Güzel Günler Göreceğiz, Güneş’li Günler!

Slaven Bilic iki sezon boyunca her zorluğa göğüs germişti, çalışmıştı, çabalamıştı. Son düzlükte tökezlediğinde taraftarlar ikiye bölünmüştü. Bir kısım Bilic kalmalı derken diğer kısım Şenol Güneş’i istiyordu. Sezon sonu Bilic’le yollarını ayıran Beşiktaş yine aynı isimle gündeme geldi. Lucescu! Ama artık olmayacaktı. Lucescu gitmiş, o defter çoktan kapanmıştı. Maddi zorluklarla boğuşan Beşiktaş’a başka bir kan gerekliydi. Beşiktaş yönetimi Şenol Güneş’e yetki verdi ve takımın yeni patronu yaptı. Maddi durum ortada, gelebilecek isimler az çok belliydi. Hep sordum kendime. Beşiktaş neden kendi içinden çıkmış birilerini düşünmüyor? Neden kalpten Beşiktaşlılara fırsat vermiyor? Eğer ki o imzayı Şenol Güneş değil de başka bir teknik adam atmış olsaydı; bu yazının devamı çok daha farklı olacaktı. Korktuğum olmadı. Beşiktaş yönetimi en doğru kararlardan birini aldı.

Şenol Güneş yönettiği takımlarda her zaman gizli kahraman oldu. Medya tarafından çoğu zaman eleştirilse de kariyeri başarılarla dolu bir teknik adam. Milli takım başarısı, uluslararası düzeyde kabul edilmiş olsa da federasyonun reddettiği şampiyonluğu gibi kritik öneme sahip dönemleri yaşadı kariyeri boyunca. Şenol Güneş; Türk futbolunun gizli kahramanıdır.

manb_4

Gelelim Şenol Hoca ve Beşiktaş birlikteliğine. Bence kadro Şenol Güneş için biçilmiş kaftan. Performansı düşük oyuncuları nasıl tekrardan parlattığına sayısız kez şahit olduk. Beşiktaş’ın elinde işlenmeye müsait bir kadro var. Burak Yılmaz, Volkan Şen gibi oyuncuları getirdiği seviyeyi gördükçe Beşiktaş için daha çok umutlanıyor insan. Oğuzhan, Pektemek, Olcay gibi oyuncularınsa son şansı Şenol Hoca. Özlenilen, istenilen performanlara sahip olmaları için Şenol Hoca ve ekibinden daha büyük bir fırsat bulabileceklerini düşünmüyorum. Kaleciler de oldukça şanslı bir sezon geçirecekler. Hoca tercihini Tolga’dan yana kullanacaktır muhtemelen ama Cenk ve Günay’ın da forma için savaşacaklarından eminim. Üç kaleci de kendini Şenol Hoca sayesinde geliştirecektir.

Bilic’in Beşiktaş’ını zevkle izledik hepimiz. Ama her zaman bitirici olamıyorlar diye üzüldük. Kaliteli bir futbol oynamak her zaman önemlidir. Ancak maçı kaliteli futbolu oynayan değil golü atan kazanır. Gol başarısına baktığımızda Şenol Güneş’li Bursaspor geçen sezonun galibiydi. İşte Beşiktaş’ın ihtiyacı olan tam da budur. Gökhan Töre, Tolgay ve Oğuzhan gibi isimleri gerçek birer golcü yapabilir belki de ne dersiniz?

29857740

Kadroyla mükemmel bir uyum yakalayacağından şüphem yok. Takıma katılacak isimleri de büyük bir özenle seçecektir. Şenol Güneş’in başarıya aç hali Beşiktaş’ın ihtiyaç duyduğu umuttur. Bu kadar kısa sürede sunduğu öneri ve planlarla Beşiktaş’a sımsıkı sarıldığını şimdiden göstermiştir. Ancak onu çetin bir sürecin beklediği de aşikardır. Taraftarlar Şenol Güneş’i bağrına basmış, ona inanmış olsa da yönetime olan tepkileri çığ gibi büyümüştür. Bitiş tarihi sürekli ertelenen bir stad, hesaplaşacağız denilen Demirören yönetimine gitgide benzeyiş, Beşiktaş’ın borcu yok denilirken ortaya çıkan hesaplar, ödenmeyen maaşlar ve niceleri… Beşiktaş yönetimi yanlışlar havuzundan kendine çıkış ararken en doğru kararı almıştır Şenol Hoca ile anlaşarak. Ancak kulüp başarılar kazanmak ve tepkileri bir nebze olsun azaltmak istiyorsa; Şenol Güneş’in her daim arkasında durmalıdır. Şenol Hoca’ya yaratılan huzur ve güven ortamı sportif başarıyı getirecektir. Kaos devam ettiği takdirde istifa seslerinin devamı kaçınılmaz olacaktır ve kazanılabilecek nice başarılar yine yarınlara kalacaktır.

Şenol Güneş, Beşiktaş için aranılan kan, ihtiyaç duyulan umuttur. Hayırlı olsun Şenol Hoca!

Haydi kalk ayağa yürü güneşe!

Leave a Reply