VakıfBank Final Four’da – Tigers Elendi

Final Four'a çıkan isim Vakıfbank oldu. Şampiyonlar Ligi Şampiyonu olmak için yola devam edecek.

Final Four’a çıkan isim Vakıfbank oldu. Şampiyonlar Ligi Şampiyonu olmak için yola devam edecek.

Bu yıl Avrupa Kupaları’nda Türk takımlarının başarısı tartışılmaz.  Bayan ve erkek takımları beraber toplamda 11 takımla başladık. Erkeklerde CEV Cup’ta Halkbank finale kaldı. Bayanlarda CEV Cup’ta Fenerbahçe final oynamaya hak kazanan Türk takımı oldu. Avrupa Şampiyonlar Ligi Final Four’daysa oynamaya iki takımımız hak kazandı; Vakıfbank ve Galatasaray Daikin. Vakıfbank’ın finale çıkışı aslında bizim için biraz da üzücü oldu. Çünkü Vakıfbank son etapta Eczacıbaşı’nı eleyip öyle dörtlü finale adını yazdırdı. İsterdik ki Vakıfbank ve Eczacıbaşı rakip olmasınlar. Bu durum elbette biraz şans da içeriyor. Eğer şansımız yaver gitseydi bu iki takımımız finale kadar denk gelmeyip finalde karşılaşabilirlerdi.

CEVŞampiyonlar Ligi altılı play off ilk maçında Vakıfbank Eczacıbaşı’nı yine aynı skorla 3-1 mağlup etmişti. Bu sene milli ligimizi Vakıfbank namağlup, Eczacıbaşı ise bir yenilgiyle tamamlamıştı. O yenilgi ise yine Vakıfbank karşısında olmuştu.

Burhan Felek Spor Salonu’nda oynanan maçtan önce çoğunluğunu kadın taraftarların oluşturduğu Eczacıbaşı taraftarları kadına şiddete tepkilerini göstermek için dans ettiler. Sevgililer gününde tribünde hoş görüntüler oluşturarak voleybolseverler farklarını ortaya koydular.

Vakıfbank Pasör Çaprazı Brakocevic 26 sayıyla maçın en skorer ismi oldu.

Vakıfbank Pasör Çaprazı Brakocevic 26 sayıyla maçın en skorer ismi oldu.

Neden Vakıfbank Finalde, Eczacı değil?

Bu maç için heyecan doruktaydı. Her iki takımda çok iyi hazırlanmışlardı. Her ikisi de çok istekliydiler. Tabiî ki Vakıfbank avantajlı olan taraftı ama Eczacıbaşı da kesinlikle azımsanacak bir rakip olmadı hiçbir zaman. Eğer Eczacıbaşı devam etmek istiyorsa maçı ve sonrasında oynanacak altın seti kazanmak zorundaydı ve Tigerlar için bu yıl daha önce –kendi ligimizde bir kez, Avrupa Ligi’nde bir kez olmak üzere- iki kez kaybettiği Vakıfbank’a karşı oynamak hiç kolay değildi. Vakıfbank’ın oyuncu yelpazesi Eczacıbaşı’na göre çok daha genişti ve Vakıfbank antrenörü Guidetti tüm yabancı oyuncularını ve genç Türk oyuncularını maç boyunca çok iyi değerlendirdi. Glinka durakladığı yerde Saori içeri girdi. Bahar serviste teklediği yerde genç orta oyuncu Melis dâhil oldu ve tüm bu oyuncular görevlerini fazlasıyla yerine getirdiler. Polen ve Güldeniz bençte hazır ve nazır Guidetti’nin emrini bekliyorlardı. Fakat durum Eczacıbaşı için aynı değildi. Neslihan ilk set tek bir sayı bile alamazken onun yerine sahaya girebilecek gözü kara bir yiğit yoktu Eczacıbaşı bencinde.

Bu kadar yüksek heyecanın olduğu bir maçın olaylı başlaması pek de şaşırtıcı olmadı. Vakıfbank antrenörü Guidetti henüz ilk molaya bile girilmeden sarı kart gördü. Vakıfbank oyuncuları ve antrenörü o kadar hırslı başladılar ki her Eczacı sayısına itiraz ediyorlardı. Eczacıbaşı hızlı ilerleyen takımdı ilk sette. Vakıfbank hırsına yenik düşüp arka arkaya hatalar yapıyordu. Vakıfbank pasör çaprazı Brakocevic maça çok tutuk başlamıştı ama Vakıfbank adına seti kurtaracak isim yine oydu. Guidetti çözüm olarak Bahar yerine Melis’i servise soktu ve Vakıfbank 5 sayılık bir seriyle ve Brakocevic’in ipleri eline almasıyla seti 25-19 önde bitirdi.

İkinci setteyse yine heyecan doruktaydı. İlk setin tam tersine Vakıfbank’ın iyi başlayan taraf olmasına rağmen ikinci moladan itibaren Eczacıbaşı öne geçti ve 25-22’i seti lehine bitirdi. Üçüncü setteyse Eczacıbaşı sahadan iyice silindi. Maçın başından beri servis atamayan Bahar Toksoy’un, Guidetti’nin de uğur yapmaya başlamasıyla ace sayıları bulması durumu Eczacı adına daha da kötü yaptı. Maja zaten pek hücum şansı bulamamıştı baştan beri, diğer yabancılar da gününde değildi. Sokolova tecrübesini konuşturmuyordu. Neslihan’ın önünde Glinka ve Fürst’ten oluşan dağ gibi yıldırıcı bir blok maçın başından beri iş başındaydı… derken bu seti de Eczacıbaşı 25-16 kaybetti.

Bir maça bedeldi son set. Artık Eczacıbaşı’nın son şansıydı. 20’li sayılara kadar skorda Eczacıbaşı üstünlüğü sürerken bir anda Vakıfbank üst üste 3 blok sayısı alarak rakibini sahasında kıstırdı ve 21-21’de eşitliği sağladı. O andan itibaren her sayıda nefesler tutuldu. Neslihan, durum 22-23 VakıfBank lehine iken topu dışarı vurdu. Sonraki sayı Büşra’nın müthiş bloğu ile geldi ve Poljak’sa skoru yeniden eşitledi: 24-24. Eczacıbaşı 3 maç sayısını döndürdü ama Tüm uğraşına rağmen maçı döndüremedi. 2010-2011 Şampiyonlar Ligi Şampiyonu Vakıfbank, Final Four’a ev sahibi olacak Galatasaray’a rakip olarak adını yazdıran taraf oldu.

Vakıfabank Kaptanı Gözde Sonsırma'nın sevinci

Vakıfabank Kaptanı Gözde Sonsırma’nın sevinci

Final Four maçları 9-10 Mart tarihlerinde Burhan Felek’te oynanacak. Şampiyonlar ligi şampiyonluğu için organizatör Galatasaray Daikin olmak üzere, Vakıfbank, Yamamay ve Rabıta Baku takımları kozlarını paylaşacaklar.

Leave a Reply