikrarını devam ettiren Pınar Karşıyaka Diebler, Gabriel ve Strawberry ile sayılar bulurken farkı 10 sayı civarında tutmayı başardı. Savunmada biraz daha direniş göstermeye başlayan Banvit, son periyot için seyircisine ümit verdi. Skor 61-52.

Son periyotta ise tamamen farklı bir Pınar Karşıyaka vardı sahada. Üst üste top kayıpları ve başarısız hücumlar sonucunda fark azaldı. 33.dakika sonunda 63-61 i yakalayan Banvit, seyirci desteğini de arkasına alarak daha etkili hücumlar ortaya koymaya başladı.indir (1) Bu dakikadan itibaren İzmir ekibi kaçan, ev sahibi Banvit de kovalayan taraf oldu. Karşılıklı basketler ile son iki dakikaya girilirken 72-68 Pınar Karşıyaka üstünlüğü bulunuyordu. Banvit savunmayı sertleştirince sonuç aldı ve maçta ilk kez Jimmy Baron’ın bitime 24 saniye kala attığı 3 sayılık basketle 73-72 öne geçti. P. Karşıyaka koçu Ufuk Sarıca, topu tek hücumda son saniyede kullanmak yerine potaya hızlıca gidip, savunma yapma stratejisini tercih etti ve 14 saniye kala içerden bulunan bir basketle Pınar Karşıyaka tekrar 74-73 öne geçti. Bu kritik anda Banvit hücumu başlatamadan faul yapınca P. Karşıyaka Strawberry ile iki serbest atış kazandı. Strawberry bir atışı kaçırdı. Skor 75-73 iken Banvit çok hızlı bir şekilde hücum ederek son saniyede Chuck Davis ile 75-75 ‘i yakaladı ve maç uzatmaya gitti.

Uzatma bölümünü iki takım da ideal 5’leriyle oynadı. Başlangıçta karşılıklı basketlerle geçilen uzatmanın son dakikasına Banvit 4 sayı geride girdi. Rowland’ın son anlardaki 3’lüğü ile fark 1 e indi. Yapılan taktik faulden doğan 2 serbest atışın 1i isabetli olunca 89-87 P.Karşıyaka üstünlüğü ile son 5 saniyeyi Banvit kullanacaktı. Maçın en yüksek 3 sayılık isabet yüzdesine sahip olan yeni transfer Jimmy Baron son saniyedeki boş atışı kaçırınca maçı sahadan 89-87’lik galibiyetle ayrılan taraf İzmir ekibi oldu.

Pınar Karşıyaka’da Dixon 40 dakika oyun kalarak 17 sayı kaydetti, 6 asist yaptı. Maçın en skoreri Darryl Strawberry ise 23 sayı, 7 ribaund ve 4 asistlik bir performans ortaya koydu. Ev sahibi ekipte 5 oyuncu çift haneli sayılara ulaştı. İlk maçına çıkan yeni transfer Baron 16 sayı ile oynadı ve maçın kopma noktalarında kaydettiği sayılar ile Banvit’in geri gelmesinde en önemli pay sahiplerinden birisi oldu. Mejia 14 sayı 9 ribaund, Chuck Davis 17 sayı 8 ribaund, T.J. Rowland 13 sayı 9 asist 6 ribaund, Keith Simmons 12 sayı ile oynadı. Banvit’te Türk oyunculardan sadece Berkay Candan’ın  sayı kaydetmiş olması da düşündüren bir istatistik oldu.

Leave a Reply