4 büyük Grand Slam’dan en büyüğü olarak kabul edilen Wimbledon finali geçtiğimiz günlerde Andy Murray ve Roger Federer arasında gerçekleşti. 3 numaralı seri başı Roger Federer, 4 numaralı seri başı olan Andy Murray’ı 4-6, 7-5, 6-3 ve 6-4’lük setlerle mağlup ederek şampiyon oldu. Tenisin imparatoru olarak kabul edilen Federer, bu şampiyonlukla birlikte 17. Grand Slam şampiyonluğuna ulaşmış oldu. Bu da erkekler tenis tarihinde ulaşılabilen en yüksek noktadır. Ayrıca bu turnuvayı 7. kez kazanan ekselansları, Pete Sampars’ın da rekorunu egale etmeyi başardı. Bu şampiyonluk onu yeniden dünya klasmanında 1 numaraya getirdi. Daha önce 1. pozisyonunda art arda 237 hafta bulunmuştu ve bu bir rekordu. Maça dönecek olursak, özetine söyle bir göz atalım;

Karşılaşmaya hızlı başlayan Andy Murray oldu. Rakibinin servis oyununu kırmayı başaran İskoç raket, ilk seti de 6-4 kazanmayı başardı. İkinci sette çabuk toparlanan Federer, rakibine şans tanımadı ve seti 7-5 alarak setlerde durumu 1-1 yaptı. Setlerde 1-1 eşitlik varken ve 3. sette de durum 1-1 devam ederken yağmurun başlamasıyla oyuna ara verildi. Çatı kapandıktan sonra maç tüm hızıyla devam etti. Federer, yaklaşık 20 dakika süren oyunda Murray’nin servisini 6. denemede kırmayı başardı ve 3. sette 4-2 öne geçti. Servis attığı oyunları kazanmayı başaran İsviçreli raket, seti 6-3 kazandı ve setlerde de 2-1 öne geçti. Karşılaşmanın dördüncü setine de Federer etkili başladı. Murray’nin basit hatalarını iyi değerlendiren İsviçreli raket, rakibinin servisini kırarak 4-2 öne geçti. İskoç raketin maça yeniden ortak olmasına izin vermeyen Federer seti 6-4, maçı da 3-1 kazanarak 7. kez Wimbledon’da şampiyonluğa ulaşmış oldu.

Kariyerinde ilk kez Wimbledon finaline çıkarak Britanyalılar’ın 74 yıllık final özlemine son veren Murray ise 76 yıllık şampiyonluk hasretini gideremedi. Turnuvada, 1936 yılında kupayı kaldıran Fred Perry, Wimbledon‘ı en son kazanan Britanyalı tenisçi unvanını taşıyor. İnanılmaz bir seyirci desteğini arkasına alan Britanyalı raket yine de yaşayan efsaneye karşı pek direnemedi.

Wimbledon’daki son birkaç maçında çok iyi oynadığını ifade eden Federer, ”Daha mutlu olamam. Burada yeniden kazanmak harika bir duygu” dedi. Roger Federer, maçtan sonra yaptığı açıklamada, Murray’nin çok iyi ve istikrarlı bir tenisçi olduğunu, bir gün mutlaka Grand Slam şampiyonu olacağını söyledi. Federer, yeniden dünya klasmanında ilk sıraya yerleşmesiyle ilgili de hiçbir zaman inanmaktan vazgeçmediğini kaydetti. Murray ise ödül töreninde gözyaşlarını tutamadı ve seyircilere üzgün olduğunu ve şampiyonluğa git gide yaklaştığını söyledi. Ayrıca en son oynadıkları Avustralya açık finalinde ‘Roger gibi ağlayabilirim ama maalesef onun gibi oynayamıyorum’ cümlesini kurmuştu ve hala cümlesinin arkasında gibi duruyor. Bu seferde konuşmakta zorlanan Murray, Federer’i tebrik ederek, ”30 yaşındaki bir tenisçi için hiç de kötü değil. Tebrik ediyorum, Roger bunu hak etti” diye konuştu.

Sonuç ne olursa olsun izleyenlere keyifli ve çekişmeli bir maç izleten ikiliyi de tebrik ediyoruz. Tabi emekli ve aktif tenis oyuncuları ve önemli tenis çevreleri tarafından tarihin gelmiş geçmiş en iyi tenis oyuncusu olarak görülen yaşayan efsane Federer’i ayrıca tebrik edip başarılarının devamını diliyoruz.

Leave a Reply