giggs

Bir efsane: Ryan Giggs

Özel bir televizyon kanalı her haftanın belirli bir günü yayınladığı filmler için başlıktaki ismi kullanır yıllardır. O gün sinema tarihinin Haneke’den tutun, Kubrick’e kadar  önemli yönetmenlerinin bilinmiş ya da hiç izlemediğimiz filmleri yayınlanır, bu isimlerin sinema sanatına olan katkıları tekrar tekrar hayranlıkla izlenir. Bizler de futbolseverler olarak yıllardır bazı ustaları ve onların sahadaki mücadelelerini büyük saygıyla izliyoruz

Manchester United taraftarlarını bu konuda kıskanmamak elde değil. Old Trafford’da futbolun bir ustasını 20 yıldan uzun süredir neredeyse her maçta izliyorlar. Gerçi önceleri başka isimleri de izlemişlerdi; George Best gibi, Dennis Law gibi, Bobby Charlton gibi.. Eric Cantona’dan bahsetmiyorum bile, o Old Trafford’un Mesih’i idi zaten[1]. Ama kuşkusuz Ryan Giggs kadar uzun süreli ve istikrarlı olanı görülmedi sahalarda..

Ryan Giggs’i nasıl anlatabiliriz? Ben kendi adıma, 99 Federasyon Kupası yarı finalinde attığı muhteşem solo gol ile anlatabilirim[2]. Kendim solak olmadığım ve yeteneksiz olduğum için maçlarda denemesem de bilgisayar oyunlarında hep denemişimdir o golü atmayı. Bir başkası 21 yıldır Premier Lig’de düzenli bir şekilde forma şansı bulmasını, yani İngiltere Premier Lig sistemine geçtiği günden beri her sezon sahada olan ve her sezon gol atmış olan tek ismin o olduğunu söyleyebilir.. Ya da bugün Manchester United kadrosundaki De Gea, Rafael, Jones, Wellbeck ve Nick Powell gibi isimler doğduğunda kendisinin United’da ilk kez profesyonel olarak maçlara çıkmış olması… Premier Lig’de 999 maç oynamış olmak, 21 yıllık profesyonel futbol kariyerinde elde ettiği 12 lig şampiyonluğu, 4 Lig Kupası, 4 Federasyon Kupası, 2 Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu..

Tabi ki bu mükemmel kariyerin, biz futbol severleri hayıflandıran noktaları da var, Giggs’in Galler formasıyla hiçbir uluslararası şampiyonada forma giyememiş olması gibi. Hepimiz o sol ayağı, sol kanattan ışık hızıyla giden Giggs’i bir Dünya Kupası ya da Avrupa Futbol Şampiyonası’nda izlemek isterdik. Bu konudaki tek tesellimiz ise geçen yaz Büyük Britanya Olimpiyat Milli Takımı’nda Giggs’i kaptan olarak izlemek oldu.

Bu liste uzar gider ama hiç bir madde herhalde geçen hafta 40 yaşında bir kez daha sözleşmesini 1 yıl uzatan ve önümüzdeki haftalarda Manchester United formasıyla 1000. lig maçına çıkacak olan Ryan Giggs’i kariyerinde çalıştığı tek kulüp teknik direktörü olan Sir Alex Ferguson’un otobiyografisinde yazdığı şu sözler kadar güzel tanımlayamaz:

“Bugün geriye baktığımda Manchester United’ın bana ödediği her rakamın karşılığını bir tek Giggs ile açıklayabilirim.”[3]

[1] http://www.jimjagger.com/Sites/EricCantona/Pages/Songs&Chants.htm

[2] http://www.youtube.com/watch?v=EgHi3D7OjNs

[3] http://www.eksisozluk.com/show.asp?id=22960554

Leave a Reply