2014 Playoffları’nda inanılmaz çekişmeli(8 serinin 5’i 7. maça gitti) geçen ilk turun ardından ikinci turda seri başları ağırlıklarını koyarak serilerini rahat kazanmayı başardılar. Böylece karşımıza ağız sulandıran iki konferans finali eşleşmesi çıkmış oldu: San Antonio Spurs-Oklahoma City Thunder ve Indiana Pacers- Miami Heat.

Takımların bu noktaya nasıl geldiklerinden başlayarak eşleşmeleri değerlendirelim.

[box_dark]1.Indiana Pacers- 2. Miami Heat[/box_dark]

HeatPacers

Konferans finallerine en az heyecan ve pürüzle gelen takım hiç şüphesiz son şampiyon Miami Heat oldu. Öyle ki Heat’i bu sezon yakalaması beklenen monotonlaşma sorunu playofflardaki rahat eşleşmeler sayesinde yeniden gündeme geleceğe benziyor. İlk iki turda hiç zorlanmayan LeBron James’in ekibini Doğu finalinde ise sezon boyunca tek ciddi rakibi olması beklenen Indiana Pacers bekliyor olacak. Ancak ilk turda Atlanta’ya kaybetmekten kıl payı kurtulan Larry Bird’ün takımı ne sezonun ikinci yarısında ne de playoffların ilk iki turundaki performansıyla Miami ile boy ölçüşebilecek bir görüntü vermedi. Frank Vogel’ın öğrencilerinin en büyük ümidi Wade’li ekibin playoff havasına girmekte gecikmesi olacak. Zira sezon boyunca ciddi bir form yakalayamayan Heat’in Charlotte ve Brooklyn serilerini de düşük viteste geçmesi Indiana’nın tek şansının saha avantajından da yararlanarak Heat’i gafil avlamak olduğunu gözler önüne seriyor. Indiana savunması Washington serisinde hayata dönme belirtileri gösterse dahi hücumdaki sorunlarını çözmeyen bir Pacers’ın final rüyaları görmesi bile olası gözükmüyor.

Doc-look

[box_dark]1. San Antonio Spurs- 2. Oklahoma City Thunder [/box_dark]

Doğu yakasında tatsız geçen sezonun ardından beklendiği üzere Indiana ve Miami finale yükseldi. Batı’da ise muazzam bir sezon seyretme imkanı bulduk ve bu heyecan playoffların ilk turuna da sirayet etti. Sezonu ilk iki sırada bitiren takımların dahi 7. maç tehlikesi atlattığı Batı’da ikinci tur boyunca form tutmayı başaran San Antonio ve Oklahoma City tüm bu keşmekeşten sıyrılarak 2012 Batı finallerinin rövanşında yeniden karşı karşıya gelmiş oldu.

İlk turda Memphis karşısında oldukça zorlanan OKC zaman zaman turu geçemeyecek bir görüntü verse de Memphis’in son iki maçta hücumda iyice tıkanması ve hücumdaki en önemli silahları Zach Randolph’un 7. maçta cezası nedeniyle oynamaması Thunder’ın işini bir hayli kolaylaştırdı. İkinci turda Clippers karşısında Blake Griffin’in üstün oyunu nedeniyle zorlanması beklenen Durant’in takımı bu sefer 7. maç tehlikesi yaşamadan kazanmasını bildi. Clippers hücumda hiçbir eksiği olmamasına rağmen savunmadaki zaafları nedeniyle bu kadrosuyla ikinci turdan ilerisini görebilecek gibi gözükmüyor. Durant ve Westbrook’un drivelarına hiçbir önlem almayı başaramayan Doc Rivers’ın ekibi için bu sonuç çok da şaşırtıcı olmasa gerek.

kdsk_crop_north

İlk turda altı maç boyunca ortalıkta gözükmeyen Spurs motion-hücumu ve Tony Parker 7. maçta birden ortaya çıkınca Marc Cuban’ın ikinci tur hayalleri yerle bir olmuştu. Bu maçtaki formunu ikinci turdaki Portland serisine de taşıyan Spurs tüm basketbolseverlere ‘acaba gerçekten bu kadar iyi olabilirler mi’ sorusunu sordurdu ve Blazers’ı rahat geçti. Özellikle bu sezon adeta yeniden doğan ve hücum repertuarını oldukça genişleten LaMarcus Aldridge’i büyük oranda etkisiz hale getirmeyi başaran Spurs için bundan sonra seriyi kazanmak oldukça kolay oldu.

Konferans finalinde ise akıllar her ne kadar 2012’deki eşleşmeye gitse de Thunder yedek kulübesinin James Harden’dan yoksun olduğu unutulmamalı. Spurs’ün ligdeki en derin kadroya sahip olmasının da seride önemli bir etken olacağı kesin. Spurs’ün Aldridge savunmasında Splitter’ı kullanarak çok başarılı olması Durant’in müdafaası için de olumlu sinyaller verse dahi Splitter’ın ligin en değerli oyuncusu için çok yavaş kalacağı aşikar. Spurs’ün ikinci turda hem hücum hem de savunmada en parlak ismi olan kısa forveti Kawhi Leonard’ın Durant görevinin en önemli payını omuzlaması bekleniyor. Ligin en yaşlı ekiplerinden olan San Antonio’da Popovich’in talebelerinin sürelerini kısıtlama konusunda çok başarılı olması ve maçların çoğunu oynamak durumunda kalan Durant ve Westbrook’un uzun playoff maratonunda vücutlarına binen yükün artması da serinin kaderini belirleyecek faktörlerden olacak. San Antonio’nun Durant veya Westbrook ikilisinden birini Aldridge gibi etkisiz hale getirmesi halinde serinin kolay geçeceğine şüphe yok. Ancak bu olasılığa da fazla güvenmemek gerek.

Herkese iyi seyirler.

 

Leave a Reply