Türkiye yoğun geçen bir seçim dönemini daha geride bıraktı. Gündem kimlerin bir araya gelerek koalisyon kuracaklarıyla, kimin başbakan kimin muhalefet lideri olacağıyla meşgul. Seçim döneminin keşmekeşi içerisinde gündemde hak ettiği yeri bulamayan birçok haber içerisinden bir tanesi de, Türk atçılığının en büyük yıldızlarından Bold Pilot’ın bu dünyadan göçmesi, geride kalan anıları mahzun bırakması oldu.

Atçılık camiası, at sahipleriyle, jokeyleriyle, seyircileriyle kendi içerisinde bir dünya yaratır. Dışardan izole olan bu dünyanın müdavimleri bu dünyada kalmaktan dışarda kalanların anlayamayacağı bir mutluluk duyarlar. Dışarda kalanlar için ise bu dünyaya dahil olmak, o kültürü özümsemek kolay değildir. Bold Pilot gibi şampiyon atlar ise atçılık dünyasını dış dünyaya açan, kitlelere atçılığı sevdiren isimlerdir. At yarışına ilgi duymayanların bile saygısını kazanan Bold Pilot döneminin en başarılı Türk sporcularındandır.

bold pilot jübile
Bold Pilot
denilince akla ilk gelen Ali Kayakıt’ın “…şimdi de gerilerden Bold Pilot koptu geliyor…” nidasıyla haber verdiği, yarışın son düzlüğünde gerçekleşen o muazzam sprintler oluyor. Her koştuğunda tekrarlanan bir ritüeldir bu. Bold Pilot son düzlüğe kadar kendisini tutar, yarışı izleyen seyirciler arasında “acaba” homurtuları yükselmeye başlar ve en dış kulvardan durdurulamaz bir hızla gelen Bold Pilot hayranlarını hüsrana uğratmaz. Kariyerine Gazi Koşusu rekoru, Çaldıran Koşusu ve Boğaziçi Enternasyonel Kupası gibi birçok zafer sığdıran bu İngiliz Safkan, yalnızca zemin muhalefeti nedeniyle, ıslak ve yağmurdan çamurlaşmış zeminlerde yarış kaybetmiştir.

Bold Pilot efsane olacağını ilk yarışından belli etmişti. 2 yaşında koştuğu Asuvan Koşusu’nda, çok kötü bir çıkış yapmasına ragmen son 200’deki olağanüstü sprintiyle yarışı birinci bitirmişti. İlk kez koşan safkanın üzerinde ise Türk atçılığının bir başka efsanesi, Halis Karataş vardı. Halis Karataş’la Bold Pilot’ın hikâyesi, Asuvan’dan sonra Çaldıran’la, Gazi’yle, Sakarya’yla Boğaziçi Enternasyonel’le devam etmiş, aralarında çok özel bir bağ oluşmuştu. Öyle ki Bold Pilot antrenmanlara bile Halis Karataş’sız çıkmaz olmuştu. Bold Pilot Halis Karataş’ın atı, Halis Karataş Bold Pilot’ın jokeyiydi. Karataş Bold Pilot’tan bahsederken kardeşim dese de aralarındaki ilişki bir kayın birader-enişte ilişkisi idi. Halis Karataş, Bold Pilot’ın sahibi Özdemir Atman’ın damadıydı.

Bold Pilot 2 yaşlı döneminde katıldığı diğer yarışlarda startta 10 boy geriden çıktığı 2. İnönü Koşusu’nu Narino’ya ve ardından çıktığı Tay Deneme Koşusu’nu da iyi bir çıkış yapamayarak daha sonra ezeli rakibi olacak Beretta’ya geçilir. Bold Pilot Kraliçe 2. Elizabeth Koşusu’nu kazanırken, Beretta Türkiye Yarış Atı Yetiştiricileri ve Sahipleri Derneği Koşusu’nda bir kez daha Bold Pilot’ı geride bırakır. 2 yaşlı tayların en büyük koşusu olan Çaldıran’da galip gelerek bir yenilmezlik serisine başlayan ise Bold Pilot olur. Safkan İngiliz Atı Yetiştiricileri ve Sahipleri Derneği Koşusu’nda ve sezonun son büyük mücadelesi olan Sakarya Koşusu’nda uzak ara farkla birinci gelen Bold Pilot 1995 yılının baş tayı olarak sezonu tamamlar.

3 yaşlı dönemi, Bold Pilot’ın efsane olduğu dönemdir. Bu dönemde çıktığı 9 yarıştan 8’ini kazanan Bold Pilot, altılı ganyanı beşli ganyanı beşli ganyana çeviren, kendisine 1.05’lik oranlar açılan bir safkan hâline gelmiştir. Türk atçılığının en büyük koşusu olan, bir safkanın yalnızca bir kez koşabildiği Gazi Koşusu’nda tüm otoriteler tarafından favori gösterilen Bold Pilot, ritüelini bozmayarak yarışı son 400’te yaptığı muhteşem atakla kazanıyordu. Türk atçılık tarihinin en muhteşem sprintlerinden biri olan bu atak yarışseverlerin hafızasında Ali Kayakıt’ın bir o kadar güzel anlatımıyla hafızalarda yerini ediniyordu. Şampiyon safkanın bu koşuda aldığı 2.26.22’lik derece, yalnızca Gazi Koşusu’nun değil, 2400 metre çim pist koşularının hâlâ kırılamamış rekorudur.

1430581859288

Gazi Koşusu’nun devamında Mimar Sinan ve Başbakanlık koşularında kendinden yaşça büyük safkanları geride bırakan Bold Pilot’ın akıllarda yer eden bir diğer koşusu, 1996 yılında kazandığı Boğaziçi Enternasyonel Koşusu’dur. Alman Galtee’nin favori olduğu bu yarışta Bold Pilot her zaman yaptığı gibi son düzlükte yaptığı atakla yarışı koparmaya çalışmış, ancak bu sefer kariyerinde ilk defa atağına bu denli güçlü bir cevap almıştır. Son düzlüğe kadar hem Galtee’nin hem Bold Pilot’ın atak üstüne atak yaptığı koşuyu 1 boy farkla Bold Pilot kazanırken Veliefendi’de atmosfer, bir milli maç galibiyetinden farksızdı.

1998 yılının Ağustos ayında katıldığı Başbakanlık Koşusu ile pistlere veda eden şampiyon safkan ardında son düzlükte yaptığı olağanüstü sprintlerin yanı sıra kırılamayan rekorlar ve hayranlarının hafızalarında eşsiz anılar bırakarak gelmiş geçmiş en başarılı Türk sporcular arasında yer aldı. Tüm sevenlerinin başı sağolsun.

Leave a Reply