En son ocak ayında yapılan Grand Slam, Avustralya Açık şampiyonasında bayanlarda kupayı Belaruslu Victoria Azarenka evine götürürken, şampiyona erkeklerde ise dünyanın 1 (Novak Djokovic) ve 2 (Rafael Nadal) numarasını karşı karşıya getirmişti. Büyük bir çekişmeyle oynanan maçı Djokovic bu kez de bırakmayarak İspanyol raketi üst üste 7. kez sahadan boynu bükük göndermişti.  Evet o günden beri Grand Slam izlememiştik fakat yakın bir zaman olan 27 mayıs 2012 tarihinde Grand Slam tenis turnuvalarında 2. sırayı alan, aynı zamanda tek toprak kortta oynanan Grand Slam olan Roland Garros diğer adıyla Fransa Açık başlayacak. Fransa’nın başkenti Paris’te oynanan turnuvanın 10 Haziran 2012 pazar günü bitmesi planlanıyor ve bu turnuva sezonun en büyük toprak kortu. Ayrıca Roland Gorras, toprak kort olması sebebiyle rallilerin en uzun olduğu Grand Slam’dir. Tabi bu da olaya ayrı bir heyecan katmıyor değil. Turnuvanın elemeleri bir hafta önce yani 22 Mayıs günü başlıyor. Her zaman olduğu gibi mükemmel maçlar izleyeceğimize hiç şüphe yok ama yinede 2012 sezonunun ayrı bir heyecan getireceği çok açık. Çünkü erkeklerde kim kazanırsa kazansın, sonucun tarihi bir anlamı olacağı bir tenis turnuvası bu. Dünya sıralamasındaki yerlerine göre sayarsak eğer;

Novak Djokovic kazandığı takdirde 1969’da Rod Laver’den beri 4 Grand Slam’i üst üste kazanmayı başaran ikinci tenisçi ve ayrıca bütün Grand Slamleri kazanmayı başarmış tarihteki 8. , açık dönemdeki 5. tenisçi olarak tarihe geçecek.

Turnuvanın doğal favorisi, şu an itibarıyla dünyanın 2 numarası Rafael Nadal’a gelirsek, kazandığı takdirde Roland Garros’u 7. kez ile en çok kazanan tenisçi unvanını Bjorn Borg’dan devralacak.

Tenisin imparatoru olarak bilinen birincilik pozisyonunda 237 hafta bulunarak rekoru hala elinde tutan Roger Federer ise 16 tane şampiyonluğuyla en çok Grand Slam kazanan erkek tenisçi unvanını geliştirip daha da kalıcı hale getirme peşinde. Kazandığı takdirde 17.ye ulaşacak ki rekorunu imkânsız olmasa da hakikaten kırılması çok zor bir hale getirebilir.

Uzun zamandır izleyeceğimiz en heyecanlı Grand Slam olacağı kesin. Bütün tenis severlerin nefeslerini tutarak izleyeceği bu turnuvaya ilgi büyük, internet üzerinden de biletleri satışa sunulmuş bile eğer sizde bu keyfi yerinde izlemek isterseniz elinizi çabuk tutun derim. Tanıtım videosuna bir göz atmak isteyen ise şuradan ulaşabilir;

http://www.dailymotion.com/video/xqpali_roland-garros-2012-coming-soon-men-s-singles-trailer_sport

Leave a Reply