Bu haftasonu, güneşin -zaman zaman yerini soğuk havaya ve rüzgara bıraksa da- artık kendini gösterdiği günlerde futbol filmleri ile ilgili bir “Top 5” listesi yapmak isabetli olur diye düşündüm. Yazı bittikten sonra bence bir yerden bu filmleri edinip izleyebilir ve haftasonunuza neşe katabilirsiniz.

Looking for Eric (2009): İngiltere’nin değerli yönetmenlerinden Ken Loach’ın çektiği filmin baş rolünde isimden de çıkarabileceğiniz gibi Eric Cantona ya da nam-ı diğer “King Eric” var. Listedeki diğer futbol filmlerinden farklı olarak bu filmde aslında anlatılan küçük bir hayatın futbol ile olan ilişkisi. Postacı Eric Bishop’un hayatındaki problemleri çözmek için bir şekilde hayalindeki Eric Cantona’ya danışması, onun Manchester United kariyerinden, futbolun gerçeklerinden örneklerle sorunlarının üzerine gitmesi… Film içinde Cantona’nın golleri, asistleri, meşhur sözleri.. hepsini görmek mümkün.

Escape to Victory (1981): Futbol filmleri arasında içinde en çok futbolcu bulunduran film dersek “Zafere Kaçış” filmi için yalan olmaz. Pele, Bobby Moore, Osvaldo Ardiles gibi Dünya Kupası kaldırmış efsane futbolcuların yanı sıra Sylvester Stallone ve Micahel Cane gibi ünlü oyuncular da filmde yer alınca Hollywood tarafından yapılmış en iyi futbol filmini izlemiş oluyorsunuz bir bakıma. Film 2. Dünya Savaşı sırasında esir düşen müttefik kuvvetler askerleriyle Alman Milli Takımı’nın propoganda amaçlı maçını konu alıyor ve her Nazi filminin sonunda olduğu gibi yine iyiler kazanıyor.

Fever Pitch (1997):  Nick Hornby’nin yazarlık kariyerinin en önemli ve en değerli kitabının sinemaya uyarlanmış hali. Kendi hayatını Arsenal maçlarıyla anlatan Nick Hornby’nin yerini filmde Paul Ashworth karakteriyle Colin Firth alıyor. Bir ortaokulda öğretmenlik yapan Paul ve Sarah’nın aşk hayatını Arsenal’in son saniye golüyle şampiyonluğu kazandığı 1988-1989 sezonu üzerinden izliyoruz. Paul’ün Arsenal ve Sarah arasında gidip gelen hayatı, kitabın da son bölümlerini yansıtıyor. Filmle ilgili şunu önerebilirim; önce kitabı okuyun!

The Damned United (2009): Looking for Eric ile yakın zamanlarda çıkmış olan bir film. Yine Fever Pitch gibi bir kitap uyarlaması. İngiliz futbol tarihinin en başarılı, en garip figürlerinden biri olan Brian Clough’ın 2.ligden alıp Şampiyon Kulüpler Kupası şampiyonu yaptığı Nottingham Forest macerasından önceki başarısız 44 günlük Leeds United serüveninin anlatıldığı filmde futbolcu-yönetici-teknik direktör ilişkisini, Clough’ın basın ve kendisinden önceki Leeds antrenörü Don Revie ile olan sert atışmalarını görmek mümkün. Brian Clough rolünde Michael Sheen var.

Sixty Six (2006): İngiltere’nin tek Dünya Kupası zaferinin 40. yılında bu zaferin Michael adındaki yahudi bir çocuğun gözünden izliyoruz. Michael’in bar mitzvah töreniyle çakışan 66 Dünya Kupası finali, Michael’in aile ilişkileri, 66 Dünya Kupası, Bobby Moore, Bobby Charlton ve efsanevi Macaristan takımı… Hepsini filmde keyifle izleyebilirsiniz.

Leave a Reply