Anadolu Efes Seriyi 3. Maça Taşıdı

20 Mayıs’ta Ankaralı basketbolseverler Anadolu Efes – TED Ankara Kolejliler Play-off çeyrek final serisinin ikinci maçında TOBB Spor Salonu’nu doldurdu. Serinin ilk maçında Anadolu Efes İstanbul’da Kolejliler’e 76-79 yenilmişti. Seride öne geçen TED Ankara Kolejliler büyük umutlarla Pazartesi günü evinde Anadolu Efes’i konuk etti.

554886_10151612142298420_57079123_n-600x392

Serinin İlk Maçı – Savanoviç vs Nedim Yücel

Maçın ilk çeyreğinden başlayarak Anadolu Efes etkili bir oyun ortaya koydu. Sahada Beko Basketbol Ligi ya da Euroleague’de oynadığı “tutuk“ basketboldan çok uzak bir Efes vardı. Mahmuti ise Ankara’ya her oyuncusundan verim almak için gelmişti ve Doğuş Balbay’ı ilk beş başlattı. Doğuş, takımın ilk çeyrekteki ritmini belirlemede etkili oldu fakat Efes’i maçın başlarında bulduğu üçlüklerle ayakta tutan Savanoviç’ti. Savanoviç maç boyunca çok yüksek bir yüzde ile oynadı ve TED Kolejliler’in farkı kapatmasına hiçbir zaman şans vermedi. Kerem Tunçeri, oyun kurucu olarak maçın genelinde başarılı tercihler yaptı ve sürekli farklı isimlerden sayı opsiyonları üretti. Sinan Güler’ in maçtaki performansı ise Anadolu Efes’in sezon boyunca çizdiği çizginin dışında bir basketbol oynadığının başka bir göstergesiydi ki Kerem Tunçeri de gününde olduğu seyirciler tarafından bile hissedilen Sinan Güler’i başarılı bir şekilde oyuna dahil etti. Güler, savunmada aldığı sorumluluğa ek olarak üçlükler buldu, asist yaptı ve maçın son çeyreğinde oyun kurucu olarak birkaç akıllıca oyun bile çizdi. Birkan Batuk sahada bulunduğu her an çok heyecanlıydı, oynamak için adeta yanıp tutuşuyordu. Shipp ise Efes’in pota altındaki en büyük yardımcısıydı.

AE-TEDKolej3_anons_metinici

Sinan Güler

TED Ankara Kolejliler ise sezon boyunca her maçta istikrarlı sayılar bulmaya alıştıkları isimlerde aradığını bulamadı. Kirk Penney, Ben Woodside, Berent Kavaklıoğlu ve Murat Kaya maç boyunca sorumluluk almaktan kaçındı, tereddütlü atışlar, yanlış pas tercihleri yaptı ve savunmada etkisiz kaldı. Sezon içinde TOBB’da oynanan başka bir Anadolu Efes maçını doğru anlarda doğru seçimler yaparak ve çok kritik üçlükler atarak alan Murat Kaya ise sanki bu maçın bir play-off maçı olduğundan habersizdi. TED Kolejliler’de istikrarlı oyunu ile takımı sırtlayan yine Nedim Yücel oldu. TED her çeyreğin sonlarına doğru savunmada büyüdü ve savunmasının verdiği ateşle hücumda da başarılı tercihler yapmaya başladı fakat her yeni çeyrek başladığında geçen çeyrekte yaptığı savunmayı unutarak çıktı sahaya. TED’in bir çok maçında kilit adam olması ile bilinen Woodside da savunmada ve hücumda konsantre olamadı, Anadolu Efes’in gösterdiği her fake’i yiyerek Efes’e üçlük çizgisi dışından bir çok sayı kazandırdı.

931188_10151697113238420_534880694_n

TED Ankara Kolejliler savunması seyircisiyle beraber Kerem Tunçeri’yi izliyor.

TED Ankara Kolejliler’in seyircisi böyle bir oyun izlemek için gelmemişti TOBB’a, evinde yendikleri Efes serisinden 2-0 ile ayrılmayı planlıyorlardı fakat olmadı, seri 3. maça uzadı. TED seyircisi salonunun %80’ini doldurmuştu ve maçın başında tezahüratlarıyla maçın atmosferini belirlemeye kararlıydı. TED Kolejliler, seyirci tarafından ateşlenmeyi başaramadıkları gibi seyircinin de ateşini söndürdüler ve yarı finale çıkma hayalleriyle salonu dolduran insanları hayal kırıklığına uğrattılar ve Anadolu Efes’e 96-79 gibi bir skorla yenildiler.

Anadolu Efes normal sezonu TED Ankara Kolejliler’den üst sırada bitirdiği için serinin 3.maçı İstanbul’da oynanacak. Oynadığı oyunla taraftarlarını önümüzdeki sezon için umutlandıran Anadolu Efes aynı ya da daha iyi bir kalitede oyun oynamak için çıkacak sahaya. TED Ankara Kolejliler ise bir kere yaptıklarını tekrar yapmayı deneyecek 3. maçta.

Anadolu Efes – TED Ankara Kolejliler serisinin galibi ise Beşiktaş’ı seride 2-0 yenen Banvit’le karşılaşacak.

Leave a Reply