Medical Park Antalyaspor Takım Röportajı 2013- 2014

 

Antalyaspor teknik ekibi ve futbolcularıyla sıcakkanlı bir ortamda gerçekleştirdiğim ; bazen Türkçe bazen İngilizce hatta bazen Portekizce bilen tercümanların yardımıyla futbolcuların kişilik özelliklerinden tutun en beğendikleri oyunculara kadar merak ettiklerinizi kısa kısa sizler için derledim.

Takım çok sıkı çalışıyor.

Takım çok sıkı çalışıyor.

Röportajımıza Samet Aybaba ile başlıyorum , otelin kapısından girer girmez güler yüzüyle bizi karşılıyor Samet hoca, biraz yorgun gözüküyor ama halen bana ayıracak vakti var, ”Haydi hemen başlayayım.” diyor ve bana da soruları sıralamak kalıyor.

– Öncelikle Antalyaspor hayırlı olsun hocam , Antalyaspor’u seçme süreciniz nasıl gerçekleşti?
Yeniden yapılanma sürecinde olan bir kulüp olarak Antalyaspor’u seçtim.
– Yeni teknik direktörler için ilk sezon her zaman zordur .Bu seneki hedeflerinizi nasıl görüyorsunuz?
Kendimizi ilk 10′ un içinde görüyoruz, gittikçe gelişen bir takımız.
– Ligimizin en kaliteli yabancı futbolcusunun kim olduğunu düşünüyorsunuz ?
Drogba diyeceğim bu soruya, Drogba gerçekten çok güçlü bir futbolcu.
– Peki yerli futbolcular hakkında ne düşüyorsunuz sizce en başarılı Türk futbolcumuz kim?
Arda, Avrupa’da önemli işler yapıyor o yüzden Arda Turan demek istiyorum , Süper Lig’de oynayanlar arasında da Olcay Şahan olsun         ( ” Eski futbolcunuz hocam ” diyorum gülümsüyor) .Geçmişte de Rüştü Rençber’i her zaman beğenerek izledim.

Tita- artık bizden biri.

Tita- artık bizden biri.

 

Samet hocamıza teşekkür ediyorum ve ardından Tita’yı yakalıyorum. Antalyaspor’un 10 numarası 2004 yılında geldiği Türkiye’de önce Türk futboluna alışmış sonra Türk vatandaşlığına geçmişti ama Türkçe’yi bu kadar akıcı konuşmasını beklemiyorduk.

Türk futbolunu en iyi tanıyan yabancı oyunculardan birisin. ” diyorum, “Kolay olmadı. ” diye cevaplıyor ve röportajımıza başlıyoruz.
-Türkiye ligindeki 10.sezonuna giriyorsun Türkiye ligiyle Brezilya Ligi’ni nasıl karşılaştırıyorsun ?
Türkiye çok zor bir lig.Brezilya’da futbol kalite ve teknik üzerine oynanıyor ama Türkiye’de oynamak için çok mücadeleci olmak lazım.
– 2004 yılında Türkiye ligi bir çok Brezilyalı futbolcu ile tanıştı seninle gelen bir başka isimde Fenerbahçe’nin efsane 10 numarası Alex, onun hakkında ne düşünüyorsun ?
Alex çok büyük bir oyuncu ama aynı anda çok iyi bir insan.Brezilya’da herkes onu tanıyor ve saygı duyuyor, Türkiye’de inanılmaz maçlar oynadı ve büyük bir efsane oldu.
-Hazır Brezilya demişken Brezilya’da tuttuğun & takip ettiğin bir takım var mı ?
Flamengo’nun maçlarını izlemeye çalışıyorum.
-Futbolu bıraktıktan sonra Tita ne yapacak, menajerlik& teknik direktörlük deneyecek mi?
Yok yok teknik direktörlük düşünmüyorum ama belki menajerlik olabilir, Brezilya’ya dönüş olacak benim için.
-Son olarak Süper Lig’de severek izlediğin en iyi Türk ve yabancı futbolcu kim ?
Türk olarak Burak Yılmaz… Bitiriciliği çok iyi, yabancı oyuncu olarak ise tercihim Fernandes’ten yana.

