Avrupa Basketbol Şampiyonası’nda Çeyrek Final Eşleşmeleri

4-22 Eylül tarihleri arasında 24 ülkenin katılımıyla Slovenya’da düzenlenen 2013 Avrupa Basketbol Şampiyonası tüm hızıyla devam ediyor. Milli takımımızın birçok otoriteyi şaşırtacak şekilde, ilk turda 1 galibiyet elde ederek veda ettiği turnuvada 6 takımdan oluşan ilk tur gruplarında ilk 3 e girerek 2.tura çıkan takımların 2.turda oluşturdukları 2 grupta ilk 4 sırayı alan takımlar çeyrek finale yükseldi ve bir grubun 1.cisi diğer grubun 4.cüsü ile , 2.cisi ise diğer grubun 3.cüsü ile eşleşti. Şimdi de çeyrek final eşleşmelerine kısaca göz atalım.

Yıldız oyun kurucu Ukic Hırvatistan için iki ucu keskin bıçak gibi.

Yıldız oyun kurucu Ukic Hırvatistan için iki ucu keskin bıçak gibi.

Hırvatistan-Ukrayna

Avrupa basketbolunun önde gelen ülkelerinden olan ve hemen hemen her büyük turnuvaya katılan Hırvatistan bu turnuvada da oldukça iyi bir görüntü çizmekte. İlk tura İspanya karşısında sadece 40 sayı bularak aldığı şok mağlubiyetle başlayan Hırvatlar bu mağlubiyetten sonra toparlandı ve ev sahibi Slovenya’yı da mağlup ederek ilk tur gruplarını 2.tamamladı. 2.turda milli takımımızın bulunduğu gruptan gelen Finlandiya, İtalya ve  Yunanistan ile karşılaşan Hırvatlar özellikle Yunanistan karşısında çok zorlansa da 3’te 3 yaparak grup 1.cisi oldu ve yarı final için önemli bir avantaj yakaladı. Fenerbahçe’li yıldız skorer Bogdanovic dış şutlarıyla takımı sıkıntı yaşadığı anlarda sürüklerken Barcelona’nın yıldızı Ante Tomic ise pota altında şu ana kadar rakiplere oldukça zor anlar yaşattı. Ukic’in oyun kuruculuğunda yanlış sorumluluklar aldığı dakikalarda organizasyon anlamında sıkıntı yaşasalar da Hırvatlar Ukrayna karşısında mutlak favori. Ukrayna ise sürpriz galibiyetlerle 2.tura grup 2.cisi olarak çıkarken 2.turda da turnuvanın favorilerinden Sırbistan’ı yenerek önemli bir sürprize daha imza attı ve bu sayede 4.olmayı başardı. Her ne kadar Hırvatlar’a göre kağıt üzerinde daha zayıf olsalar sahadaki mücadeleleri ile bir sürpriz peşinde olacaklardır.

Tahmin: Hırvatistan :%75 Ukrayna:%25

Sloven oyuncular seyirci etkisiyle 2 kat fazla efor harcıyor.

Sloven oyuncular seyirci etkisiyle 2 kat fazla efor harcıyor.

Slovenya-Fransa

Basketbolda Avrupa’da önde gelen ülkelerinden olan ve aynı zamanda turnuvanın ev sahipliğini yapan Slovenler turnuvada şu ana kadar seyirci desteğinin de etkisiyle başarılı 2 grup aşaması geçirdiler. İlk tur gruplarında turnuvanın belki de kağıt üzerinde en favori ekibi İspanya’yı mağlup eden ev sahibi, son 2 maçta aldığı Hırvatistan(uzatmada) ve sürpriz Polonya mağlubiyetleriyle ilk turu 3. tamamlayabildi. 2.turda ise seyirci desteğiyle maçlarda inanılmaz bir efor sarf eden Slovenler özellikle Dragic kardeşlerin muhteşem performanslarıyla İtalya ve Yunanistan engellerini aşarken son maçta turnuvanın flaş takımı Finlandiya’nın üçlük yüzdesine engel olamayınca grubu 2.sırada tamamladı. Sloven takımında Dragic kardeşler ve Nachbar’ın penetre ve şut üzerinden buldukları sayılar ortada, ama oldukça atlet bir takım olan Fransa’nın onlara karşı alacağı önlem düşünüldüğünde Slovenya adına kilit ismin 2.21’lik dev pivot Mirza Begic olduğunu düşünüyorum. Zaten pivot pozisyonunda sıkıntı yaşayan Fransa takımı karşısında Begic gününde olduğu takdirde Fransa’nın işi oldukça zorlaşacaktır.

Fransa ise her zamanki gibi birden çok pozisyonda oynayabilen ,hücum yetenekleri sınırlı ama oldukça atlet ve iyi savunma yapabilen oyuncularıyla tempoyu yakaladığında hızlı hücumlarla sonuca giden bir takım görüntüsü çiziyor. İlk turu 2.tura 2 galibiyet taşıyarak lider tamamlayan Fransa,2.turda sistem basketbolu oynayan Sırbistan ve Litvanya’ya yenilmekten kurtulamayınca grubu 3.sırada tamamladı ve yarı final şansını zora soktu. Tecrübeli oyun kurucu Tony Parker hücumda takım içi organizasyonu iyi yaptığı ve Fransa’nın atlet 3-4 numaralarını Slovenya’nın formda skor opsiyonlarını yavaşlattığı takdirde Fransa’nın son 4 şansı yükselecektir.

