2016 Dünya Şampiyonu Nico Rosberg !

1480269929157-4

Rosberg şampiyon !…

Formula 1 2016 dünya şampiyonu Nico Rosberg oldu. Sezonun son yarışı olan Abu Dabi Grand Prix’sinde kendisine yeten ikinciliği elde ederek dünya şampiyonluğunu kazandı. Özellikle yarışın sonlarında öndeki Lewis Hamilton’ın kasıtlı olarak tempoyu yavaşlatması ve arkadakilerin Rosberg’e yetişip onu geçmesi için yaptığı hamlelere rağmen ikinciliği bırakmayan Alman pilot bu sonuçla Schumacher ve Vettel’den sonra F1’de dünya şampiyonu olan 3. Alman sürücü oldu. Babası bir diğer dünya şampiyonu olan Keke Rosberg’den 34 yıl sonra şampiyonluğu alarak baba-oğul şampiyon olan tarihteki 2.çift oldular. Graham Hill ve Damon Hill de baba-oğul şampiyon olan ilk ikiliydi.

1480330477007

Nico Rosberg sezon boyunca yapması gerekeni yaptı ve şampiyonluğu fazlasıyla hak etti. İlk 4 yarış sonunda 43 puanlık fark açtıktan sonra rüzgarı arkasına almış iken İspanya’da Hamilton’ın yarış dışı kalırken Rosberg’i de yanında götürdü ve Rosberg’in galibiyet serisini sekteye uğrattı. Sıradaki 7 yarışın 6’sını Hamilton’a kaybeden Rosberg mekanik arızalarla başa çıkabildi ve o 7 yarıştan kazandığı Bakü Grand Prix’sinde Hamilton ile 15 puan fark açtı. Fakat Almanya GP’sinden sonra Hamilton 19 puan farkla öne geçti. Spa pistindeki takip eden yarışta Rosberg’in aldığı rahat galibiyet ona tekrar özgüven verdi. İtalya ve Singapur’da da üst üste kazanarak tekrar şampiyonadaki üstünlüğü ele geçirdi. Malezya’da ilk virajda Vettel’in arkadan çarparak son sıraya düşürmesine rağmen müthiş bir geri dönüşle 3.sırada finiş görmeyi başardı. Japonya’da aldığı harika start ile liderliği alıp yarış sonuna kadar korudu ve sezonun geri kalanında ihtiyacı olan şeylerin büyük bir kısmını elde etmişti: Hamilton son 4 yarış kala 33 puan arkasındaydı. Bu da Rosberg’in kalan yarışların hepsinde sadece Hamilton’a geçilip ikinci bitirse bile dünya şampiyonu olacağı anlamına geliyordu. Bu noktadan sonra soğukkanlı bir şekilde sadece yapması gerekeni yaptı. Her yarışı ikinci tamamlayarak dünya şampiyonluğuna erişti.

1480269929157

Peki Hamilton 2 sene üst üste Rosberg’i yenmişken bu sene ne değişti? 2015 sezonunda erken garantilenen şampiyonluk Hamilton’ın rehavete kapılmasına neden oldu. Şampiyonluğu kaybettiği o meşhur 2015 Amerika GP’si sonrası Hamilon’ın Rosberg’in suratına şapka fırlatması da Rosberg’i ayrı bir hırslandırmış olmalı ki Rosberg o sezon kalan yarışların hepsini kazandı. O hızla 2016 sezonuna da üstün bir performansla girdi ve 4 yarış sonunda 43 puanlık fark açtı. İşte o andan itibaren Rosberg 2016 şampiyonluğuna kafayı takmıştı. Hep inanarak ve sıkı çalışarak her hafta sonuna hazır geldi. Mekanik arızaları daha çabuk çözdü. Araç ayarlarını daha iyi yaptı. Startlara çok iyi çalıştı ve Hamilton’ı pole’den başladığı 4 yarışta startta geçti. Rosberg bu çabalarının meyvesini sezon sonunda hak ederek aldı.

Parc Fermé'de Hamilton Rosberg'i tebrik etti

Parc Fermé’de Hamilton Rosberg’i tebrik etti

Pist üzerinde Hamilton’ı geçemediği için zaman zaman eleştirildi. Fakat Formula 1 saf hız sporu değil. Saf pist üzeri hızına göre en iyiyi seçenler karting yarışlarını izleyebilir. Formula 1’de ise başarılı olabilmeniz için öncelikle aracınızın iyi olması gerekir. Pist üzerinde iyi bir tempo yakalayabilmek gerekir. Normal bir yarış günü aracın 50-60 tur dönecek şekilde ayarlarının iyi yapılması gerekir. Lastiklerin aşınmasını kontrol etmek gerekir, yakıt harcanmasını kontrol etmek gerekir. Motor haritalarını iyi bilip yarış esnasında verimli bir şekilde değerlendirmek gerekir. Nico Rosberg bütün bunların genelinde Hamilton’dan daha başarılıydı ve bu başarı da dünya şampiyonluğuyla taçlandı.

Leave a Reply