Fotoğrafı Tita'ya çektiriyoruz.

Fotoğrafı Tita’ya çektiriyoruz.

Tita’yla da vedalaşıyorum ve beni Baros’ un masasına götürüyor. Baros’la bir kaç kelime konuştuktan sonra o da röportajımızı kabul ediyor, Baros bir insanın karşılaşabileceği en ‘cool‘ insan olsa gerek ,onu bekletmeden sorularıma başlıyorum .
-Avrupa’da bir çok sezon top koşturdun en beğendiğin takım hangisiydi ?
Bir çok güzel takımda oynadım ama Şampiyonlar Ligi şampiyonu olduğumuz Liverpool kadrosu.
-Beraber oynadığın en iyi oyuncu olarak kimi söyleyebilirsin?
Mükemmel oyuncularla oynadım bir isim vermek haksızlık olur (“Belki Arda” diyorum, o da, Arda’nın bu isimler arasında olduğunu söylüyor)
-İstanbul’da Şampiyonlar Ligi’ni kazandığınız zamanki hislerin nelerdi ?
Çok mutluydum,gerçekten çok büyük bir başarıydı.
-Galatasaray kariyerin hakkında ne düşüyorsun?
Güzel günlerdi. ( Baros, Galatasaray’a karşı kırgın olsa da hala Galatasaray’ı sevdiğini anlamak kolay.)
-Türkiye liginde beğenerek izlediğin bir Türk futbolcu var mı ?
Burak Yılmaz.
-Peki yabancı ?
Bilmiyorum bir cevabım yok bu soruya. ( “Tita olur mu, belki de Kewell veya Lincoln?”, diyorum, gülüyor.)

Baros’la sohbetimizi bitirirken karşıdan Serkan Balcı ve Hakan Arıkan geliyor, size de bir kaç soru sorabilir miyim diyorum tabi diyor Serkan Balcı kibarca,bence Serkan Balcı yıllara meydan okuyor hala genç bir futbolcu gibi diri ve genç gözüküyor.Konuşmamıza Fenerbahçe’den başlıyoruz.

– Fenerbahçe’de çok sevilen bir futbolcuydunuz, Fenerbahçe kariyeriniz hakkında ne diyorsunuz?
Çok güzel bir arkadaşlık ortamı vardı . 3 sene Fenerbahçe’nin formasını giydim 2 kez şampiyon olduk 1 kerede son dakikada şampiyonluğu kaçırdık.
-En iyi arkadaşlarınız kimdi peki Fenerbahçe’deyken ?
Birçok isim var; Tuncay,Mahmut Hanefi,Selçuk,Volkan… Say say bitmez.
-Mevkinizde çok iyi bir oyuncusunuz , başka bir dönemde futbol oynuyor olsaydınız milli takımın değişmez oyuncusu olabilirdiniz , halen milli takımdan davet bekliyor musunuz ?
Tabi istiyorum, her futbolcu hedefleri doğrultusunda çabalar ve  çaba bitirse futbol biter. Ama Gökhan Gönül’ ü takdir ediyorum bence kesinlikle Milli Takım’da oynamayı hak ediyor.
-Spor Toto Süper Lig’te beğendiğiniz Türk ve yabancı futbolcular kimler?
Türk olarak Selçuk ve Burak’ı söyleyeceğim.(Yabancı konusunda uzun süre düşünüyor hatta Hakan Arıkan’a da soruyor ve sonra…) Yabancı olarak Alex her ne kadar şuan ligde olmasa da en iyisiydi.

Serkan Balcı’ya çok teşekkür ediyorum ve Antalya şehrinin göz bebeği Emrah Başsan’a yöneliyorum.” Tam bana soru yok diye seviniyordum” diyerek gülüyor samimi şekilde. Başka bir masaya geçiyoruz, bir süper yıldız olmak için her şeye sahip biri olduğunu anlamak hiç zor değil ; yakışıklı olduğu kadar mütevazı kişiliğiyle gönlümüzü kazanıyor Emrah Başsan , biraz sohbet ettikten sonra röportajımıza başlıyoruz.

