Başka bir “Abi bu maç nasıl kaçtı ya!?” yazısına daha hoş geldiniz.

Beko Basketbol Ligi. Türk Telekom’un TOBB’un salonunda Anadolu Efes’i ağırlıyor. İki koçsuz takım. Daha doğrusu koçsuz Türk Telekom ve gıcır gıcır koçuyla Anadolu Efes. 62-62’den uzatmaya giden bir maç ve uzatmalarda kaybeden Türk Telekom.

Ankaralı basketbolseverler için kaçmayacak maç, Anadolu Efes Ankara’da. Aslında kritik de bir maç çünkü iki takımda da koç sorunları var. Maçtan bir hafta önce kadar Anadolu Efes, koçu Oktay Mahmuti ile karşılıklı olarak yolları ayırdı.  Türk Telekom koçu Josip Vrankovic ise maçtan sadece 3 gün önce Telekom, Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne deplasmanda yenilince istifa etti. Oktay Mahmuti’nin ardından Anadolu Efes, Yunan koç Vaggelis Aggelou ile anlaştı, Telekom ise maça koçsuz çıktı.

nazlı

Josip Vrankovic ve Oktay Mahmuti’nin yokluğunda Türk Telekom, Anadolu Efes’i ağırladı.

Türk Telekom taraftarı koçsuz maça çıkan takımının yanındaydı ve ilk sayıdan uzatmaların sonuna kadar destek oldu. Telekom’da Hüseyin Beşok’a çok iş düştü çünkü oyuna kim girecek, topu kim kullanacak, kim dinlenecek, bunların hepsine Hüseyin Beşok karar verdi. Formasıyla maç boyunca benchte oturan Beşok, koçun eksikliğini aratmadı, Telekom’un yeni yapılanması içindeki gerçek yerini herkese gösterdi.

Koçsuz Türk Telekom, Anadolu Efes karşısında çok iyi direndi, tüm çeyrekler başa baş gitti. Son çeyreğe gelindiğinde durumu 60-60’a getiren sayıyı,  maçın bitimine 1 dakika 13 saniye kalmışken Kerem Gönlüm aldı. Mola’nın ardından Kerem Gönlüm’ün aldığı iki sayı ile durum 62-62 oldu ama Radivojevic topu kendisi kullanmaya karar verip çembere gitti ve durumu eşitledi. 62-62 ile maç uzatmalara gitti. Telekom’un maçı uzatmalara taşıması ile Telekom seyircisi iyice umutlandı. Uzatmalar umulduğu gibi gitmedi ve maalesef Telekom kendi evinde (ya da TED Kolejliler’in evinde) Anadolu Efes’e 75-69 yenildi.

Bu maçtan çok güzel bir maç hikayesi çıkabilirdi. Telekom’un 2013 – 2014 sezonunda oynadığı oyundan bahsederken örnek verilecek bir maç olabilirdi, tıpkı sezonun başındaki Galatasaray maçı gibi. Olmadı ama olsun Telekom “Abi bu maç nasıl kaçtı ya!?” dedirtti.

Semih Erden, Türk Telekom karşısında 16 sayı buldu.

Semih Erden, Türk Telekom karşısında 16 sayı buldu.

Anadolu Efes’de Semih Erden şaşırtıcı bir performans sergiledi ve 16 sayı buldu. Kerem Gönlüm, her zamanki gibi bu maçta da kendini gösterdi ve yeni saç sitiliyle 10 sayı buldu.  Savanovic 19 sayı ile harika şeyler yaptı, Planinic de 13 sayı 4 asistle takımına büyük katkıda bulundu. Birkan Batuk, hala daha üzerinden atamadığı heyecanlı halleriyle 9 sayı , Doğuş Balbay 5 sayı 2 asistle, Gordon 2 sayı 3 asistle oynadı.

f4e2c91480b811a0268223dd94eb7756292d48b281d4dddd74737d399e52a04a

Anadolu Efes karşısında Luka Bogdanovic 9, Polat Kaya 3 sayı ile oynadı.

Telekom cephesinde ise takımın yıldızı 12 sayı 3 asistle Shipp oldu. Kerem Tunçeri’nin yokluğunda maçta 34 dakika süre alan Can Akın ise 5 sayı 6 asistle oynadı, savunmada da iyi işler yaptı fakat hücumda potaya penetre etmekten çekinir bir hali vardı. Radivojevic ise 10 sayı 4 asistle maç boyunca takımını ayakta tutan isimlerden biri oldu. Andric 12 sayı, Ümit Sonkol 10 sayı, Cemal Nalga 8 sayı buldu. Kerem Tunçeri maç kadrosunda yoktu fakat heyecan artıkça benche arkadaşlarına destek olmaya geldi, gerek Telekom seyirlerinin gerekse Anadolu Efes taraftarlarının gözleri maç boyunca onu aradı.

Maçın ardından Anadolu Efes ligde 2. sırada, Telekom ise 12. sırada. Telekom, Ankara’da tam da zafere çok yaklaşmışken Efes’i elinden kaçırdı. Söz konusu uzatmalar olunca bir an istedim ki Kerem Tunçeri oyuna girsin, son saniyede yüzümüzü güldürsün.

Bir Anadolu Efes taraftarının Türk Telekom’u desteklediği bir maçtan aktaracakları bu kadar. Ne oldu hiç bilmiyorum, havasından suyundan Ankara takımı izler, Ankara takımı destekler oldum. Bugün Telekom kazansın çok istedim, herkes istedi, takım istedi, seyirci istedi, belki de en çok Hüseyin Beşok istedi ama OLMADI, OLDURAMADIK !

 

Leave a Reply

1 comment

  1. Buğrahan Tolga

    Yazı bir kere çok duygusal olmuş. Bir spor yazısı kanaatimce daha açıklamalı olmalı idi. Maça dair hiç bir değerlendirme neredeyse yok. Ama çok güzel bir blog yazısı olabilirdi bu yazı. Yazardan daha kaliteli yazılarını bekliyoruz.