Türkiye Beko Basketbol Ligi’nde normal sezonun bitmesine 2 hafta kala ligimiz hemen hemen şekillendi diyebiliriz. Fenerbahçe Ülker konuk takım statüsünde çıktığı maçta Efes Pilsen’i çok zor bir maç sonunda uzatmalarda 72-70 yenerek, normal sezonu lider kapamayı garantiledi. İki takımda da çok önemli isimler eksikti. Efes’te; Nachbar ve Murray, Fenerbahçe’de ise Engin Atsür, Mirsad Türkcan, Gasper Vidmar’ın, Sarunas Jasikevicius ve Tarence Kinsey bu önemli mücadelede yer alamadılar. İki takımda maça savunma ağırlıklı oyunlarla başladılar ve durum böyle olunca ilk çeyrek 12-15 gibi komik bir skorla Fenerbahçe’nin üstünlüğüyle geçildi. İkinci periyotta pek değişen bir şey yoktu. Pota altında Oğuz Savaş üstünde etkili olmaya çalışan Fenerbahçe Ülker’e, Rakocevic’in ve azda olsa Kerem’in oyunlarıyla karşılık vermek isteyen Efes Pilsen soyunma odasına ilk yarı sonunda 3 sayılık farkla 27-30 geride giren ekip oldu. Maç boyunca uzatmalar dâhil 42-43 dakika civarı oyunda kalan Ukic, Oğuz Savaş’la beraber galibiyetin mimarı olan isimlerdi. Ukic’in ve Rakocevic’in takımlarına liderlik ettikleri ikinci yarıda, üçüncü çeyreği 44-43 önde tamamlayan taraf Efes Pilsen oldu. Son çeyrekte iki takımda biraz temkinli davrandılar ve karşılıklı sayılarla dengede geçen son periyotta 62-62’lik sonuç ortaya çıktı. Maçın kader anı bitime 5.7 saniye kala Kerem Gönlüm’ün iki serbest atıştan yararlanamaması oldu diyebiliriz. Uzatmalarda tıpkı maçın normal süresi gibi heyecanlı geçti ve Fenerbahçe Ülker Tomas ve Oğuz’un etkili oyunlarıyla bu önemli mücadeleyi 72-70 kazandı. Böylece Fenerbahçe Ülker hem normal sezonu lider bitirmeyi garantilerken hem de olası bir play-off eşleşmesinde 1-0 önce başlamaya hak kazandı.

28.haftanın bir diğer önemli mücadelesinde Galatasaray Cafe Crown son haftaların en formda ekibi Beşiktaş Cola Turka’yı konuk etti. Bu maçta Galatasaray adına belki de galibiyeti hazırlayan en büyük etken, federasyonun atadığı hakemlerin son haftalarda hem bayan basketbolda hem de erkek basketbolunda Fenerbahçe Ülker adına verdiği yanlı kararlar oldu diyebiliriz. Çünkü Galatasaray taraftarı hakemlere ve federasyona o kadar tepkiliydiler ki sahayı adeta federasyon aleyhinde inlettiler. Tepkilerini gösterdikten sonrada aynı coşkuyla takımlarını desteklemeye başladılar. Nitekim durum böyle olunca Galatasaray CC maça çok iyi başladı ve sadece 3.5 dakika da 13 sayı atmayı başardı. Daha sonra Beşiktaş’ın alan savunmasına dönmesiyle denge sağlandı ve ilk çeyrek 24-21 ev sahibi ekibin üstünlüğüyle geçildi. İkinci çeyreğe de çok iyi başlayan Galatasaray CC oldu. Ev sahibi ekip bulduğu 3 sayılık basketlerle aradaki farkı tekrar açmayı başardı ve ilk yarıyı 46-36 önde kapatan taraf oldu. İkinci yarıya iyi başlayan tarafsa deplasman ekibi oldu. Yaptıkları iyi savunmayla Galatasaray CC’na pek sayı şansı vermediler ve son çeyreğe 1 sayı önde 57-56 girmeyi başardılar. Son çeyreğe ev sahibi olmanın verdiği avantajla daha iyi başlayan, savunmasını sert tutan taraf yani Galatasaray Cafe Crown maçı 81-73 kazanan taraf oldu. Böylece olası bir play-off eşleşmesinde 1-0 öne geçmiş olacak. Bu galibiyetle Galatasaray Cafe Crown normal sezonu 2.bitirme yolunda büyük bir adım atmış oldu. Eğer Galatasaray CC taraftarı bugünkü gibi takımlarına destek verirlerse şampiyonluk yolunda Fenerbahçe Ülker’in karşısında durabilecek tek takım Galatasaray CC olur.

Haftanın diğer önemli maçlarında Tofaş evinde Olin Edirne’yi 78-73 yenerek play-off için çok önemli bir adım atmış oldu. Antalya’nın düşen grafiğiyle Telekom ve Tofaş play-off’a girmek için umutlandılar. Telekom’a deplasmanda yenilen Bornova ve kendi evinde Banvit’ten 30 sayı fark yiyen Aliağa Petkim de düşmemek için büyük bir mücadele verecekler kalan son 2 haftada.

28. Hafta’nın Toplu Sonuçları

Mersin B.Ş.B 96-64 Oyak Renault
M.P. Trabzonspor 85-79 Erdemirspor
Türk Telekom 74-67 Bornova Belediyesi
Tofaş 68-63 Olin Edirne Gençlik
Pınar Karşıyaka 101-79 Antalya B.Ş.B.
Efes Pilsen 70-72 Fenerbahçe Ülker
Aliağa Petkimspor 63-93 Banvitspor
Galatasaray CC 81-73 Beşiktaş CT

Leave a Reply