O geleceğin yıldızı - Emrah Başsan

O geleceğin yıldızı – Emrah Başsan

-1992 doğumlu bir oyuncu olarak genç yaşta Antalyaspor gibi bir camianın as futbolcusu olmak kolay olmasa gerek, nasıl başardınız bunu?
Sahadan hiçbir zaman sorumluluktan kaçmayan bir yapım var. Özgüvenimle bunu başardığımı düşüyorum .
-Sahada en çok nerede oynamayı seviyorsun ?
Sağ ön, sol ön de olur,forveti de seviyorum. ( Genç bir hücum futbolcusu arıyorsanız, kendisi kesinlikle aranılan kişi…)
-Türkiye’de de binlerce hayranı olan Football Manager oyunlarında bir efsanesiniz bunun hakkında ne düşüyorsunuz ?
Gerçekten mi? ( Biraz oyunun içeriğini anlatıyorum hatta buradan oyunu oynayan arkadaşlara da Emrah Başsan ismini şiddetle öneriyorum. ) hiç oynamamıştım bu oyunları hiç bir bilgim yoktu ama bu şekilde bilgi sahibi olmak çok güzel .
-5 sene sonra kendinizi nerede görüyorsunuz ,bence oyun şekliniz La Liga’ya çok uygun?
Hedeflerim doğrultusunda La Liga ve İngiltere liginde oynamayı istiyorum.
-Spor Toto Süper Lig’teki Türk ve yabancı futbolculardan bahsedersek kimleri beğeniyorsunuz ?
Türk olarak takımımdaki Serkan Balcı,Deniz Barış,Hakan Arıkan hepsi çok iyi oyuncular Burak Yılmaz ve Selçuk İnan’ı da beğeniyorum hatta bu listeye Emre Belözoğlu’nu da eklemeliyiz.
-Yabancı olarak?
Alex ‘in yeri çok farklı ama gittiğine göre Sneijder diyebilirim ; oynadığı mevki itibariyle her zaman günü kurtarabilecek bir oyuncu.

Bu güzel röportajın sonuna geliyorum ama bu kısa sohbetten bir çok şey çıkarıyorum ,Emrah Başsan ismini ileri de çok daha fazla duyacağımıza eminim, hem gerçek bir profesyonel hem de başarıya aç bir futbolcu olarak ona futbol hayatında başarılar diliyorum.Takım idmanı başlamak üzere,artık bende gitme hazırlıkları yaparken Wederson çıkıyor karşıma , ” Do you speak Turkish? ” diyorum ” Ben bilmiyorum Türkçe ” diyor ve hemen tercümanını çağırıyor, ayaküstü güzel bir sohbette Wederson’la yapıyoruz idmandan önce , Fenerbahçe’de oynarken bir arada olduğu Brezilyalı futbolcuları çok sevdiğini hemen anlıyorsunuz .” En çok kimi severdiniz ” diyorum herkesi sıralıyor ardı ardına” Aurelio,Deivid,Alex,Cristian Baroni,Andre Dos Santos ” gibi uzun bir liste veriyor bana.Türk futboluna dönüyoruz ” En iyi Türk futbolcu kim sizce? ” diyorum, ” Tabi Arda ” diyor ” Ama Selçuk İnan’da iyi ” diye ekliyor. ” Yabancı futbolcular içinde? ” sorusuna biraz düşündükten sonra ” Batalla ! Batalla’nın teknik çok iyi ” diyor ” Eskiden olsa Alex derdim ama gitti ” diyerek Wederson’da Alex’e olan özlemini dile getiriyor takım otobüsüne doğru ilerlerken. Onlar idmana doğru gidiyor bende yazdıklarımı toplamış giderken takım otobüsün camından bir tıklama geliyor, röportaj yaptığım insanlar başta Emrah Başsan olmak üzere bana el sallıyorlar ve ben bu güzel insanlarla tanıştığım için kendimi bir kez daha şanslı hissediyorum.Son olarak bana bu fırsatı yarattıkları için Antalyaspor teknik ekibine de buradan çok teşekkür ediyorum.

Başarılar Medical Park Antalyaspor

Leave a Reply