Merhaba sevgili okuyucu, bu yazı tamamen informatif amaçlarla yazılmıştır. Nasıl futbol hakemi olunuyor, nasıl yükseliniyor, hangi kademe ve aşamalardan geçiliyor. Merak ediyorsan, şimdiden iyi okumalar.

Nasıl Futbol Hakemi Olunur?

www.tff.org adresinden “Herkes İçin Futbol” yani HIF hakemliği başvurusu yapılır. Şartı ise en az 18 yaşında olmak. Bulunduğunuz ilde hakemlik kursu açıldığında TFF tarafından size online eğitim için kullanıcı adı ve şifresi verilir. Online eğitimde Futbol Oyun Kuralları öğretilir, bu eğitimden sonra online sınava tabi tutulursunuz. 100 üzerinden 60 ve üstü alırsanız bir veya iki hafta sonra ilinizdeki sınıf eğitimine çağırılırsınız. Burada Futbol Oyun Kuralları derinlemesine öğretilir ve ardından bir sınava daha tabi tutulursunuz. 100 üzerinden 60 ve üstü alırsanız, ertesi günkü saha eğitimine davet edilirsiniz. Burada bayrak ve düdük çalışmaları yapılır. Eğitimleri tamamladıktan sonra artık ilinize bağlı TFF HIF hakemisiniz. (HIF hakemleri TFF’ye kayıtlıdır ancak henüz lisans numaraları yoktur, bir üst kademeye yükseldiklerinde lisans numarası alırlar.)

Hakem Olma Şartları Nelerdir?
a- En az lise ve dengi okul mezunu olmak (Kurs tarihinde lisede öğrenim görmekte olan öğrencilerde bu şart aranmaz. ) ve bunu belgelemek,
b- En az 18, en çok 26 yaşında olmak (En az bir sezon Türkiye Profesyonel Liglerinde oynamış olanlarla, 2 sezon Amatör Liglerde oynamış olanlar için, durumlarını belgelemek koşulu ile en fazla 28 yaşında olmak. Belgelemede, Türkiye Futbol Federasyonu kayıtları esas alınır),
c- Tam teşekküllü hastanenin dahiliye, göz, asabiye, hariciye, kulak burun boğaz uzmanlarından “Hakemlik Yapabilir” onaylı sağlık raporu almak,
d- Cumhuriyet Savcılığından Adli Sicil Belgesi almak,
e- Atletik yapıya sahip olmak. (Erkekler için; 1.75 m. ‘den, Bayanlar için ise, 1.65 m.’den kısa olmamak.)

Futbol Hakemliğinde Hangi Kademeler Vardır?

HIF Hakemi : Eski tabiriyle aday hakemlerdir. Bağlı bulunduğu ilde bulunan amatör maçlarda, özel turnuva maçlarında görev alırlar. Yetiştirilen hakem oldukları için genellikle maçlara yardımcı hakem olarak çıkarlar. En az bir, en çok 2 yıl sonra il hakemi olabilirler, tabii İl Hakem Kurulu(TFF) sizin hakem olabileceğinizi düşünüyorsa.

İl Hakemi : HIF hakemliğinden yükseldikten sonra il hakemi olunur. HIF hakemlerinden farkları ise lisans numaraları vardır ve HIF ‘lere göre orta hakem olarak daha fazla maça çıkarlar. Yine aynı şekilde HIF hakemlerinde olduğu gibi amatör maçlarda ve özel turnuva maçlarında görev alırlar. il hakemliğinden, bölgesel hakemliğe yükselebilmek için 27 yaşına kadar süreniz vardır, yükselemezseniz il hakemi olarak devam edebilirsiniz ancak profesyonel maçlara çıkma ihtimaliniz kalmaz.

Bölgesel Hakem : Profesyonel liglerdeki maçlara çıkmaya başlarlar. Genellikle 3. lig ve bölgesel amatör lig maçlarına çıkarlar. Yardımcı veya orta hakem olarak branşlaşma bu kademede başlar. İl ve HIF hakemliğinden daha çok, sizin orta hakem mi yoksa yan hakem mi olabileceğiniz değerlendirilir.

Ulusal Hakem : Bölgesel hakemlikten sonra gelen kademedir. Genellikle 2. lig maçlarında görev alırlar.

Üst Klasman Hakemi : Bank Asya 1.Lig ve Süper Lig’de görev alırlar.

Fifa Hakemi : Üst Klasman Hakemi olanlardan FIFA’nın uluslararası maçlarda görev verebileceği hakemlerdir.Süper Lig’de görev alırlar ve FIFA kokartı takarlar.

Hakemlikte Nasıl Yükselinir?

Çıktığınız maçlarda gözlemci size belli kriterlere göre 10 üzerinden not verir ve bu performansınızı belirler. Her iki yılda bir yapılan tekliflerde, bir üst klasmana, şehre göre değişen sayılarda hakemler teklif edilir ve TFF bunu kabul ederse yükselirsiniz.

