11 Mayıs Cuma günü Teledünya Bayanlar Türkiye Kupası yarı final ilk karşılaşması Fenerbahçe Universal ve Galatasaray arasında oynandı. Fenerbahçe yönetimi, kupada dörtlü finalin mayıs ayında oynanmasının kendilerini hem hocalarından hem de yabancı sporcularından yoksun bıraktığını öne sürerek federasyonu protesto etmek için bir karar aldı ve genç takım sporcuları ile sahaya çıktı. Maç, her iki takımın taraftarları tarafından sahaya atılan patlayıcı maddeler yüzünden duraksadı. Hakemlerin kararıyla, güvenlik görevlileri tüm taraftarları dışarı çıkarttıktan sonra maç ancak 50 dakika kadar sonra yeniden başlatılabildi. Galatasaray, genç takımı ile sahaya çıkan Fenerbahçe Universal’ı zorlanmadan 3-0 geçti ve olaylı geçen maçın ardından adını finale yazdıran ilk ekip oldu. Diğer yarı final karşılaşması ise Vakıfbank Türk Telekom ve Eczacıbaşı VitrA arasında geçti. Fenerbahçe gibi sahaya genç takım sporcuları ile çıkan Vakıfbank Türk Telekom karşısında Eczacıbaşı Vitra maçı 3-0 almakta hiç zorlanmadı.

Dün oynanan final karşılaşması öncesi Türkiye Voleybol Federasyonu Başkanı Erol Ünal Karabıyık, Anneler Günü nedeniyle anne olan sporcular Calderon, Natalia, Neslihan, Mirka’ya ve Eczacıbaşı Menajeri Nalan Ural’a çiçek verdi. Neslihan Darnel’ın kızı Zeynep annesinin olimpiyat elemelerinde de hiçbir maçını kaçırmadığı gibi bu maçta da yine salondaydı.

Burhan Felek Voleybol Salonu’nda oynanan final karşılaşmasında Galatasaray’ı 3-0 mağlup eden Eczacıbaşı Vitra, Türkiye Kupası’nı da kazanarak bu sezon üçüncü kupasını da almış oldu. Galatasaray takımında final karşılaşmasına Ayşe Gökçen ve Selime sakatlıkları yüzünden çıkamadılar. Pasör Lo Bianco olimpiyat eleme maçları dolayısıyla İtalya’ya döndüğü için, Galatasaray, genç pasör Gamze ile sahaya çıktı.

 Şampiyonu belirleyecek karşılaşmaya iyi başlayan takım Eczacıbaşı VitrA oldu. İlk setin genelinde de önde olan Eczacıbaşı’ydı. Galatasaray 16. sayıda beraberliği yakalasa da Maja Poljak’ın oyuna ağırlığını koyması ile seti Eczacıbaşı 25- 21 aldı. Maçın ikinci setinde Eczacıbaşı Vitra seti daha erken kopardı ve 25-18’lik bir skorla maçı son sete taşıdı. Son sette de yine Calderon’un direnmesi yeterli olmadı. Eczacıbaşı,  Usiç ve Neslihan’ın etkili oyunuyla rakibini yine zorlanmadan geçti ve seti 25-19 alan taraf oldu. Böylece, sezon başında Süper Kupa’yı, Nisan ayında da 28. Türkiye Şampiyonluk Kupası’nı müzesine götüren Eczacıbaşı VitrA, Teledünya Türkiye Kupası final karşılaşmasında da Galatasaray’ı mağlup edip, sezonu üç kupa ile kapattı.

Leave a Reply