Geçtiğimiz yılın Yıldızlarda Avrupa ve Dünya Şampiyonu olan Genç Kız Milli Takımımız, Ankara’da bir ilke imza atarak, Türkiye’ye Avrupa Genç Kızlar Şampiyonluğu’nu da getirdiler. Kızlarımız 18-26 Ağustos tarihlerinde Ankara´da düzenlenen turnuvanın başından sonuna kadar ne kadar hırslı ve iddialı olduklarını tüm dünyaya gösterdiler. Onlar beraber oynamaktan zevk alan, hırslı ve savaşçı bir takım. Hep beraber inandılar başaracaklarına, çok çalıştılar ve gelecekteki turnuvalarda da tüm dünyanın yakından izleyeceği bir takım olmayı başardılar. Sırbistan’ı üstün bir oyundan sonra yenerek Avrupa Şampiyonu ünvanını kazandılar. Gençlerde daha önce sadece bir üçüncülüğümüz bulunurken, Genç Milliler bu kategorinin de çıtasını yükselttiler.

Grup maçlarında sırasıyla; Belçika’yı 3-1, Fransa’yı 3-1, Slovenya’yı 3-2 (2-0 gerideyken müthiş bir dönüşle 3-2 aldı maçı Genç Sultanlarımız), Slovakya’yı ise 3-0 yendiler. Grupta son maçlarını Sırbistan’la yaptılar ve 3-0 yenilmelerine rağmen grubu ikinci olarak tamamlayarak yarı finale yükseldiler.

 

Yarı finalde ilk rakipleri diğer grubun birincisi Rusya’ydı. Rusya karşısında müthiş bir mücadele sergiledi kızlarımız.Filenin Genç Sultanları maçı da 3-2 kazanıp, finale adını yazdırdı.

Finalde ise rakip grup maçlarında 3-0 yenildiğimiz Sırbistan’dı ama kızların kendine bizim de onlara olan inancımız tamdı. Karşılaşmaya Ankara seyircisinin müthiş desteğiyle çok iyi başladı Millilerimiz. Servislerde çok iyiydiler. Ceyda’nın ve Damla’nın etkili hücumları ile, Ceylan ve Kübra’nın etkin orta oyunları ile ilk seti aldık. İkinci sette manşet almada bir türlü organize olamadık. 8-3 Geride girdik ilk molaya. İkinci moladan sonra toparlanan kızlarımız, Ecem’in servis turunda öne geçerek Kaptan Damla’nın ve Kübra’nın müthiş oyunları ile seti almayı bildi. Son sette ise setin başından sonuna kadar üstünlüğü ellerinde tuttu Genç Sultanlarımız. Her sayıda şampiyonluğa bir adım daha yaklaşan Milliler, final setini de 25-18 alarak şampiyonluk kupasını aldıklarını ilan ettiler.

 

Bize bu heyecanı ve mutluluğu yaşatıp Avrupa Şampiyonluğu’nu alan takımı biraz daha yakından tanıyalım istiyorum ben. Tabiki ilk bahsedeceğim isim Kaptan Damla Çakıroğlu. Hem yıldız hem de genç milli takımın kaptanlığını yapan Damla, çok ciddi bir sakatlıktan çıkıp kısa zamanda takıma adapte oldu ve turnuvada forma giydi. Takımda en hırslılardan, takımı ateşleyenlerden isimlerden birisi Damla. Finale gelene kadar gösterdiği performansı finalde de tekrarlayan yıldız oyuncu, final maçında toplam 9 sayı üretirken, hem hücumda hem de savunmada öne çıkan isim oldu. Orta oyuncu Kübra ise bu turnuvada mükemmele yakın performans gösteren oyuncularımızdan bir diğeri. 1.94 boyunda ki Kübra, turnuvada ihtiyaç duyulduğu zaman pasör çaprazına çekildi ve orada da gayet üstün bir performans sergileyerek takımın en zor anlarında müthiş katkı sağladı. Liberomuz Dilara Bağcı ise yine harika oyunu ile en iyi libero seçildi.

Final maçından sonra yapılan oylamada Genç Kız Milli Takım Kaptanı Damla Çakıroğlu “En Değerli Oyuncu” seçildi.

Şampiyonanın diğer “En”leri ise şöyle belirlendi:

En İyi Smaçör: Lisa İzauierdo (Almanya)

En İyi Blokçu: Mina Popovic (Sırbistan)

En İyi Servisçi: Ksenia Ilchenko (Rusya)

En İyi Libero: Dilara Bağcı (Türkiye)

En İyi Servis Karşılayan: Elena Perinelli (İtalya)

En İyi Pasör: Sladjana Mirkovic (Sırbistan)

En Skorer Oyuncu: Irina Voronkova (Rusya)


Leave a Reply