İrlanda, Squash İçin Kolları Sıvadı

Kazananlar, sponsorla beraber

İrlanda, bu senenin en büyük çaplı Squash turnuvalarından birine imza attı. Cannon Kirk Homes İrlanda Açık 2013, İrlanda’nın başkenti Dublin’de 24-27 Nisan tarihleri arasında düzenlendi. Turnuva yerli ve yabancı olmak üzere birçok oyuncuya ev sahipliği yaptı. Maçlar, İrlanda’nın bir websitesinden de naklen yayınlandı. Turnuvanın sonunda kupayı kucaklayan taraf bayanlarda Madeline Perry ve erkeklerde Mohamed Nafiizwan Adnan oldu.

Perry ve Adnan

Perry ve Adnan

Bu turnuva, özellikle Squash’ı İrlanda’ya sevdirmeyi ve bu sporun ülkede yayılmasını amaçlamaktaydı. Nitekim, amaca ulaşıldı. İstatistikler, maçların televizyon üzerinden ve online olarak geniş bir kitle tarafında takip edildiğini gösteriyor. Bayanlarda turnuvanın şampiyonu olan, eski dünya 3.sü ve şu an dünya sıralamasında 11.sırada bulunan Madeline Perry, finalde Nicolette Fernandes ile karşı karşıya geldi. Perry, Fernandes karşısında rahat bir şekilde 3-1 skorla maçı aldı. Başarılı oyuncu, bu hafta düzenlenecek olan Avrupa Takım Şampiyonasına bu turnuva sayesinde çok iyi hazırlandığını kaydetti. Bu şampiyonada da çok güçlü takımların olduğunu ekledi ve eğer takım arkadaşı Aisling Blake ile iyi bir performans sergilerlerse hayli başarılı olacaklarının sinyalini verdi. Erkeklerde Mohamed Nafiizwan Adnan, finalde Mısırlı Squash oyuncusu Omar Abdel Meguid ile karşı karşıya geldi. İlk iki set kıyasıya rekabet etmeleriyle beraber, Adnan son iki sette ağırlığını koymaya başladı ve maçı 3-1 skorla kapattı. Turnuvada ikinci olan taraf olan Meguid, yenilgiyi soğukkanlılıkla karşıladı ve şunları söyledi: “Benim için çok uzun bir haftaydı, eğer biraz daha formda olsaydım maç daha uzun ve çekişmeli sürerdi ama Mohamed çok iyi oynadı, kazanmayı hakediyordu.” Mohamed Nafiizwan Adnan da bu turnuvanın kendisine iyi geldiğini, sponsorların ve Cannon Kirk Homes’un gelecek sene de bu etkinliği düzenlemesini umut ettiğini belirtti.

Mohamed Nafiizwan Adnan, kupasıyla beraber

Mohamed Nafiizwan Adnan, kupasıyla beraber

Cannon Kirk Homes İrlanda Açık 2013’te maçlar İrlanda’nın bir websitesinde naklen yayınlandı ve buna ek olarak sitede, turnuvaya katılan Squash oyuncularıyla yapılan röportajlar verildi. Dünya çapından binlerce kullanıcı maçları online olarak takip etti. Sitenin yapımcısı Mark Burke, sitelerindeki maçların çeşitli ülkelerden takip edildiğinin altını çizdi ve bunun heyecan ve gurur verici olduğunu belirtti. Finalistlerden Omar Abdel Meguid, site sayesinde dünya sıralamasında zirvede yer alan Squash oyuncularının kendisini takip ettiklerini söyledi ve ekledi: “Bu, seneler öncesinde neredeyse imkansız bir şeydi.” Ayrıca, Profesyonel Squash Derneği’nin CEO’su olan Alex Gough bu etkinliğin, Squash’ın 2020 Olimpik Oyunlarına dahil edilmesi yönünde büyük bir adım olduğunu vurguladı. Bilmeyenler için hatırlatalım: Squash, Olimpiyat oyunlarına henüz dahil edilmemiş bir spor dalı ve dahil edilmesi yönündeki çabalar tüm hızıyla devam etmekte.

Kazananlar, sponsorla beraber

Kazananlar, sponsorla beraber

Bu turnuva, iyi Squash, centilmenlik ve Madeline Perry’nin 5.galibiyeti olarak hatırlanacak. İlgililer için maçların tekrarı www.aertv.ie sitesinde yayınlanacak. Bu maçlar, aynı zamanda Squash’ı merak eden veya başlamak isteyenler için oldukça faydalı bir rehber niteliğinde. Kaçırmayın derim.

Leave a Reply