Bir harita bulup parmağınızı Türkiye’nin üzerine koyun. Sonra yavaş yavaş güneye, Suudi Arabistan’a inin. Ortalarına doğru gelince doğuya doğru ilerletin parmağınızı. Arap Yarımadasının Basra Körfezi’ne bir başparmak gibi uzandığı yerde durun. Katar’a hoş geldiniz!

katar haritasi

Katar, petrol ve doğalgaz rezervleriyle dünyanın en zengin ülkesi konumunda fakat aynı zamanda doğal su kaynağı olmayan bir ülke. Bu yüzden kendilerine “en hakiki çöl ülkesi” diyorlar. İşte bu küçük ama zengin, zengin ama susuz ülkede geçtiğimiz hafta bir bisiklet şöleni vardı. 3 Şubat pazar günü başlayıp 8 Şubat cuma günü noktalanan Katar Turu Omega Pharma Quick Step ile BMC Racing takımının çekişmesine sahne oldu. Fakat Büyük Britanyalı pedal Mark Cavendish evinden 5.500 km uzaklıktaki Katar Turu’nda harikalar yarattı ve üst üste dört etap kazanarak genel klasmanda lider oldu.

948836-15621928-640-360

BMC Racing Takımı

Turun ilk günü 145.2 kilometrelik etapta Katara Kültür Köyü’nden Dukhan Plajı’na doğru akan bisikletçilerin en hızlısı BMC takımından Brent Bookwalter oldu. Gün sonunda Cavendish 6. sırada yer aldı.

İkinci gün 14 kilometrelik kıran kırana bir mücadele vardı. Takımlar zamana karşı yarışında Brent Bookwalter’ın takımı BMC Racing yine zirveyi kimseye kaptırmazken Mark Cavendish’in takımı Omega Pharma Quick Step podyumda 3. sırada yer aldı.

 

 

949315-15627676-640-360

Mark Cavendish

Üçüncü gün Mark Cavendish yavaş yavaş ısınmaya başladı. Al Wakra’dan başlayıp Mesaieed’de sonlanan 143 kilometrelik parkuru birinci sırada tamamlayarak, genel klasmanda dördüncülüğe yükseldi. Henüz tahtta oturan Brent Bookwalter’dan başkası değildi.

Dördüncü gün Mark Cavendish ne denli formda olduğunu bir kez daha kanıtladı. Cavendish, Camel Race Track ile Al Khor Corniche arasında koşulan 160 kilometrelik etabı da kazandı ve Bookwalter’ı alaşağı ederek liderliğe oturdu.

Beşinci günde de Britanyalı bisikletçi yarışı domine etmeyi sürdürdü. Etabı Bookwalter’ın 15 saniye önünde bitirerek aradaki saniye fakını giderek arttırmış oldu.

Altınca gün Cavendish dördüncü kez üst üste etabı kazandı ve genel klasmanda lider olarak Katar Turu’nda zafere ulaştı. 6 etaplık yarışı toplamda 13:30:59’luk dereceyle ilk sırada bitiren Cavendish, en yakın rakibi Bookwalter’a 15 saniye fark atarak yarışa son noktayı koydu.

 

220px-Tour_de_Romandie_2011_-_Prologue_-_Taylor_Phinney

Taylor Phinney

Turla ilgili olarak iki isimden daha bahsetmek gerek. Birincisi; Katar Turu’nun parlayan yıldızı, ABD’de bisiklet sporunun yeni umutlarından Taylor Phinney. Amerikalı bisikletçi ilk günü 8. son günü 5. kapatmış, üstüne bir de takım zamana karşı yarışta BMC Racing’i sırtlayan adam olmuştu, bunların yanı sıra genel klasmanda takım arkadaşı Brent Bookwalter’ın hemen ardından üçüncülüğe yerleşti. Henüz 22 yaşındaki bu genç adamın dişe dokunur tek başarısı İtalya Bisiklet Turu’nda bir etap galibiyeti bulunması ama bu başarısını profesyonel kariyerinin ilk yılında elde etmiş olması onu özel kılıyor. Lance Armstrong’tan sonra Amerika’da hızla çöküşe geçen bisiklet sporu Phinney ile tekrar toparlayabilir.

Fabian-Cancellara_(cropped)

Fabian Cancellara

Bahsedilmesi gereken ikinci kişi Fabian Cancellara, ancak kötü anlamda. İsviçreli bisikletçi tur boyunca izleyenleri tam bir hayal kırıklığı yarattı. Eski performansından uzak olan Cancellara etaplarda 58. sıranın yukarısını göremedi. Tabii bunun bir taktik olması da mümkün. Yeni bisiklet sezonuna ısınma turları atıyor olabilir. Fakat Katar Turu’na zaten çok sayıda üst düzey bisikletçi katılmıyor, dolayısıyla seyir keyfi açısından bir kayıp oldu diyebilirim.

Bisikletin yükselen yıldızı Mark Cavendish böylece Britanya’ya bir zaferle daha dönmüş oldu. Bradley Wiggins’in Fransa Bisiklet Turu’nu kazanmasının ardından ülkede popülerliğini giderek arttıran bisiklet sporu Cavendish’in delifişekliğiyle iyice heyecan kazanmış oldu. Öte yandan FIFA 2022 Dünya Kupası’na ev sahipliği yapacak olan ve bu yolda altyapı çalışmaları için 220 milyar Dolar ayırmış Katar Emirliği bisikleti unutmadığını gösterdi. En  hakiki çöl ülkesi, 2002 yılından beri gerçekleştirdiği organizasyonun bir kez daha üstesinden geldi.

Şimdi sıra Umman’da. Bakalım 11 Şubat günü başlayan ve bir başka 6 etaplık tur olan Umman Bisiklet Turu ne kadar başarılı olacak?

Leave a Reply