Tenis tarihinin en çok Grand Slam kazanan raketi olan ve muhteşem kariyerini teklerde Olimpiyat altını ile taçlandırıp, Agassi ve Nadal’dan sonraki 3. isim olmak isteyen Federer , finalde ev sahibi Murray ile karşılaştı. 2012 Wimbledon finalinde de karşılaşan iki raketin mücadelesinde gülen Federer olmuş; hatta maç sonrası Murray gözyaşlarını tutamamıştı. Fakat bu sefer,  kariyerinin eksik halkalarından birini daha tamamlamak ve Olimpiyat altın madalyasını boynuna asmak için korta çıkan Federer, bir ay önce Wimbledon finalinde, aynı kortta mağlup ettiği Andy Murray karşısında oldukça etkisizdi. Grand Slam’lerde bir türlü makûs talihini yenemeyen Andy Murray, Olimpiyat finalinde Roger Federer‘i devirerek Londra 2012’de tek erkekler şampiyonu olmayı başardı. Britanyalı tenisçi, dünya 1 numarası rakibini 6-2/6-1/6-4 ile set vermeden alt etti. Maçı sizin için kısaca söyle özetleyelim;

Maça iyi başlayan taraf Murray oldu. İlk sette 2 kez servis kıran Murray, 6-2 ile 1-0 öne geçti. Maçın en müthiş ve kritik oyunu 2. sette yaşandı. 2. setin 3. oyununa 2-0 geride giren Federer, maça tutunmak için Murray’in servisini kırmalıydı. Oyuna iyi başlayan ve 40-15 öne geçen İsviçreli raket karşısında toparlanan Murray beraberliği yakaladı. Ve bununla birlikte de müthiş çekişme başladı. Tam 5 kez oyun puanı fırsatı yakalayan Federer, bunların hiçbirinde durumu 2-1’e getirip kendisini maça ortak edecek sayıyı alamadı. Ve Murray sonunda servisini kırdırmayıp durumu 3-0 yapmayı bildi. Ondan sonrasında ise işi iyice kolaylaştı ve 2. seti de zorlanmadan 6-1 alarak maçta 2-0’ı yakaladı.
Olimpiyat şampiyonun belirlenebileceği 3. setin ilk oyununda Federer servis attı ve 1-0 öne geçti. Servis kırılmadan geçilen oyunlarla durum 2-2’ye kadar geldi. 5. oyunda ise yine İskoç raket Murray’in müthiş performansı vardı. Bir kez daha Federer’in servisini kıran Murray, 3-2 öne geçip Olimpiyat altınına bir adım daha yaklaştı.

Servis kırılmadan geçen oyunların ardından 5-4 öndeki Murray şampiyonluk için servis atmaya başladı. Ve Andy Murray üst üste 2 Ace ile durumu 6-4 yapıp; maçı 3-0 kazandı. İskoç asıllı raket böylece 2012 Londra Olimpiyat Oyunları’nda tek erkekler tenis şampiyonu ünvanını almaya hak kazandı.

Grand Slamlerde birkaç kez final oynamasına rağmen talihi bir türlü dönmeyen Andy Murray bu kez şeytanın bacağını kırdı ve böylece uzun süredir teniste madalya hasreti çeken Britanya’ya 2012 Londra Olimpiyatı‘nda tek erkekler tenis şampiyonluğunu kazandırmış oldu. İnanılmaz bir performans sergileyen ve izleyenleri adeta kendine hayran bırakan Andy Murray, bu maçla bile yaşayan efsane Roger Federer’ı birincilik kürsüsünden edemedi. Yine de kupayı sonuna kadar hak eden Andy Murray altın madalyayı alırken, onun karşısında yenik düşen Roger Federer ise gümüşle yetinmek zorunda kaldı. Bronz madalya ise Novak Djokovic’ı 2-0 geçen Arjantinli raket Juan Martin Del Potro’nun oldu. Hepsinin de gayreti görülmeye değerdi doğrusu.  Başta Andy Murray olmak üzerine hepsini tebrik edip başarılarının devamını diliyoruz.

Leave a Reply