A Bayan Milli Takımımız, bir ay sürecek ve sekiz ayrı ülkede sekiz ayrı etap şeklinde oynanacak olan Dünya Grand Prix’ine 8-10 Haziran tarihleri arasında Güney Kore, Busan’da katıldılar. Daha önce 2008’de 7. sırada tamamladığımız bu turnuvada, bu yıl ise gayet iyi durumdalar. Millilerimiz ilk ayak maçlarında Güney Kore, Küba ve Japonya ile karşılaştılar. Olimpiyat öncesi bayanlarımıza alıştırma olan bu maçlarda, bayanlarımız bazı oyuncularımızı dinlendirme, bazılarını da deneme fırsatı buldu. Bu yüzden kadromuz Ankara’da oynanan olimpiyat elemelerindekinden biraz farklıydı. Neslihan Darnel Demir ve Özge Çemberci’den yoksun olan ve yaş ortalaması düşen takımımız istekli ve güzel oyunları ile bu durumu bize hissettirmediler. Eşzamanlı olarak ikinci bayan milli voleybol takımımız da Avrupa Voleybol Ligi’nde Fransa’da rakipleriyle karşılaşmaktaydılar.

İlk maçımızda Japonya ile karşılaştık. Hızlı Asya oyununa karşı direnç gösterip, maç boyunca hep önde olan taraf olduk. İlk seti 25-19 aldık. İkinci sette servis hatalarımızla Japonya’ya farkı kapatma şansı verdik ama o seti de kazanmayı bildik. Son sette bayanlarımız üçüncü set sendromu yaşar diye korkmuştuk ama sete net servis ve hücumlarla başladık. Maç genelindeki Naz’ın eşit pas dağıtımı başarıyı getirdi bayanlarımıza. Polen etkili hücumlarıyla maçın gözdesiydi. Neriman da inatçı karekteriyle göze çarpıyordu. Eğer bir hücumu dışarı vurduysa, arkasından mutlaka etkili bir hücum sergiliyordu. Böylece son seti de layığı ile 3-0 kazanmayı bildik. Tarihimizde ilk defa Japonya’yı mağlup etmiş olduk ve Dünya Grand Prix’ine süper bir şekilde başladık.

İkinci maçta rakip ev sahibi Güney Kore’ydi. Maça güzel başlayıp ilk seti aldık ama ikinci sette servis ve hücum hatalarımız Polen’in çabalarına rağmen seti kaybetmemize sebep oldu. Üçüncü sette toparlanıp tekrar blok yapmaya ve etkili servis kullanmaya başladı takımımız. Hakemlerin sinir bozan yanlış kararları bile millilerimizi engelleyemedi. Asya voleybolunun iyi işleyen defans sistemini bozarak, bir ara 4 sayıya kadar ulaşan farkı kapattık ve seti almayı bildik. Son setteyse Neriman’ın üst üste geri hücumları ve Polen’in etkili servisleri ile seti ve maçı alan biz olduk. Maç genelinde çok genç olmasına rağmen performansı ile dikkat çeken ve  5’i servis sayıyı olmak üzere 24 sayıya ulaşan Polen sahanın yıldızı oldu.

Birinci etapta son maçımızı Küba ile oynadık. Küba da bizim gibi önceki iki maçını almıştı. Millilerimiz önceki iki maçtaki performanslarını Küba karşısında sürdüremediler. Küba’nın uzun bloklarını geçemediler. İlk sette önde olan taraf hep Küba’ydı. Bizim basit hatalarımızın da yardımıyla Küba ilk seti 25-20 aldı. İkinci sete etkili servisleriyle iyi başlayan taraf yine Küba oldu. Sultanlarımız durgunluğu üstlerinden atarak Polen´in sayılarıyla 9-9’da eşitliği sağladılar ve bloklarımız da çalışınca ikinci teknik molaya önde girdik. Sonrasında başbaşa geçen oyunun sonucunda Polen’in etkili hücumları ve etkili servislerimizle seti önde kapatmayı bildik. Üçüncü sette bayanlarımız yine birinci sete benzer bir oyun sergileyince seti 25-17 kaybettiler. Dördüncü sette ise yine blokları geçemedik ve Küba takımının üstün oyununa yenik düştük. Böylece Küba’ya 3-1 yenildik.

Millilerimiz ilk ayakta son gün aldığımız 3-1 Küba yenilgisi ile grubu 2. sırada tamamladılar. Maçların arkasından yapılan törende FIVB tarafından ödül olarak 25 bin Amerika Doları  verildi. Dünya Grand Prix 2. kademe maçları ise bugün başlayacak ve yine 3 gün-3 maç şeklinde olacak. Belgrat’da Sırbistan, Küba ve Arjantin takımlarıyla karşılaşacağız. Millilerimiz ikinci ayakta ilk maçlarını ise Küba ile 21.05’te oynayacaklar. GazeteBilkent ekibi olarak sultanlarımıza başarılar diliyoruz.

 

Leave a Reply