Ücretler?

Amatör maçlarda maçın kademesine göre değişmekle birlikte,  orta hakem 50 TL civarı, yan hakem 30 TL civarı ücret alır. Profesyonel maçlarda ise bu ücretler daha fazladır. Profesyonel maçlarda yan hakemin aldığı ücret orta hakemin aldığının 2/3 ‘ü civarındadır. 3.Lig’de orta hakem 427 TL, 2.Lig’de 986 TL, Bank Asya 1. Lig’de 1151 TL ve Süper Lig’de 2466 TL almaktadır (Bu ücretler maç başı ücretleridir, ayrıca Bölgesel Hakemler ve daha üst klasmandaki hakemler çıktıkları antrenman başına da ücret almaktadırlar.

 

Futbolda başrol oynayan hakemler bu aşamalardan geçmektedir. Siz de futbol hakemi olmak istiyorsanız TFF resmi internet sitesinden başvurunuzu yapabilirsiniz. Ankara’da kurs nisan ayının sonunda açılacaktır.

Leave a Reply

36 comments

 1. yunus

  abi maddi gider ne kadar olur ?

  -4
 2. Yasin

  Slm ben lise A.ö.l okuyorum hakem olamam mı bana şimdi olmaz diyorlar lütfen olabilir diyin tff

 3. Aydın

  Hakem olmak için ne yapmam gerekiyor lütfen yardmcı olun internette bişey bulamadm

 4. Kursat

  Ben Hollanda´da yasiyorum ve hakemlik yapiyorum Hollanda futbol federasyonun´dan diploma´da kazandim birinci lig hakemi olunca Turkiye´ye gelip hakemlik yapabilirmiyim acaba?.

 5. aleyna

  ben bayanım ve 15 yaşındayım . hakem olmak istiyorum fakat benim yaşımda hakem nasıl olunur bilmiyorum . yardımcı olurmusunuz

  -1
 6. İbrahim Yamanlar

  Arkadaşlar, cinsiyet ayrımı olmaksızın 18 yaşından önce il hakemi olamazsınız yani lisans numaranız olmaz ancak bu 18 yaşından önce hakem olamayacağınız anlamına gelmez. HİF(Herkes için Futbol Hakemi) olursunuz.

  Aradaki fark nedir?
  İlk hakemliğe başlayanlar yaşa bakmaksızın HİF hakemi olarak başlarlar ve lisans numaraları olmaz. Yani aday hakem gibi birşey, diğer hakemler gibi maçlara çıkarsınız. 2 sene sonunda eğer 18 yaşından da büyükseniz, il hakemi olarak lisans numarası alırsınız.

  Hakemlik kademeleri
  HİF Hakemi>>İl Hakemi>>Bölgesel Hakem>>Ulusal Hakem>>Üst Klasman Hakemi>>FIFA olmak üzere ilerler.

  Hif ve İl Hakemi iken, amatör kulüplerin maçlarına
  Bölgesel Hakem iken Bölgesel amatör liglere ve 3. Lig maçlarına
  Ulusal Hakem iken 2. Lig ve PTT 1.Lig maçlarına
  Üst Klasman Hakemiyken PTT 1.Lig ve Süper Lig maçlarına
  FİFA Hakemi iken Süper Lig ve Uluslarası maçlara çıkarsınız.

  Dipnot: Hakemlikte okul kısıtı yoktur A.Ö.L, Fen Lisesi, Anadolu Lisesi, Düz Lise, Meslek Lisesi. Ben A.Ö.L mezunuyum mesela.

 7. beyza

  ben bayanım ve 15 yaşındayım acaba teknik direktör olmak için de mi bu şartlar geçerli

 8. halil

  teknik direktör olmak için antrenörlük bölümü okumak gerekiyor sanırım. yani henüz sizin için erken.

 9. halil

  bulunduğum ilde kurs açılıp açılmadığnı nerden öğrenebilirim.

 10. cavit

  Ben hakem olmak istiyorum 15 yaşındayım Düzce nin akçakoca ilçesinde yaşıyorum ama burda hakemlik kursu yok nereye gitmeliyim kurs için ve ne zaman gitmeliyim…

 11. cavit

  Ben hakem olmak istiyorum 15 yaşındayım Düzce nin akçakoca ilçesinde yaşıyorum ama burda hakemlik kursu yok nereye gitmeliyim kurs için ve ne zaman gitmeliyim…

 12. Hüseyin

  Hakemlik kursu diye bir kurs açılmıyor zaten gençler yukarıda arkadaş hepsini açıklamış zaten tff hif hakemliğine başvur diyosun gerisi zaten mail ile size bildiriliyor. Eğer ki çoğunluk sağlanmazsa açılmıyor o kurs Dediğiniz diyorsan ki risk alırım istanbul bölgesi olarak başvur kursa felan İstanbul’a gelirsin risk dediğim nedir 5000 kişi başvurur 1000 kişi alınır hem sınavı geçip hem yüz yüze mülakat vardır YAŞ farketmez erken yaşta başvurmanın tek sıkıntısı 18 Yaşından önce kademe atlayamaman onun da avantaj yönü puanın birikir yani çıktığın maça göre tecrüben artar ve Kıdem atlarken buna bakarlar bu arada kurs öyle hop diye açılmaz ben 2 yıl beklemiştim Muğla da. Bulunduğun ilde kurs açılıp açılmadığını zaten hif hakemliğine başvurduğunda sana mail atarlar Açılıyor diye yani olay tff hif hakemliğine başvur yazısına tıklamaktan geçiyor gerisi zaten mail ile size söyleniyor.

