Galatasaray Daikin Bayan Voleybol Takımı, CEV Bayanlar Şampiyonlar Ligi C Grubu’nda oynadığı ilk iki maçta, kendi evinde Fransa temsilcisi ASPTT Mulhouse ve deplasmanda İtalya temsilcisi Unendo Yamamay’ı aynı skorla 3-1 yenmişti. Temsilcimiz 15 Kasım perşembe günü oynanan üçüncü grup maçında ise başarısını koruyamadı ve Burhan Felek Salonu’nda ağırladığı Romanya temsilcisi Dinamo Romprest Bucuresti’ye 3-2 mağlup gelerek Şampiyonlar Ligi’ndeki ilk yenilgisini almış oldu. Bu yenilgi rakibine gruptaki ilk puanlarını kazandırırken, Galatasaray ise aldığı bir puanla gruptaki birinciliğini sürdürüyor.

Gioli ve smacının ardından topu izleyişi

Maçın geneli itibariyle Galatasaray’da en çok göze batan sorun manşet karşılamaydı. Galatasaray oyuncuları ne servis karşılamada ne de oyun içi manşette etkindi. Bütün maç boyunca pasöre çok nadir güzel top çıkarabildiler. Takıma bu yıl katılan libero Necla’nın oyunu yeterli değildi. Özellikle köşe smaçörü Neriman’ın file üstünde etkin olmasına rağmen manşette bir türlü bir ritim tutturamaması da takımı manşet çıkmazına itti. (Hatırlayalım: milli takımın yazın oynadığı Grand Prix maçlarında ve olimpiyatlarda da Neriman manşet karşılamada benzer sorunu yaşıyordu.) Ayrıca Sırp oyuncu Molnar,  Bükreş ekibi karşısında takıma hiç katkı sağlayamamasıyla, bu yıl transfer olduğu Sarı-kırmızılı ekibe pek uyum sağlayamamışa benziyor. Kötü oyunu sonucu onun dışarı alınması Galatasaray Daikin’e çözüm olmadı hatta Galatasaray’ın başka bir sorununu gözler önüne serdi. Böylece bençte onun yerini doldurabilecek başka bir smaçör olmadığı ortaya çıktı. Dünyanın bir numaralı orta oyuncularından İtalyan yıldız Gioli, pasör çaprazına geçmek zorunda kaldı. Genel olarak bu maçtan Galatasaray’ın bu yıl transferlerde pek başarılı olamadığını görüyoruz. Galatasaray yönetimi özellikle bu defans sorununun farkında ve kasım başında transfer ettiği Japonya Milli Takımı liberosu Yuko Sano’nun gelmesini dört gözle bekliyor,  her ne kadar Sano’nun gelmesi yeterli olacağa benzemese de…

Sano manşette

 

Küba asıllı oyuncu Calderon ise Galatasaray’da göz doldurucu oyununu sürdürüyor. Her ne kadar takım arkadaşları bu maçta ona pek yardımcı olamasalar da, 25 sayı alarak maçın en skorer ismi Calderon oldu.

 

Calderon smaç sırasında

 

Bu maçta Galatasaray Daikin ve rakibi setleri sırasıyla aldılar. İlk seti Galatasaray, sonrakini Bükreş takımı Romprest Bucuresti… Bu şekilde tie-break setine kadar devam etti. Tie-break setinden bahsetmeden önce, dördüncü set çok ilginç bir şekilde gelişti. İlk 10 sayıyı Galatasaray üst üste verdi. İlk teknik molaya kadar Galatasaray antrenörü olaya müdahale etme gereği duymadı, ama Galatasaray bir türlü manşetini düzene koyamadı. İlk 10 sayıdan sonra karşı tarafın servisi kaçırmasıyla sonunda ilk sayılarını aldı Sarı-kırmızılılar ve tabiri yerindeyse hepimiz bir oh çektik. Maçın sunucusu ‘25-0 bitirecek değildiniz ya’ diyerek sitemini dışa vurdu. Bu seti Bükreş takımının büyük bir farkla kazanması kimseyi şaşırtmadı. Tie-break setinde ise set alma sırası bizde olmasına rağmen, Galatasaray bir türlü toparlanamadı ve maçı 3-2 verdi.

Bu maçı kaybetmesine rağmen Galatasaray grubunda birinci. Ayrıca  Galatasaray Daikin ligde de gayet iyi ilerliyor. Geçen hafta sonuyla beraber Eczacıbaşı ve Vakıfbank’tan sonra ligde 3. Sırada yer alıyor. Son maçını dün Bakırköy Belediye Yeşilyurt sporla yapan Galatasaray maçtan 3-0 galip ayrıldı.

Galatasaray Daikin, 2013 CEV Champions League yolculuğuna önümüzdeki hafta, 21 Kasım Çarşamba günü Dinamo Romprest Bucuresti ile deplasmanda devam edecek. Umuyoruz ki Bükreş ekibi karşısında rövanşı alacak.

Leave a Reply