“NBA Global Games 2013” turnesinin bir parçası olan Fenerbahçe Ülker-Oklahoma City Thunders maçı dün İstanbul’da Ülker Sports Arena’da oynandı. Geçen sene aynı tarihte Boston Celtics’i ağırlayan ve maçtan galip ayrılarak bir NBA takımını mağlup eden 6.takım olan Fenerbahçe Ülker bu kez aynı başarıyı tekrarlayamayarak mücadeleden 95-81 mağlup ayrıldı. Şimdi de maça kısaca göz atalım.

Mücadeleye hızlı başlayan Fenerbahçe ilk çeyreği 28-20 önde geçti. 2.çeyrekten itibaren takımlar arasındaki kalite farkının da etkisiyle kontrolü yavaş yavaş eline alan Thunders, farkı kapattıktan sonra skor üstünlüğünü de yakaladı ve soyunma odasına 48-42 önde gitti. 3.çeyrekte farkı daha da açan Oklahoma son çeyreğe 75-65 önde girerken son çeyrekte aradaki farkın da etkisiyle, takımdaki genç oyuncuların da performansını görmek isteyen Obradovic, kadrodaki Ayberk Olmaz, Berk Uğurlu,Metecan Birsen gibi gençlere de şans verirken Oklohoma City Thunders maçtan 95-81 galip ayrıldı.

Kevin Durant'in isabetli üçlüklerinden biri.

Kevin Durant’in isabetli üçlüklerinden biri.

Ciddi bir hazırlık maçından çok, şov havasında ve bir NBA takımını ağırlama şeklinde geçen maçta, salonu dolduran 15.000 kişilik Fenerbahçe taraftarı takımının yeni halini Euroleague ve Beko Basketbol Ligi başlamadan önce görme fırsatı buldu. Yeni koçuyla ve transferleriyle bir adaptasyon süreci geçiren Fenerbahçe her ne kadar rakibine fazla direnemese de takımın en iyisi, geçen yıl bıraktığı yerden devam eden Bogdanovic’ti. Geçen sezon büyük umutlarla alınan ancak bekleneni veremeyen Bo McCaleb de 13 sayıyla ilerisi için umut verdi. Yeni transferlerden Kleiza da performansıyla dikkat çekti. Oklohoma City’nin süper yıldızı Kevin Durant ise attığı 24 sayıyla maçın yıldızı olmayı başardı.

[box_dark]Maçtan Notlar[/box_dark]

-NBA kuralları ile oynanan maçta periyotlar 12 dakika üzerinden oynanırken oyuncuların faul limiti de 6 olarak belirlendi.

-Fenerbahçe’nin gençlerı Melih Mahmutoğlu,Kenan Sipahi, İzzet Türkyılmaz, Ayberk Olmaz, Berk Uğurlu,Metecan Birsen bir NBA takımı karşısında oynamanın heyecanını yaşadı.

-Fenerbahçe’de bir dönem 2 ay forma giyen Thabo Sefalosha bu kez Fenerbahçe’ye karşı mücadele etti.

-Türkiye’de düzenlenen 2010 Dünya Basketbol Şampiyonası’nda altın madalya kazanan ABD Milli takımında müthiş bir performans gösteren Kevin Durant 2.kez Türkiye’ye gelirken taraftarların da en büyük ilgi odağı oldu.

Yepyeni çehresiyle yeni sezona büyük hedeflerle giren Fenerbahçe Ülker, sezon öncesi belki de son provada bir NBA takımıyla mücadele etme fırsatı yakaladı. Maçı kaybetmesine rağmen bir noktaya kadar iyi performans gösteren Fenerbahçe’yi tebrik ediyor, önümüzdeki sezon mücadele edeceği kulvarlarda başarılar diliyoruz.

Leave a Reply