Avrupa Basketbol Şampiyonası Başlarken 12 Dev Adam

2015 Avrupa Basketbol Şampiyonası 5-20 Eylül tarihleri arasında Almanya, Hırvatistan, Fransa ve Letonya’da ortaklaşa düzenlenecek. 24 takımın katılacağı şampiyonada, Berlin’de oynanacak B Grubu’nda İspanya, Sırbistan, İtalya, Almanya ve İzlanda ile mücadele edecek olan Milli takımımız yoğun bir hazırlık dönemi geçirirken oynadığı 14 hazırlık maçında 7 galibiyet ve 7 mağlubiyet elde etti. Şimdi de 12 Dev Adam’ın hazırlık dönemine ve turnuva öncesi son durumuna kısaca göz atalım.

Hazırlık kampına her büyük turnuva öncesi olduğu gibi İtalya’nın Bormio bölgesinde başlayan milliler burada Tunus ile yaptığı iki hazırlık maçının ilkini kaybederken ikincisinde rakibini mağlup etti. Buradan İstanbul’a geçen 12 Dev Adam, İstanbul’daki özel turnuvada önce Bosna-Hersek’i ardından da Tunus’u devirirken turnuvanın son maçında da Avrupa basketbolunun en önemli ülkelerinden Yunanistan’ı zor da olsa mağlup etmeyi başararak olumlu sinyaller verdi. Ardından Litvanya’da Huawei Kupası’na katılan A Milli Takım buradaki ilk maçında ev sahibi Litvanya’ya başından sonuna kadar varlık gösteremediği maçta 86-74 yenilirken ikinci maçında da Hırvatistan’a mağlup olmaktan kurtulamadı. Buradaki son maçında Makedonya’yı yenen 12 Dev Adam, Almanya’nın Hamburg kentinde katıldığı Super Cup’ta ise kabus gibi bir turnuva geçirdi. Turnuvadaki ilk maçında Polonya’ya 10 sayı farkla mağlup olan Türkiye, maç sonlarını kabus gibi oynadığı Letonya ve Almanya maçlarını da kaybederek başa baş giden maçlardaki maç sonu oynama düzeyi hakkında kafalarda ciddi soru işaretleri bıraktı.( Almanya maçında bir ara 24 sayıya çıkarılan farkın erimesine izin verildiğini de es geçmemek lazım) Avrupa Şampiyonası öncesi son hazırlık turnuvası olan Akropolis-Eurobank Turnuvası’nda ise Yunanistan, Litvanya ve Hollanda ile karşılaşan devler, ilk maçında Litvanya’yı mükemmel bir son çeyrek performansı ile farklı geçerken ev sahibi Yunanistan karşısında yine maç sonundaki kötü oyunu ile mağlup oldu. Son hazırlık maçında ise Hollanda’yı bir sayı farkla yenen 12 Dev Adam Avrupa Basketbol Şampiyonası hazırlık dönemini galibiyetle tamamladı.

20 yaşndaki Cedi enerjisiyle takımın önemli kozlarından biri olacak.

20 yaşndaki Cedi enerjisiyle takımın önemli kozlarından biri olacak.

Hazırlık döneminde inişli çıkışlı bir grafik gösteren 12 Dev Adam’ın en belirgin artıları, konsantrasyon yüksek tutulduğunda gelen savunma performansı, ritim bulunduğunda hücumdaki yüksek 3 sayı yüzdesi ve bireysel olarak Melih Mahmutoğlu ile Semih Erden’in yüksek form grafikleri oldu. Bugün takımın en önemli oyuncuları olan Ersan İlyasova ve Semih Erden neslinin ilk önemli turnuvasında başarıyla uygulanan, riskli de olsa iyi yapıldığında rakibi kolayca hataya sürükleyen 1-3-1 zone presi dönem dönem başarıyla uygulayan 12 Dev Adam, sert savunmasını Cedi Osman ve Furkan Korkmaz gibi enerjisi yüksek genç oyuncuların hızlı hücumlarıyla birleştirdiğinde rakiplere zor anlar yaşatabiliyor. Yüksek potansiyeline rağmen yıllardır istikrarı yakalayamayan Semih Erden, sonunda sahada hakemlerden ya da rakip oyunculardan çok basketbol oynamaya odaklanmış ve potansiyelini ortaya koyan bir görünüm sergiledi. Eğer aynı istekli oyunu Avrupa Şampiyonası’nda da sergilerse hem savunmada rakiplere pota altını karartan, hem de hücumda topu hareketli aldığında bitirmesinin yanında sırtı dönük oyunları da oturtmaya başlamış Semih Erden, sakatlığı sebebiyle takımın en önemli eksiği olan Ömer Aşık’ın yokluğunu büyük oranda kapatacak gibi gözüküyor. Semih’in yetersiz kaldığı anlarda Furkan Aldemir de pota altında savaşçılık noktasında bekleneni verirken Ergin Ataman’ın Oğuz Savaş’ı daha fazla kullanması gerektiğini düşünüyorum.  Fenerbahçe’de Euroleague’de fazla şans bulamasa da ligde Play-Off larda forma bulmaya başlayan Melih Mahmutoğlu hazırlık maçlarının en çok dikkat çeken isimlerinden biri olurken 25 yaşındaki oyuncunun Almanya maçındaki gibi ritim bulduğunda tam anlamıyla bir üç sayı makinesi olduğunu söylemek yanlış olmaz. Pınar Karşıyaka’nın şampiyonluğunda başrolü oynadıktan sonra devşirme yoluyla 12 Dev Adam’a katılan Bobby Dixon hem takımı oynatma hem de Karşıyaka’da sıkça gördüğümüz yaratıcılığı ile ekstra katkı verme noktasında milliler için hayati önemde olacak.

