NBA’de önümüzdeki sezon kimi nerede izleyeceğimiz yavaş yavaş netleşmeye başladı. Her takım kendince hamleler yapıyor, oyuncusunu elinde tutmak isteyen takımlar büyük teklifler sunuyor, bazı oyuncular ise kendilerinden beklenmeyeni yaparak hepimizi şaşırtıyor. Lebron ise transfer gündeminin odağında, Sports Illustrated’ın da kapağında.

Lebron’a geçmeden önce NBA takımlarının hamlelerine şöyle bir göz atalım;

Chicago Bulls, serbest oyuncu Aaron Brooks’u  ve İspanyol uzun Pau Gasol’u kadrosuna dahil etti, tecrübeli oyuncu Kirk Hinrich ile de sözleşmesini yeniledi.

P.J. Tucker, Phoenix Suns’da kaldı.

Dallas Mavericks,  Aminu ile anlaştı ve Utah Jazz’ın veteran oyuncusu Richard Jefferson’ı takıma kattı.  Dirk Nowitzki ise 3 yıllık yeni bir sözleşme ile takımında kalmayı tercih etti.

Brooklyn Nets, Fenerbahçe Ülker’den Bojan Bogdanovic ile anlaştı, Hırvat basketbolcu  3 yıllık sözleşmesi ile artık bir NBA oyuncusu.  Bogdanovic ile anlaşan Nets, koçu Jason Kidd’den vazgeçti ve Milwaukee Bucks, Jason Kidd’i göreve getirdi. Paul Pierce ise Brooklyn Nets’ten ayrılarak Washington Wizards’a imza attı.

Los Angeles Clippers, Anadolu Efes’ten tanıdığımız Jordan Farmar’ı kadrosuna kattı.

Nick Young, Lakers’da kalıyor, takımı ile yeni bir sözleşme imzaladı.

Utah Jazz ise Trevor Booker ile anlaştı ve Gordon Hayward’ı da bırakmadı.

NBA’in son şampiyonu San Antonio Spurs, Matt Bonner’ın sözleşmesini uzattı. Tim Duncan, emekli olmayacağını, bir yıl daha devam edeceğini açıkladı.

Houston Rockets ise Joey Dorsey, Ish Smith ve Jeff Adrien ile anlaştı. Milli basketbolcumuz Ömer Aşık ise New Orleans Pelicans ile takas edilecek.

Carmelo Anthony, New York Knicks’de kalıyor. 30 yaşındaki yıldız yeni sözleşmesi ile 5 yılda 120 milyon dolar kazanacak.

Dwyane Wade ve Bosh, Miami de kalmayı seçti. Lebron ise evine dönüyor. Dönerken de Ray Allen’ı da yanına alıyor, Ray Allen şimdilik emekli olmuyor, Ohio havası almaya gidiyor.

Adsız

Tüm bu transferler arasından gündemi en çok meşgul eden ise tartışmaz Lebron James oldu. “King”, 4 senelik bir aradan sonra NBA’deki ilk takımı Cleveland Cavaliers’e geri döndü. Evine döndü.

Lebron, “I Promise” yani “Söz Veriyorum” bilekliklerini kolundan hiç çıkarmıyordu, sizin de gözünüzden kaçmamıştır. Rengarenk, her an kolunda olan bileklikler… Bu bileklikleri onun kolunda gördüğümde hep Lebron’ın kendine bir şeyler hatırlatmak istediğini ve kendine bir sözü olduğunu düşündüm. Lebron kendine ne söz verdi peki? Konu Lebron olunca bu sözün sadece kazanmak, en iyi olmak üzerine olduğunu düşündük hepimiz. Sahada daha iyi oynamak, daha çok kazanmak, daha fazla kazanmak üzerine verilmiş bir söz sandık bunu. Ama kral hepimizi şaşırttı. Sözünü tuttu, evine döndü.

Lebron, Cleveland’a neden döndüğünü Sports Illustrated’e açıkladı, bu açıklamayı okuyan çoğu Miami taraftarı ona gittiği için kızmaktan vazgeçti, “gelmesin, istemiyoruz” diyen 4 yıldır Lebron’ı affedemeyen Cleveland taraftarı ise bu açıklamanın ardından evladını bağrını bastı. Lebron Sports Illustrated’in kapağı olduğu sayıda şunları dedi:

“Benim basketbol oynadığım kimsenin umrunda olmadan önce, ben sadece Kuzeydoğu Ohio’da yaşayan bir çocuktum. Burada yürümeye başladım. Burada koştum. Burada ağladım. Burada kanadı çocukluk yaralarım. Burası kalbimde hep özel bir yer tuttu. Buranın insanları benim büyümeme şahit oldu. Onların bir evladı gibi hissediyorum. Onların tutkusu benim için çok önemli. Bu beni harekete geçirdi. Onlara umut aşılamak istiyorum. Onlara ilham olmak istiyorum. Ohio ile bağım basketboldan çok daha büyük. Bunu dört sene önce fark etmemiştim, şimdi ise farkındayım.”

Lebron, Cleveland’a bir şeyler katmak, çocuklarını orada büyütmek  ve şehre borcunu ödemek için dönüyor. Miami’ye geldiğindeki gibi şampiyonluk vaat etmiyor. Meydan okuyor. Lebron, kendine verdiği sözü şimdi tutuyor, büyüdü ve evine dönüyor.

Lebron, Miami’den ayrılırken kimseyi de kırmak istemiyor, tüm Miami taraftarına tüm destekleri için, öğrendiği her şey için, aldığı her zafer için teşekkür ediyor.

Miami Heat mi Cleveland Cavaliers mi kararsızlığını sonlandıran ve Cleveland’a dönen James şimdi ise başka bir şey için kararsız:  6 numaralı formayı mı 23 numaralı formayı mı terletmeli bu sezon?

10532694_10152583905733944_262450657132613209_o

Leave a Reply