Sezonun son Grand Slam’ı olan Amerika Açık turnuvasının finali geçtiğimiz günlerde oynandı. Final, dünya klasmanında 2. ve 3. sıralarda yer alan Novak Djokovic ve Andy Murray arasında gerçekleşti. Bu nefes kesen final mücadelesinde zafer Andy Murray’nin oldu. Bu zafer Andy Murray için oldukça büyük önem taşıyordu çünkü eğer bu finali de kaybetseydi katıldığı 5 Grand Slam finalini de kaybetmiş bir oyuncu olarak tarihe geçecekti. Fakat Andy geçen sene Amerika Açık şampiyonu olan Sırp raketi 7-6/7-5/2-6/3-6/6-2’lik setlerle geride bırakarak Londra Olimpiyatında elde ettiği başarıyı devam ettirmeyi başardı. Amerika Açık’ı şampiyon tamamlayan ve kendisinin ilk Grand Slam zaferini elde etmesinin yanında, Britanya’ya da 1936 yılından beri erkeklerde ilk Grand Slam zaferini yaşatan Andy Murray, yaptığı açıklamada “Elbette çok duygusaldım. Kortta biraz ağladım; üzgün olduğumdan değil, bu inanılmaz bir mutluluk. Geçmişte çok kez kendime karşı inancımı kaybettiğim oldu çünkü birçok defa buraya kadar gelip, kazanmayı başaramamıştım. Bu sonsuza kadar mı devam edecekti? En sonunda bunu başardıktan sonra, gerçekten ama gerçekten çok heyecanlanıyorsunuz.  Artık son engeli de aştığım için rahatladım.” ifadelerini kullandı. Maçın özetini ise kısaca paylaşmak gerekirse;

Karşılaşmaya karşılıklı kırılan servislerle başlandı. Rüzgarın çok etkin olduğu koşullarda iki raket de servis atmakta zorlandı ve agresif oyundan kaçındı. Ve maç tie-break setine uzadı. Uzun süren bu oyunu, altıncı set puanında 12-10 kazanan Murray, setlerde öne geçti.

Britanyalı bu setten aldığı momentum ile ikinci sete de servis kırarak başladı hem de iki kez. 4-0 öne geçen Murray’ye dünya iki numarasından cevap gecikmedi. Bir anda oyun seviyesini yükselten son şampiyon, iki kez servis kırarak durumu 5-5’e getirmeyi bildi. Ancak basit hata sayısını azaltamayan Sırp raket 12. oyunda servis kırdırarak seti rakibine hediye etti.

Üçüncü setin son şansı olduğunu bilen Djokovic, iyi bir giriş yaptı. İlk oyunda bulduğu servis kırma puanlarını kullanamayan Novak, üçüncü oyunda elde ettiği fırsatı değerlendirdi ve Murray’nin servisini kırarak 2-1’i yakaladı. Bu avantajı yitirmeyen beş Grand Slam şampiyonu, rüzgarın ara sıra kendini göstermesiyle bocalasa da seti bir kez daha servis kırarak kazandı ve derin bir nefes aldı.

Djokovic dördüncü sete servis kırarak girince Murray’nin de panik butonuna basılmış oldu. Britanyalı tenisçi, rakibinin servis oyunlarında 30’u bulsa da ötesini görmekte zorlanırken Sırp tenisçi 5-3’te rakibinin servisini kırarak seti noktaladı.

Karar setine iyi başlayan Murray’di. Bir önceki sette “Bacaklarım jöle gibi oldu” diyen Britanyalı tenisçi üst üste iki kez servis kırarak 3-0 öne geçti. Bir sonraki oyunda birini kaybeden üç numaralı seribaşı skorun 3-2’ye gelmesine engel olamadı. Oyundan yavaş yavaş düşmeye başlayan Djokovic, bir kez daha servisini kırdırınca 5-2 öne geçen Murray maç için servis atacaktı. Rakibinin sağ arka adale sakatlığı nedeniyle aldığı molanın bitmesini bekleyen Britanyalı, harika bir servis performansı ile üç kez maç puanı yakaladı ve ikincisinde yıllardır beklediği zafere ulaştı.

Bu kıran kırana geçen maçın sonucu herkes tarafından büyük bir merak konusuydu. Özellikle dünya klasmanında 1 numara olan Roger Federer’in çeyrek finalde elenmesi herkesi şaşkına çevirirken rakiplerini de sevindirmedi değil. Bu fırsatı da en iyi değerlendiren Britanyalı raket Andy Murray oldu. Hızla yükselen genç raket Andy Murray’i bir kez de buradan tebrik ederek başarılarının devamını diliyoruz.

 

Leave a Reply