Son yıllarda elde ettiği başarılarla Türk Halkına “Helal olsun!” dedirten hakemlerimizden biri Cüneyt Çakır. Peki  Cüneyt Çakır kimdir? Gelin onu daha  yakından tanıyalım.

 

VATANDAŞ CÜNEYT ÇAKIR …

Eski hakem ve Merkez Hakem Kurulu(MHK) Asbaşkanı Serdar Çakır’ın oğludur. 23 Kasım 1976 tarihinde doğmuştur. Sigortacılıkla uğraşmaktadır. İşletme bölümü mezunudur. Heavy metal dinlemek ve kitap okumak hobileridir. Stephen King ve Hikmet Temel Akarsu sevdiği yazarlardandır. İyi futbol oynadığı bilinmektedir. Alçak gönüllülüğü ve öğrenmeye açık yapısıyla tanınmaktadır.

 

HAKEM CÜNEYT ÇAKIR …

İstanbul Bölgesi hakemidir. Hakemliğe 1994 yılında başlamıştır. 2001 yılında Üst Klasman hakemi olmuş ve Süper Lig’de maç yönetmeye başlamıştır. 2006 yılında FIFA Kokartı alarak uluslararası maçlarda görev almaya hak kazanmıştır. 2007’de U-19 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda  düdük çalmıştır. 2009 U-21 Avrupa Futbol Şampiyonası yarı final ve 2010’da UEFA  Avrupa Ligi yarı final maçını yönetme başarısı göstermiştir. 2011’de Elit Kategori’ye yükselerek Avrupa’nın en iyi 23 Hakemi arasına girmiştir. EURO 2012’de görev yapacak 12 orta hakemden birisidir. En son Uefa Avrupa Ligi’nde Porto-Manchester City ve Şampiyonlar Ligi’nde Marsilya-Inter maçlarını yönetmiştir.

 

Peki Cüneyt Çakır’ı bu kadar başarılı kılan nedir? Niye diğer hakemlerimiz onun ulaştığı başarılara ulaşamamaktadır?

Hakemliğe 18 yaşında yani hakem olunabilecek en erken yaşta başlamıştır. Babası eski hakem olduğu için sürekli ona yol gösteren birisi ve eğitmeni olmuştur. Küçük yaşlardan beri hakemliğe aşinalığı da artısıdır. İstanbul bölgesi hakemi olması sebebiyle yetişme döneminde çok sayıda maça çıkma imkanı bulmuştur. Bu yüzden deneyimi fazladır. Bu küçük illerden yükselmiş hakemlere gore avantajıdır.  Kendini sürekli yenilemesi ve öğrenmeye açık yapısı başarısını daim kılmaktadır. Bununla ilgili MHK üyesi ve Ankara sorumlusu Metin Tokat’ın bizlere anlattığı anektodu paylaşmak istiyorum. Metin Tokat “Üst Klasman kategorisine hakemler yükseldiğinde ve bir iki maça çıktıklarında, ne oldum delisi olurlar ve yerlerinde sayarlar. Cüneyt ise nerede bilgi var onu kovalar. Eğitimlerde en öne oturur,notlar alır ve sorar.” demişti. Böyle bir hakemin başarılı olmasına şaşırmamalı.

Sahada ise soğukkanlı duruşu, hatalı kararlarını başka bir hatayla telafi etmeye çalışmaması, cesur kararlar verebilmesi ve çok koşması diğer hakemlere gore artılarıdır. Cüneyt Hoca’ya GazeteBilkent olarak başarılılarının devamını dileriz.

Leave a Reply