…. Ve Tanrı City’i kutsadı. 467 milyon euro’luk Manchester City 2011-2012 sezonunu şampiyon olarak tamamladı.

Arap milyarder Sheikh Mansour bin Zayed tarafından satın alınıncaya kadar Manchester City, son yıllarda tam anlamıyla Manchester United’ın gölgesinde kalmıştı. 2008 yılından itibaren petrolün bereketinin City’e ulaşmasıyla birlikte transfer borsasını alt üst etmeye başladılar … İngiltere’de bir numara olmakta ne kadar kararlı olduklarını daha o sezon harcadıkları 157 milyon euro ile gösterdiler. O sezon sadece Robinho’ya 43 milyon euro ödediler.

  Daha sonrasında bu harekât 2009-2010 sezonunda harcanan 147 milyon euro, 2010-2011 sezonunda harcanan 182 milyon euro ile devam etti. Bu süreçte kadroya Kun Agüero, Samir Nasri, Carlos Tevez, Gael Clichy, Yaya Toure,Gareth Barry, Mario Balotelli ve daha birçok önemli isim kadroya dahil edildi. Yapılan milyonlarca dolarlık yatırımın karşılığını ise bu sene almayı başardılar. Ligde oynadıkları 38 maçta 28 galibiyet 5 beraberlik ve 5 yenilgi alarak 89 puan topladılar. Manchester United’ı deplasmanda 6-1 yenmeleri sezonun en flaş skoruydu. Büyük takımlara karşı dışardaki Chelsea ve Arsenal maçları dışındaki maçları kaybetmemeleri onlara şampiyonluğu getiren en büyük faktörlerdendi …  Çok kaliteli ayaklara sahip olmaları ve geniş kadrosu da diğer bir faktör, öyle ki Manchester United forvette sadece Rooney’nin ayağına bakarken onların Carlos Tevez,Kun Agüero,Edin Dzeko ve Mario Balotelli gibi dört tane dünya çapında forvetleri var,gerisini artık siz düşünün.

Manchester City için sezonun özeti; Paraları çok vardı ama onlar büyük takım olduklarını hissetmek istiyorlardı, bu şampiyonluğu alarak bunu başardılar. City artık geleceğe daha güvenle, rakipleri ise korkulu gözlerle bakıyor. İngiltere’de korku : “Artık City durdurulamaz!”

Leave a Reply