Tahmin: Slovenya:%60  Fransa:%40

Tecrübeli uzun Darjus Lavrinovic pota altı mücadelesinde.

Tecrübeli uzun Darjus Lavrinovic pota altı mücadelesinde.

Litvanya-İtalya

Avrupa basketbolunun oyuncu fabrikalarından olan Litvanya her ne kadar 2000 li yılların ortalarındaki kadrosunda olduğu gibi dünya çapında yıldızlar barındırmasa da sistem basketbolu ve hızlı set oyunuyla seyir keyfi vermeye devam ediyor. İlk turu 3 galibiyet ve 2 mağlubiyet ile 3.sırada tamamlayan Litvanya 2.turda 3 te 3 yaparak Sırbistan’ın averajla arkasında 2.olmayı başardı. Takımın en tecrübeli oyuncularından olan Linas Kleiza’nın gününde olması ve oyun kurucu pozisyonunda Jasikevicius gibi bir yıldızın ardından gelen Kalnietis’in göstereceği performans Litvanya için kilit nokta.

İtalya ise bire bir oyunlara dayalı ve asistten uzak oyun tarzıyla ilk turda Mili takımımızın da bulunduğu D Grubu’nu namağlup lider tamamlayarak herkesin dikkatini çekmişti. 2.turda şampiyonanın 3 güçlü ekibi İspanya, Slovenya ve Hırvatistan’la karşılaşan İtalyanlar son maçta favori İspanya’yı uzatmada yenerek 2.tur grubunu 3.tamamladı. İtalya’nın dış şut ağırlıklı hücum sisteminde önemli yer tutan Marco Belinelli istikrarsızlığıyla dikkat çekerken henüz 20 yaşındaki Alessandro Gentile kritik anlarda eli titremeden attığı şutlar ve yüksek sayı ortalamasıyla İtalya’yı sürükleyen oyuncu durumunda. İtalya için bu maçın kilit ismi ise turnuvanın en savaşçı oyuncularından Luigi Datome. Hem içeriden hem de dışarıdan oynayabilen ve sorumluluk almaktan çekinmeyen Datome formda olduğu takdirde Litvanya’ya zor anlar yaşatabilir.

Tahmin: Litvanya: % 50 İtalya:%50

Nenad Krstic şu ana kadar Sırbistan'ın tüm yükünü sırtlamış durumda.

Nenad Krstic şu ana kadar Sırbistan’ın tüm yükünü sırtlamış durumda.

Sırbistan-İspanya

Çeyrek finalin belki de en heyecan verici eşleşmesi olan Sırbistan-İspanya eşleşmesinde çok keyif veren bir basketbol oynamasa da yıllardır var olan Sırp ekolünün oyuna yansımasıyla Sırbistan 2 grubu da 1. tamamladı. .İlk tur gruplarında 2 mağlubiyet alan ve 2.turda da Ukrayna’ya yenilip Belçika karşısında oldukça zorlanan Sırplar önemli yıldızları ve saha içi liderleri Milos Teodosic’in eksikliğini ciddi biçimde hissediyor. Hücumda tüm yükün Nenad Krstic’in üzerine kalması ve diğer oyunculardan yeterli katkı gelmediğinde hücumda tıkanmaları Sırplar için ciddi bir sorun. Oyun kurucu Nemanya Nedovic ve Fenerbahçe’nin yeni transferi Nemanja Bjelica’nın hücumda Krstic’e vereceği katkı Sırbistan için kilit nokta.

Avrupa basketbolunu son 4 yıldır domine eden, Dünya çapında da sadece Amerika’nın arkasında olan İspanya ise favori olarak geldiği turnuvada kendisi için kabus sayılabilecek bir 2. grup aşaması geçirdi. İlk tur gruplarında ev sahibi Slovenya’dan aldığı tek yenilgiyle grubu lider tamamlayan İspanyollar 2.turda Yunanistan ve İtalya’ya (uzatmada) yenilmekten kurtulamayınca beklemedikleri bir şekilde 4.olup zor bir çeyrek final maçı oynamak zorunda kaldılar. 2 önemli yıldızı Pau Gasol ve Navarro’nun eksikliğini özellikle kırılma anlarında hücumda fazlasıyla hisseden İspanya kafa kafaya giden maçlarını kaybetti. Pota altında Marc Gasol, dışarıdan ise Rudy Fernandez ve Calderon’la etkili olan İspanya kendisi gibi oynamaya başladığı takdirde Sırbistan karşısında favori olan taraf.

Tahmin: Sırbistan: % 45 İspanya:%55

Avrupa Basketbol Şampiyonası’nda çeyrek final maçları 18-19 Eylül’de oynanacak ve turnuva 22 Eylül’de oynanacak final maçıyla tamamlanacak. Tüm takımlara başarılar diliyor, devlerimizin de gelecek turnuvalarda iyi dereceler almasını ümit ediyoruz.

Leave a Reply