Fenerbahçe dün deplasmanda Kasımpasa’ya 2-0 kaybetti kaybetmesine…

Futbol bu puan kaybedebilirsiniz.

Ama esas önemli olan Fener’ın başını çok ağrıtacak problemler iyice gün yüzüne çıktı.

Aykut Kocaman’a olan tepkiler tsunamiye dönüşmek üzere.

Öyle ki Aykut Hoca bırakmak istediğini Yıldırım’a iletmiş

Yıldırım’dan ise Aykut Hoca’ya izin yok.

Alex ise mental olarak bitmiş ve çok kırgın

Niye kırgın olmasın ki geçen yıla kadar bir efsaneyken şimdi pabucu dama atılmak üzere

Aykut Hoca’ya açık açık savaş açmış durumda. “Ya o, ya ben”

Dün oyundan alındıktan sonra tribünlerde oturması da son hamlesi denilebilir.

Peki ya diğer futbolcular?

Diğer futbolcular da durumun farkında,

Kaos ortamından yararlanıp sorumluluk almayanlar, saklananlar olduğu gibi,

Aykut Hoca’yı sevmeyen ve Alex’in yanında yer alıp nemalanmaya çalışanlar da var…

 

Aziz Yıldırım Fenerbahçe dergisinde diyor ki “Fenerbahçe’de artık başarısızlık üzerinden yapılan iktidar savaşları dönemleri geride kalmıştır. Fenerbahçe artık istikrar ve devamlılık kulübüdür. Bu kararlılığımız, bu politikamız sportif direktörümüz ve teknik sorumlumuz Sayın Aykut Kocaman önderliğinde hayata geçmeye devam edecektir”

Sayın Aziz Yıldırım tamam kulübü ekonomik olarak nereden nerelere getirdiniz ama Titanic batıyor siz diyorsunuz ki gemimiz altın. Aykut hocaya neden bu kadar destek veriyorsunuz? Ben söyleyeyim durum öyle bir hal aldı ki Aykut demek siz demek, Aykut giderse siz mağlup olmuş olacaksınız.

Peki çözüm?

Alex

Alex yıllarca Fenerbahçe’ye çok büyük hizmetlerde bulunmuştur ve efsane olmuştur ama artık Fenerbahçe’ye zarar verir hale gelmiştir. Bu sezon başında kırmadan gönderilebilmeliydi, şimdi ise yara kangren olmadan kesip atılmalı. Fenerbahçe ise Alex’siz oynamaya alışmalı.

Aykut Kocaman

Aykut Hoca ise tedirgin, Alex problemini bir türlü çözebilmiş değil. Gerek saha içi, gerek saha dışı aldığı kararlarda cesur davranamıyor. Takım üzerindeki otoritesini iyice kaybetmiş görünüyor. Onun gitmesi çözüm olur mu bilinmez ama ona göre daha dominant ve Aziz Yıldırım’ın da destek vereceği bir teknik direktörün gelmesi icap ediyor gibi.

Oyuncular ve Sistem

Ruhunu sahaya yansıtamayan maksimumunda oynasa ortalamayı geçemeyecek oyuncular Fener’e katkı sağlayamaz. Selçuk Şahin, Mehmet Topal, Bekir İrtegün, Orhan Şam, Cristian,  Henri Bienvenu, Semih Şentürk gibi oyuncuların Fenerbahçe’ye çok bir katkısının olmayacağı aşikâr.

4-2-3-1 taktiğiyle oynayan bir takımın tek forveti Moussa Sow veya Dirk Kuyt olamaz. Dirk Kuyt evet defansı yıpratır ama ayağında top tutamaz yüzü kaleye dönük daha tehlikeli olur. Moussa Sow’da yüzü kaleye dönük oynaması gereken bitirici forvettir. 4-4-2 oynayacaksan da Selçuk Şahin, Mehmet Topal, Cristian gibi oyuncularla bu iş olmaz. Bir tane daha Box-to-box orta saha almalısın. Teknik Direktör Alex’siz oynanabileceğini futbolcularına aşılamalı.

Aziz Yıldırım

Sayın Yıldırım saha içine ve teknik direktörüne karışmayı biraz bırakırsa daha iyi bir Fenerbahçe görebileceğiz. Bundan vazgeçilmediği sürece daha çok Aykut’lar, Zico’lar, Aragones’ler bu takımdan gönderilecektir.

 

Leave a Reply