 13. Yağmur

  17 yasindayim boyum 1.57 uzamasi icin acil öneride bulunurmusunuz

 14. Hasan

  kardes senınle nasıl irtibata geçebilirim

 15. Hasan

  Hüseyin kardes bana yardımcı olabılırmsıısn ?

 16. Ramazan

  bende muğlalıyım , fethiyede kurs varmı bilginiz varmı

 17. Mehmet

  Abi bir şey sorucam. Lütfen geri dönün.Ben 2001 doğumluyum.18 Şubat’ta doğdum.HİF HAKEMİ olabilirmiyim…

 18. Furkan Çınar

  1999 doğumluyum hif hakemliğine başvurabilirmiyim nereye başvurmalıyım

 19. orhan

  Benim boyum 1.72 sorun olur mu. Alınmama durumum kesin mi?
  .

 20. BresLau`

  Kardes kriterlerde 1.75 alti olmamak diyor kiloyla ilgili sknti var mi acaba ?????

 21. FATİH

  Hakem olmak kadar bırsey yok hakem suanda ıstanbulda cok az ısteyen herkez olabılır tff gır basvuru yap bekle onlar sızı yonlendırıyor zaten.
  3 gunluk egıtımın sonunda ise sızı sınava tabı tutuyorlar 70 uzeri geçer ve basarılı oldugunuz da kosu sınavına tabı tutarlar ve daha sonra mac almaya baslarsınız toplantılar ve antremanlar olmassa olmaz hemde geliri iyi başlayın tadını alınca bırakmıcaksınız.

 22. Mustafa

  İyi akşamlar yaş farketmez yazmışsınız. Ben 30 yaşındayım ve geçmişimde lisanslı futbol oynadım. Ben hakem olabilirmiyim?

 23. Mustafa

  Kardeşm linki atarmısın nerden başvuruyoruz

 24. ebru

  ben kayseride yasıyorum ve hentbol hakemi olmak cok istiyorum ama malesef ki daha önümde iki sene var.

 25. Furkan

  Aday hakemim, istediğiniz soruyu sorabilirsiniz futbol hakemliği ile ilgili.

  dfkcm@outlook.com

 26. ömer BEDER

  29 yaşındayım devlet memuruyum 2 yıl amatörde 3 yıl genç takımda futbol oynadım. antrenör ya da hakem olmaya karar verdim. ikisinden birini olmak istiyorum.
  yaşımın 29 olması sıkıntı olurmu ki bilmiyorum. cevap bekliyorum.

 27. tarık ilgi

  merhabalar ömer bey basvurular kapandı mı acaba bılgınız varmı

 28. Hasan

  Hakemlik icin üniversite gereklimi? Varsa gerekliligi nerde baslar, hangi kademede ?

 29. recep

  Arkadaşlar basvuru icin link atarmisiniz

 30. Admin Yardımcısı

  Kardeşim google yaz tffhgd….. nokta olan yere bulunduğun şehiri yazacaksın oradaki faal futbol hakemleri ve gözlemcileri derneğinin numarasını arayıp soracaksın

 31. sait

  ne yani şimdi benim yaş 29 olamıyor muyum? istisnai bir durum söz konusu olabilir mi?

 32. ONUR

  OLABİLİYORSUN ÖĞRENİM DURUMUNU BELGELEMEK GEREKİYOR

 33. Hakemlik güzel meslek, icra edecek arkadaşlara tavsiye ederim. Şuanda faal olarak İstanbul bölgesi hakemiyim, oldukça keyifli bir iş.

 34. Muharrem

  Ben hakem oldum ama öyle bir heves yoktu bulunduğum ilde başvurdular varmış başvuru yaptım mülakata aldılar geçtim sonra 3 gün seminer gördüm yazılı sınav oldum Sınavdan geçtim en son koşuya geldik 2400 metre 12 dakika isteniyor bir futbol sahasını 6 tur atmak demek hiç ümidim yoktu koşmamam elenirim dedim ve koşamadım ama 2. Bir koşu daha vardı onada girdim ve koştum şu an antrenmanlara çıkıyorum antrenmanlarda süper ligde görev alan hocalarımda var ve bende bu aileden olmaktan şimdi çok mutluyum