Takımın saha içi liderlerinden tecrübeli Ersan İlyasova

Takımın saha içi liderlerinden Ersan İlyasova

Birbiri ile oynamaya yeni yeni alışan oyunculardan kurulu A Milli Takımımızda hazırlık döneminde belirgin eksiklikler de göze çarptı. Bunların başında takımın saha içi organizasyonunda Dixon dışında tam anlamıyla yönlendirebilecek bir oyuncu olmaması geliyor. Dixon’un yorulduğu veya faul problemine girdiği anlarda Ergin Ataman’ın henüz 20 yaşındaki Kartal Özmızrak’a şans verme ihtimalinin düşük olduğunu düşünürsek bu dakikalarda hazırlık maçlarında oyun kurucu pozisyonuna destek veren Sinan Güler’in gerçek bir oyun kurucu olmaması sebebiyle sert savunmalar karşısında yetersiz kalacağını düşünüyorum. Şu an takımda rotasyondaki tek gerçek oyun kurucu olarak kalan Dixon’un yaşının da etkisiyle turnuva ilerledikçe yüksek süreleri kaldıramama ihtimali düşünüldüğünde Ergin Ataman’ın genç yaşına rağmen bu turnuvada Dixon’u tamamlayabilecek tecrübeye sahip Kenan Sipahi’yi neden kadrodan çıkardığını ve Ender Arslan’ı neden milli takım kadrosuna dahil etmediğini merak ediyorum.  Bunun yanında 24 sayıya çıkan farkı koruyamadığımız Almanya maçında devlerde gözlemlenen gevşeklik ve kriz anlarında sorunu takım düzenlerine bağlı kalmak yerine bireysel zorlamalarla çözmeye çalışmak turnuva öncesi ciddi bir kırmızı alarm olurken bu dakikalarda Dixon veya Ersan’ın saha içi liderliğini üstlenerek takımı ayakta tutması gerekiyor. 12 Dev Adamın hazırlık dönemindeki negatif yanlarında değinmek istediğim son nokta ise sert savunmalara karşı gözlemlediğim dengesiz hücumların ardından yaşanan geri koşma sıkıntısıyla yenilen hızlı hücum sayıları oldu. Eğer 12 Dev Adam bu geri koşma sıkıntısını çözemezse Litvanya gibi geçiş oyunlarını mükemmel oynayan takımlar karşısında ciddi sorunlar yaşayabilir.

Semih Erden ve Melih Mahmutoğlu hazırlık döneminde yüksek performans sergiledi

Semih Erden ve Melih Mahmutoğlu hazırlık döneminde yüksek bir performans sergiledi

Biraz da grubumuza değinmek gerekirse; milli takımımızın açık ara farkla şampiyonanın en güçlü grubunda olduğunu söylemek yanlış olmaz. Bu sezon getirilen “partner ülke” uygulamasında Almanya’nın Türkiye’yi seçmesiyle devler dünyanın en kuvvetli birkaç takımından ikisi olan İspanya ve Sırbistan, bize her zaman ters gelen, Avrupa basketbolunun önemli ekollerinden İtalya, ev sahibi Almanya ve kapalı kutu niteliğindeki İzlanda ile mücadele edecek. 12 Dev Adam’ın zaaflarını minimuma indirdiği ve potansiyelini ortaya koyduğu takdirde grupta en azından 3. olarak bir sonraki tur için de avantajlı bir eşleşme elde edebileceğini düşünüyorum. Ancak birbiri ile oynamaya alışma sürecini henüz atlatıp atlatamadığı tam anlamıyla belli olmayan kadronun, birbirine ve takım düzenlerine uyumunu yeterince gerçekleştirememesi halinde ilk dörde giremeyip gruptan çıkamama ihtimalimizi de göz ardı etmemek gerekiyor.

2015 Avrupa Basketbol Şampiyonası 5 Eylül 2015’te başlayacak. Milliler turnuvadaki ilk maçını 5 Eylül’de TSİ 22.00’da İtalya ile oynayacak. Devlerimize bu zorlu şampiyonada başarılar diliyoruz. Yolunuz açık olsun 12 Dev Adam!

Leave a Reply