Koz Kupa

Kayseri Kadir Has Stadı’nda oyun olarak çok üst seviyede olmasa da, mücadele ve heyecan açısından doyurucu bir final izledik. Kupayı kazanan Beşiktaş alkışın aslan payını alsa da bileğinin hakkıyla buralara kadar gelip finali de böylesine zevkli hale getiren ve en az Beşiktaş kadar kupayı hak eden İstanbul B.B.’yi de tebrik etmek gerekir.

Beşiktaş’ın kurduğu pahalı ve yıldızlarla dolu kadronun Avrupa kupalarında olmaması büyük bir hayal kırıklığı olur düşüncesi siyah beyazlı camiada kupanın önemini bir kat artırmıştı. Bu önem oyuncuların üzerinde büyük bir stres yarattı ve Beşiktaş maçta uzatmaların ilk yarısı dışında hiçbir zaman oyunu kontrol eden taraf olamadı. Fernandes, orta sahada takımı hem hücumda hem de defansta taşıyan oyuncu olması yetmezmiş gibi bir de Guti’den beklenen liderlik ve hücumda yaratıcılık işlerinde de sazı eline aldı. Geldiğinden beri ne gerek var bu adama niye alındı diyenlere de finale damgasını vurarak selam gönderdi. Beşiktaş iyi oynamasa da iyi oyuncularıyla maçı uzatmaya götürdü. İlk uzatma devresinde maçın mutlak hâkimi Beşiktaş önemli fırsatlardan yararlanamadı ve Hasagiç kahramanlaştı. Penaltılara giden maç sonunda da siyah beyazlılar tecrübesiyle kupayı kazandı.

Beşiktaş sezon başında beklediği şekilde olmasa da sezon içindeki şartlar çerçevesinde iyi bir şekilde tamamladı bu sezonu. Alınan kupa ve Avrupa vizesi siyah beyazlıların hem kadrosundaki yıldızları mutlu etmek, hem de yeni sezonun planlamasında transfer edeceği futbolcuları ikna etmek için son derece önemli bir koz. Beşiktaş için transfer döneminde koz kupa diyebiliriz yani. Artık Beşiktaş bu hafta içerisinde büyük ihtimalle teknik direktörünü belirler diye tahmin ediyorum. Umarım Tayfur hoca takımın başında devam eder. Çünkü 100. yılın kaptanı kazanma alışkanlığını sürdürüyor. Yeni gelecek hoca kim olursa olsun, Mourinho da dâhil, kupa vaat ederek gelecek. Oysa Tayfur hoca bu takıma hali hazırda bir kupa kazandırdı. İyi futbol oynatmadı belki ama istediğini almayı başardı. Bu bile son derece önemlidir çünkü takımla bir kamp süreci dahi yaşamadan iyi futbol beklememek gerekir. Tayfur hoca bir de sezon öncesi hazırlık kampında takımın başına çıkıp takıma kendi sistemini yerleştirip yeni sezona girse ne kaybederiz. Kupayı alan bir teknik direktör bundan daha fazlasını hak etmiyor mu?

Beşiktaş’ta transfer dönemi yine hareketli geçeceğe benziyor. Ortalıkta dönen isimler son derece heyecan verici fakat Beşiktaş’ın öncelikle yapması gereken yerli transferlerini bitirmek. Çünkü sürekli söylediğimiz gibi yerli kalitesi iyi olan bir takım değil Beşiktaş ve bu kaliteyi artırmadan 6+2+2 kuralına sahip bir ligde başarı çok zor. A2 takımdan A takıma çıkacak gelecek vadeden oyuncularla birlikte yapılacak iyi yerli transferler Beşiktaş için Forlan transferinden bile daha değerli olacaktır.

Leave a Reply